Szturm po dotacje na kapitał obrotowy. Już 5 tys. wniosków o bezzwrotne wsparcie

Z dnia na dzień rośnie liczba firm, które skorzystały z wsparcia w ramach programu „Dotacje na kapitał obrotowy. Przez dwa tygodnie od uruchomienia inicjatywy do Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości wpłynęło blisko 5 tys. wniosków. Przedsiębiorcom przyznano już wsparcie na blisko pół miliarda złotych. Środków jest jeszcze sporo, a czas na złożenie wniosku mija pod koniec lipca.

Fot. Pexels/ Pixabay

Około 2,5 mld zł to pula środków, którą do rozdysponowania mają podmioty pośredniczące odpowiedzialne za weryfikację wniosków. O pieniądze mogą się ubiegać firmy, które ucierpiały na skutek locdownu. Pozyskane wsparcie średnie przedsiębiorstwa mogą przeznaczyć na bieżące wydatki.

Na opublikowanej przez PARP najnowszej liście firm, które otrzymały pozytywną rekomendację znalazło się 687 podmiotów. Łącznie do tych firm popłynie zastrzyk kapitału w kwocie 124 mln zł. To już trzecia lista beneficjentów programu „Dotacje na kapitał obrotowy”. Od startu programu do PARP wpłynęło 4,84 tys. wniosków opiewających na kwotę 855 mln zł. Organizatorzy programu rozpatrzyli już połowę z nadesłanych wniosków, z czego 2604 firm otrzymało decyzję pozytywną, a tylko 100 odmowną. W ciągu dwóch tygodni łączna pula przyznanych środków wyniosła 465 mln zł.

Na co dotacja i dla kogo?

Pieniądze z programu firma dotknięta pandemią koronawirusa może przeznaczyć na wydatki związane z bieżącym funkcjonowaniem przedsiębiorstwa. Dotację można wydatkować na: rachunki za gaz, prąd, paliwo, wynajem lokalu, zapłatę za towar czy ubezpieczenie firmy.  O dotację na bieżące wydatki firmy mogą się ubiegać przedsiębiorcy, którzy co najmniej 31 grudnia 2019 roku prowadzili działalność. Drugim warunkiem ubiegania się o pieniądze z programu „Dotacje na kapitał obrotowy” jest spadek przychodów o 30 proc. w dowolnie którym miesiącu przypadającym po 1 lutym. Spadek obrotów może być wyliczany w porównaniu do miesiąca ubiegłego lub do analogicznego miesiąca roku poprzedniego. Program skierowany jest do średnich firm zatrudniających od 50 do 249 pracowników. Dotacja przyznawana jest przez maksymalnie trzy miesiące. Pieniądze przyznawane są w formie 100 proc. zaliczki. Wysokość wsparcia jest uzależniona od liczby pracowników zatrudnionych w firmie. Nabór wniosków trwa do 31 lipca.

„Dotacje na kapitał obrotowy” w pigułce

Dla kogo: firmy zatrudniające od 50 do 250 pracowników

Przychody: firmy o rocznych obrotach nie przekraczających 50 mln zł

Spadek obrotów: po 1 lutym o co najmniej 30 proc.

Kwota wsparcia: maksymalnie 430 tys. zł

Na jaki okres: wsparcie na okres maksymalnie 3 miesięcy

Forma wsparcia: dotacja, zaliczka 100 proc.

Organizator: Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości

Sprawdź, także jak skorzystać z różnych rozwiązań ujętych w tarczy antykryzysowej

 

Komentarze

Avatar

Krawczyk

4 lipca 2020 Odpowiedz

Kiedy będzie podobny program dla małych firm??

Komentarze

Dodaj komentarz

*
*