Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Wygenerowano miliony mikrorachunków podatkowych. Jednak wciąż wielu musi to uczynić

Mikrorachunek podatkowy to nowe narzędzie fiskusa w walce z szarą strefą, który obowiązuje m.in. przedsiębiorców już od 1 stycznia 2020 roku. Od tego czasu podatnicy wygenerowali 2,4 mln mikrorachunków podatkowych – podano w komunikacie Ministerstwa Finansów.

Fot. Shutterstock/ Elle Aon

Wraz z początkiem roku, wprowadzono indywidualny rachunek podatkowy, zwany inaczej mikrorachunkiem podatkowym. Bez niego nie będzie można dokonać wpłaty podatków PIT, CIT i VAT. Już dziś wielu podatników wygenerowało swój numer rachunku. Jak poinformowało Ministerstwo Finansów w systemie jest ich już 2,4 mln. Natomiast na stronie generatora zostało odnotowanych blisko 5,9 mln wejść.

Jak wygenerować mikrorachunek podatkowy?

Aby wygenerować mikrorachunek, należy odwiedzić urząd skarbowy lub wejść na stronę Generatora mikrorachunku podatkowego. Następnie należy wypełnić rubryki, wpisując PESEL lub NIP i przycisnąć przycisk „Generuj”. Następnie przedsiębiorca będzie mógł otrzymać nowy numer, na który będzie mógł przelać swoje zobowiązania podatkowe.  Warto jednak pamiętać, by dokonać tego przed terminem płatności podatku. Więcej o tym, jak założyć mikrorachunek podatkowy przeczytasz tutaj.

Przeczytaj także na MamBiznes.pl

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.