84 tys. zł na założenie firmy w roku 2017

W ramach rządowego programu „Pierwszy biznes – wsparcie w starcie” pieniądze na założenie firmy pozyskało 755 młodych przedsiębiorców. Beneficjenci otrzymali łącznie 49,2 mln zł – dowiedział się portal MamBiznes.pl. W tym roku osoby z pomysłem na biznes mogą się ubiegać o 84 tys. zł na rozpoczęcie działalności gospodarczej. 

W ramach programu „Pierwszy biznes – wsparcie w starcie” w 2016 założono 755 nowych firm

Inicjatywa Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wystartowała w listopadzie 2013 roku. W jej ramach studenci, absolwenci oraz osoby zarejestrowane jako bezrobotne mogą się ubiegać w roku 2017 o nawet 84 tys. zł preferencyjnej pożyczki wsparcia na rozwój biznesu.

W roku 2016 złożono 1084 wniosków o finansowy zastrzyk na łączną kwotę 69,9 mln zł. Po weryfikacji formalnej i ocenie merytorycznej zostały udzielone 783 pożyczki opiewające na kwotę 49,8 mln zł – ustalił portal MamBiznes.pl. W ramach udzielonych pożyczek 755( na kwotę 49,2 mln zł) zostało przeznaczonych na podjęcie działalności gospodarczej natomiast 28 pożyczek(na kwotę 610 tys. z) pomogło przedsiębiorcom w utworzeniu stanowisk pracy dla bezrobotnych.

Przeczytaj na MamBiznes.pl: Niezwykłe pomysły na biznes

Na finansowanie pożyczek, do BGK w roku 2016, przekazana została kwota 60 mln zł zgodnie z planem finansowym Funduszu Pracy oraz dodatkowa kwota środków w wysokości 77 mln zł. Łącznie w latach 2014-2016 przekazane zostało 315,4 mln zł. Plan finansowy Funduszu Pracy na 2017 r. nie przewiduje środków dla BGK. Jeśli zaistnieje potrzeba, dodatkowa kwota środków zostanie przekazana do BGK w trakcie roku budżetowego – poinformowano nas w resorcie pracy.

80 tys. zł na start

W ramach rządowego programu osoba z pomysłem na biznes może się ubiegać o finansowy zastrzyk w postaci preferencyjnie oprocentowanej pożyczki. O środki na rozkręcenie biznesu mogą się starać studenci, absolwenci oraz osoby zarejestrowane jako bezrobotne. Maksymalna wysokość pożyczki uzależniona jest od przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za ostatni kwartał. Od 1 marcia 2017 maksymalna kwota pożyczki na podjęcie działalności gospodarczej wynosi 84 378,40 zł, zaś na utworzenie miejsca pracy 25 313,52 zł.

Zanim osoba z pomysłem na biznes będzie go mogła zrealizować nie obejdzie się bez wizyty u pośrednika finansowego w danym województwie. Aby zdobyć wsparcie na starcie pomysłodawca musi odwiedzić pośrednika finansowego działającego w danym województwie. To tam należy złożyć wypełniony wniosek, w którym przedstawiony zostanie biznesowa idea. Decyzja o dotycząca przyznania lub odmowy udzielenia pożyczki wydawana jest w ciągu maksymalnie 14 roboczych. Zabezpieczeniem pożyczki jest weksel własny pożyczkobiorcy oraz poręczenie osoby fizycznej. Na zwrot udzielonego finansowego wsparcia właściciel firmy ma 7 lat. Pożyczka udzielana młodej firmie oprocentowana jest na poziomie 0,25 stopy redyskonta weksli NBP a więc obecnie 0,44% w skali roku.

Szukasz pieniędzy na własny biznes? Przeczytaj więcej tu 

Grzegorz Marynowicz
MamBiznes.pl

Komentarze

Avatar

Martyna

17 kwietnia 2017 Odpowiedz

Wsparcie w starcie to był dobry pomysł. Krok po kroku jak zdobyć ten kapitał i uniknąć dodatkowych opłat wyczytałam w mądrej książce. Warto przeczytać by potem nie błądzić. Tytuł to Sekrety 12 sposobów jak zdobyć pieniądze na firmę.

Najważniejsze to nigdy się nie poddawać! 🙂 Pozdrawiam ciepło.

Avatar

schabu

23 marca 2018 Odpowiedz

aaaa czyli młodzi przedsiębiorcy nie dostali pieniędzy, tylko zostały im pożyczone. to jest dosyć spora różnica. mnie więcej taka jak między „dostać w ryja” a „dać w ryja”.

Avatar

lukaszek

11 czerwca 2018 Odpowiedz

Każdy chciałby dostać pieniądze za nic.

Komentarze

Dodaj komentarz

*
*