Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Polskie start-upy medyczne wśród finalistów europejskiego konkursu

Dwa polskie startupy – UVera i Oasis Diagnostics — zostały zakwalifikowane do finału prestiżowego programu EIT Health „InnoStars Awards” dla najbardziej innowacyjnych mikro, małych i średnich przedsiębiorstw w obszarze medycyny i opieki zdrowotnej w Europie.

Fot. materiały prasowe

InnoStars Awards to znany w branży medycznej europejski konkurs dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw, spin-offów i start-upów, które pracują nad innowacyjnymi produktami i usługami z obszaru medycyny i opieki zdrowotnej. Tegoroczna, trzecia już edycja programu, przyciągnęła rekordową liczbę zgłoszeń. Spośród 116 kandydatów, wyłoniono 15 najlepszych zespołów posiadających przynajmniej prototyp innowacyjnego rozwiązania (tzw. Minimum Viable Product, MVP). Wśród nich znalazły się dwa zespoły z Polski: UVera oraz Oasis Diagnostics. Łódzka UVera pracuje nad bezpiecznym dla człowieka i środowiska, w pełni naturalnym produktem chroniącym skórę przed całym spektrum promieniowania UV. Dzięki swojemu rozwiązaniu UVera ma szansę zrewolucjonizować rynek produktów chroniących skórę przed słońcem.

Drugim polskim finalistą jest Oasis Diagnostics, produkujący nieinwazyjne wyroby medyczne do szybkiej i dokładnej diagnostyki obrażeń okołoporodowych i położniczych. Obie firmy zostały zakwalifikowane do serii bootcampów, czyli intensywnych sesji treningowych
i warsztatowych, podczas których przy wsparciu ekspertów doskonalą m.in. swój model biznesowy i ofertę dla inwestorów. Dodatkowo zespoły otrzymują indywidualne, trwające 4-miesiące sesje mentoringowe z ekspertami oraz 25 tys. euro w formie tzw. smart money. Program EIT Health zapewnia też zespołom wywiady walidacyjne z potencjalnymi klientami, inwestorami i partnerami. W listopadzie br., podczas wielkiego finału InnoStars Awards, 15 finalistów powalczy o nagrody główne o łącznej wartości 45 tys. euro oraz o możliwość zaprezentowania swojego rozwiązania w ramach europejskiej organizacji EIT Health.

„InnoStars Awards to program dla małych firm, które mają ambicję zmienić branżę medyczną. Spośród wszystkich kandydatów co roku wybieramy ok. 10-15 europejskich zespołów, których prototypy są na tyle obiecujące, że faktycznie mogą zainteresować potencjalnych inwestorów. Szukamy przede wszystkim pomysłów z krajów, które są objęte Regionalnym Programem Innowacji, to znaczy, gdzie – według Europejskiego Rankingu Innowacyjności – ogólny poziom innowacyjności nie jest wysoki. Co roku okazuje się, że to właśnie w krajach takich, jak Polska, Włochy, Węgry, Portugalia czy kraje Bałtyckie pula talentów jest imponująca. W ubiegłych latach wśród laureatów konkursu były również zespoły z Polski. To pokazuje, że Polacy potrafią tworzyć innowacje. Co więcej – patentują rozwiązania, które mimo, że często dotyczą wąskich dziedzin medycyny, to mają szansę znacząco wpłynąć np. na światową kosmetologię, jak w przypadku tegorocznego finalisty – łódzkiej UVery” – mówi Mikołaj Gurdała, mendażer ds. innowacji w EIT Health InnoStars.

Wszystkie start-upy, które zakwalifikowały się do programu pochodzą z krajów objętych europejskim Regionalnym Programem Innowacji (Regional Innovation Scheme – RIS), którego celem jest rozwój nowoczesnej medycyny i opieki zdrowotnej w krajach, które w Europejskim Rankingu Innowacyjności znajdują się poniżej średniej. W Polsce jednym z ośrodków wspierających rozwój innowacyjności w obszarze medycyny i opieki zdrowotnej w ramach współpracy z EIT Health jest Gdański Uniwersytet Medyczny.

Oprócz zespołów z Polski, do finału InnoStars Awards zostały zakwalifikowane start-upy z Portugalii, Węgier, Łotwy Czech, Litwy, Włoch i Rumunii.

Lista finalistów InnoStars Awards 2019

OASIS Diagnostics SA: Polska firma z sektora medtech, rozwijająca nieinwazyjny wyrób medyczny do szybkiej i dokładnej diagnostyki okołoporodowych i położniczych obrażeń
z zastosowaniem modelu uczenia maszynowego. Badanie jest rekomendowane każdej kobiecie po naturalnym porodzie.

UVera: Polski start-up pracujący nad innowacyjnym rozwiązaniem zapewniającym ochronę skóry przed całym spektrum promieniowania UV. Misją UVera jest stworzenie produktów zapewniających bezpieczną i opartą na naturalnych składnikach ochronę przed promieniowaniem UV, wraz z jednoczesnym zmniejszeniem niekorzystnego oddziaływania filtrów UV na środowisko naturalne.

B-CULTURE: Portugalski start-up, opracowujący modele in-vitro tkanek ludzkich w wymiarze 4D dla celów testowania leków. B-Culture oferuje przeznaczone dla przemysłu farmaceutycznego, dentystycznego i biomedycznego efektywne i etyczne rozwiązanie służące do monitorowanych badań przesiewowych oraz walidacji związków i implantów.

BrachyDOSE: Litewski zespół doświadczonych inżynierów i naukowców, oferujący narzędzie służące do kontroli jakości terapii onkologicznych, przyczyniające się do zwiększenia efektywności i spersonalizowania terapii. Produkt opracowany przez BrachyDOSE jest przeznaczony dla onkologów pragnących osiągnąć precyzyjne i możliwie jak najlepsze wyniki terapeutyczne w zakresie radioterapii.

BRIGHT – Beyond Research and Information Graphics for Health and Technology: Innowacyjna spółka z Portugalii oferująca projekt Serious Games for Health, który pomaga pacjentom
w samodzielnym zarządzaniu chorobą i ścisłym stosowaniu terapii.

Femyo: Rumuńska firma utworzona z myślą o obniżeniu o połowę umieralności noworodków
i niemowląt w Europie. Swój cel chce osiągnąć poprzez utworzenie pierwszej w Europie organizacji zapewniającej możliwość cyfrowego zarządzania ochroną zdrowia (digital health management), zapewniając dzieciom swoich subskrybentów jak najlepszy dostęp do opieki medycznej.

HydrUStent: Start-up z Portugalii, który opracował biodegradowalny stent urlogiczny. Ma on szansę zrewolucjonizować sposób leczenia pacjentów z chorobami urologicznymi – zmniejsza dyskomfort, poprawia skuteczność leczenia i rekonwalescencji.

InoCure: Czeska firma bionanotechnologiczna, dostarczająca rozwiązania dla sektora life-science oraz przemysłu farmaceutycznego. Jej produkt o nazwie DifMATRIX jest pierwszą aktywną membraną 3D do hodowli komórek, która umożliwia szybsze, niezawodne i precyzyjne testy przedkliniczne.

InSimu Patient: Ta innowacja z Węgier to aplikacja edukacyjna do analizy przypadków medycznych, działa jak „symulator” pacjentów. Aplikacja pomaga studentom medycyny i lekarzom w zdobyciu doświadczenia klinicznego. Poprzez imitowanie wszelkich możliwych aspektów rzeczywistej diagnostyki, InSimu zmienia sposób, w jaki młodzi lekarze myślą i przygotowują się do zawodu.

Mosaic Software Srl: Włoska platforma PatchAI jest pierwszą platformą kognitywną służącą do gromadzenia i analizy danych podawanych przez pacjenta w ramach badań klinicznych. Zawiera sterowanego sztuczną inteligencją wirtualnego asystenta, który imituje empatyczną rozmowę
z lekarzem, w celu angażowania i motywowania pacjentów do ściślejszego przestrzegania protokołu badania.

Mhydrogel: Start-up z branży chemicznej, z siedzibą na Łotwie, oferujący terapeutyczne szkła kontaktowe przeciwdziałające utracie wzroku po przedostaniu się substancji chemicznych do oczu.

Sineko: Węgierska firma, autor oprogramowania GRAID, które dzięki tłumaczeniu raportów radiologicznych zrewolucjonizowało teleradiologię. GRAID to asystent generujący raporty z połączeń synaptycznych, który umożliwia personelowi medycznemu nie tylko tworzenie strukturalizowanych raportów medycznych wysokiej jakości, lecz także — za pomocą jednego kliknięcia — łatwe tłumaczenie całych raportów na wiele języków. Platforma GRAID zwiększa efektywność i poprawia jakość dokumentacji medycznej oraz stanowi pomoc w edukacji pacjentów podczas ich pobytu w placówce medycznej.

Surgeonmate: Portugalska spółka technologiczna, która koncentruje się na opracowywaniu rozwiązań technicznych mających na celu poprawę warunków pracy personelu świadczącego opiekę medyczną.

TimeUp: Portugalski zespół opracowujący wyrób medyczny, który będzie można zastosować do monitorowania i wykrywania obecności bakterii w moczu, informując w ten sposób lekarza o potencjalnej infekcji.

Vigo: Łotewski start-up opracowujący — oparty na sztucznej inteligencji — przewodnik po obowiązkowej rehabilitacji, aby pomóc pacjentom szybciej i efektywniej powrócić do zdrowia po udarze, zapewniając porady terapeutyczne, praktyczną pomoc i narzędzia oparte na terapii poznawczo-behawioralnej.

Przeczytaj także na MamBiznes.pl

materiały prasowe

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.