Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

W kwietniu mniej zamykanych i zawieszanych działalności gospodarczych

Po marcowym wzroście liczby zawieszonych i zamykanych firm kwiecień przyniósł zdecydowane wyhamowanie tej tendencji. Na koniec kwietnia w Polsce odnotowano 2,441 mln aktywnych firm.

Fot. YAY Foto

W kwietniu zanotowaliśmy 49 proc. spadek łącznej liczby zawieszonych oraz zlikwidowanych działalności gospodarczych w porównaniu do marca, kiedy wybuchła w Polsce epidemia koronawirusa. Ministerstwo Rozwoju przedstawiło najnowsze statystyki dotyczące jednoosobowych firm.

Według danych z Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej w kwietniu zawieszono działalność 23,9 tys. jednoosobowych firm. Dla porównania w marcu liczba zawieszonych działalności wyniosła 48,9 tys. Oznacza to, że w kwietniu działalność zawiesiło o 50 proc. mniej firm niż w marcu, kiedy pandemia zaczynała się w Polsce. Dopełnieniem obrazu jest liczba zawieszonych działalności w kwietniu ubiegłego roku, która wyniosła 20, 7 tys. (Przeczytaj jak zawiesić działalność z powodu koronawirusa)

 

Ministerstwo opublikowało także dane dotyczące zamkniętych działalności gospodarczych. W kwietniu podmiotów, które zakończyły działalność było 6,7 tys. Dla porównania w marcu zamknięto aż 11,7 tys. firm. To oznacza, że w kwietniu liczba zlikwidowanych działalności była o 42 proc. niższa niż w marcu. Dane te warto także porównać z liczbą 15,4 tys. firm zlikwidowanych w kwietniu roku 2019. W tym kontekście analizując dane kwiecień 2020 do kwietnia 2019 roku zamknięto o 57 proc. mniej firm. Sumując liczbę zawieszonych i zlikwidowanych firm w kwietniu odnotowaliśmy o ok. 49% (30,6 tys.) w porównaniu z marcem br. (60,5 tys.) i o ok. 15% w stosunku do kwietnia 2019 r. (36,1 tys.).

Liczba aktywnych firm przed i w czasie zarazy

Z danych CEIDG wynika, że w okresie od 1 stycznia 2019 r. do 11 marca 2020 r., czyli do dnia ogłoszenia w Polsce stanu epidemicznego, liczba aktywnych działalności gospodarczych w naszym kraju wzrosła z 2,40 mln do 2,47 mln. Na koniec kwietnia br. zanotowaliśmy w sumie 2,441 mln aktywnych firm. W porównaniu z 11 marca br. oznacza to spadek o 1,49%, co przekłada się na 36,9 tys. firm mniej. Dziś jest to już zaledwie spadek wynoszący 1,25% (30,9 tys. firm). Równocześnie w tym samym okresie zwiększyła się liczba zawieszonych działalności gospodarczych. Obecnie jest ich łącznie 481,5 tys., co w porównaniu z 11 marca br. stanowi wzrost o 9,22%.

Sprawdź, także jak skorzystać z różnych rozwiązań ujętych w tarczy antykryzysowej

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.