Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Studiowałem polonistykę, jaki biznes mogę założyć?

Język polski może być źródłem wielu inspiracji na pomysł na biznes. Dlatego na MamBiznes.pl przyglądamy się ideom, które mogą przynieść duże dochody absolwentom polonistyki.

Fot. FORUM/ Anatol Chomicz

Zanim studenci powrócą w mury uczelni, przyjrzymy się jakimi biznesami mogą zająć się absolwenci konkretnych kierunków studiów zgodnie z ich wykształceniem. Na pierwszy ogień idą absolwenci polonistyki.

Polonistyka to wciąż dość popularny kierunek, wybierany przez studentów. Jak wskazuje GUS, filologię polską 2015 roku wybrało blisko 5699 osób. Jednak wiele osób, które dopiero zaczynają, zastanawiają  się jak będzie wyglądać ich przyszłość. Utarło się myślenie, że wielu absolwentów tego kierunku nie znajdzie pracy, ani nie będzie w stanie zrealizować pomysłu na biznes zgodnego ze swoim wykształceniem. W tym artykule postaramy się obalić mit odnośnie do tej drugiej kwestii, czyli zakładania firmy przez polonistów.

Innowacyjne polonistyczne biznesy

O tym, że wiele biznesów związanych z językiem polskim już istnieją i mają się bardzo dobrze, pisaliśmy już niejednokrotnie w serwisie MamBiznes.pl. Gwoli przypomnienia, warto ponownie przyjrzeć się, chociażby firmie Nadwyraz.com. Jej twórcy Krzysztof Kacprzykowski i Maciej Piotrowski w swoim biznesie wykorzystali zarówno polską literaturę, jak i język polski. Na gadżetach takich jak kubki czy koszulki można znaleźć znane polskie przysłowia, metafory, porównania czy epitety. Nasze produkty trafiły już do ponad 30 krajów, w tym tak odległych, jak np. Australia, Malezja, czy Chile – mówił Maciej Piotrowski, współzałożyciel marki Nadwyraz.com. Więcej o ich niedziennym biznesie przeczytasz tutaj.

Nieco na inny pomysł na biznes wpadła natomiast Justyna Szawłowska, która zaczęła opisywać historię ludzi pracujących w korporacjach. To właśnie dla pracowników licznych biurowców, stworzyła gazetę. – Naszym życiem jest korpo i dookoła tego życia mamy masę podobnych problemów, pomysłów i marzeń. Nikt nie zrozumie korpoludka lepiej niż drugi korpoludek – mówiła Justyna Szawłowska, redaktor naczelna i założycielka gazety Korpo Voice.

Przedstawiliśmy już kilka polonistycznych biznesów, które są prowadzone z sukcesem. Być może i twój pomysł do takich należy. Napisz do nas na adres [email protected], a my opiszemy twoją historię.

Jakie proste pomysły na biznes dla absolwentów filologii polskiej?

Jak już wcześniej pokazałem na biznesach związanych z językiem polskim można także odnieść sukces i dobrze zarobić. Jednak pojawia się pytanie, w jakich dziedzinach również mogą dobrze odnaleźć się absolwenci polonistyki? Przedstawiamy listę 3 pomysłów na biznes dla polonistów

Szkoła języka polskiego dla obcokrajowców

Liczba cudzoziemców w Polsce stale wzrasta. Jak wynika z najnowszych danych ZUS, liczba ubezpieczonych obcokrajowców sięgnęła już 644,34 tys., co jest największą wartością w ciągu ostatnich lat. Wielu z nich z pewnością myśli o nauce języka polskiego, który jest niezbędny na wielu stanowiskach. Tutaj otwiera się ścieżka do biznesu dla absolwentów polonistyki, bowiem to właśnie oni najlepiej znają tajniki języka polskiego, dzięki czemu w przystępny i prosty sposób będą mogli nauczyć cudzoziemców polskiej mowy. Sprawdź także, jak zostać korepetytorem i ile można zarobić.

Blog

Znając dobrze techniki języka polskiego można dzielić się z czytelnikami licznymi poradami. Co więcej, dodatkowym źródłem przekazu może być kanał na YouTube, gdzie użytkownicy serwisu bardzo często poszukują ciekawostek językowych. Sprawdź również ile można zarobić na blogu.

Edycja tekstów

Wielu blogerów być może zna się na modzie, podróżach czy architekturze, jednak z pewnością nie na tajnikach języka polskiego. Wielu z nich musi korzystać z usług polonistów, w celu korekcji ich tekstów. Dlatego też jest to świetny pomysł na biznes dla pasjonatów języka. Tym bardziej że taka działalność jest bardzo prosta, zaś firmę można zarejestrować jako jednoosobową działalność gospodarczą. Jak to zrobić bez wychodzenia z domu, przeczytasz tutaj.

Przeczytaj także na MamBiznes.pl

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.
checkvilgex 7 wrz 2019 (02:37)

i am Checkvil. This i my login on this forum. it is good ? :)