Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Spada liczba nowych firm, a rośnie liczba upadłości

Coraz mniej osób decyduje się przejść na założenie własnej firmy. Co więcej, rośnie liczba upadłości już istniejących podmiotów – wynika z najnowszych danych GUS. Najgorsza sytuacja panuje w transporcie i gospodarce magazynowej oraz w branży PR-owej.

Spada liczba nowych firm, a rośnie liczba upadłości; Fot. Pexels

W ubiegłym roku pisaliśmy o trudnych losach firm z branży kreatywnej. „Nikt nie płaci nam w terminie. Dosłownie nikt – mówili ówcześnie przedsiębiorcy. Dziś niestety widać coraz bardziej efekty tych działań. Obecnie to właśnie firmy zajmujące się informacją czy komunikacją są najbardziej zagrożone upadłością. Jak wynika z danych GUS w IV kwartale 2019 roku względem tego samego okresu w roku poprzednim odnotowano wzrost bankructw o blisko 67 proc. Nie lepiej jest również w branży transportowej oraz gospodarce magazynowej. Tam odnotowano w tym samym czasie wzrost bankructw o 50 proc. Tak duży wzrost upadłości spowodowane jest bardzo dużym brakiem rąk do pracy.

Są jednak obszary, w których odnotowano również odwrotny trend, zatem spadła liczna upadłość rok do roku. Taką branżą jest, chociażby budownictwo, gdzie odnotowano o ponad 45 proc. spadek liczby bankrutujących firm.

 


Polacy coraz mniej chętni na własną firmę

Nie tylko rośnie liczba upadłości, ale także maleje liczba nowo powstających firm. Nie pomagają także liczne zachęty proponowane przez rząd. Jak wynika z danych GUS w IV kwartale 2019 roku względem tego samego okresu w roku poprzednim odnotowano spadek liczby otwieranych firm  o blisko 8 proc. Największą różnicę można zaobserwować w przypadku transportu oraz branży informacyjnej i komunikacyjnej.

Przeczytaj także na MamBiznes.pl

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.