Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Jak założyć własne biuro rachunkowe krok po kroku?

Własne biuro księgowe – to marzenie wielu studentów rachunkowości, chcąc tym samym zrezygnować z pracy na etacie. Jednak pomimo łatwości w założeniu takiej firmy, prowadzenie tego biznesu nie należy do najprostszych. Jak założyć własne biuro rachunkowe?

Jak założyć własne biuro rachunkowe krok po kroku Foto: YAY Foto/pzaxe

Dziś już nie jest wymagane uzyskiwanie zezwoleń na prowadzenie tej działalności. Po deregulacji w 2014 roku każdy może prowadzić zarówno uproszczoną księgowość  (KPiR,), jak i pełną księgowość (Księgi Handlowe). Wcześniej natomiast do prowadzenia Ksiąg  Handlowych był wymagany Certyfikat Księgowy Ministerstwa Finansów. Nie jest także wymogiem, aby ukończyć studia związane z rachunkowością. – Jednak po deregulacji zawodu księgowego, klienci biur chętniej wybierają tych księgowych, którzy mają ukończone studia z zakresu rachunkowości, ew. studia ekonomiczne lub specjalistyczne kursy – zauważa Damian Bartos z Centrum Informacji Księgowej.

Ile kosztuje założenie własnego biura rachunkowego?

Już na samym początku pojawią się pierwsze koszty związane z założeniem własnej działalności gospodarczej. W przypadku najprostszej formy prawnej można zamknąć się w kwocie do 100 zł. Przy wyborze innych form, opłaty znacząco rosną i mogą przekroczyć nawet 1000 zł.
Następnie pojawiają się koszty związane bezpośrednio z tą działalnością.

Koszty związane z prowadzeniem biura księgowego

Program księgowy

Ok. 1000 zł + ok. kilkuset złotych aktualizacja (co roku)

Ubezpieczenie OC

Od kilkuset złotych rocznie

Koszty szkoleń

Jedno szkolenie od kilkuset do kilku tysięcy złotych

Lokalizacja

Od kilku do kilkunastu tysięcy złotych rocznie

Źródło: Opracowanie własne MamBiznes.pl

Formalne założenie własnego biura księgowego

Pierwszym krokiem przy zakładaniu własnej działalności gospodarczej jest wybór formy prawnej. Wśród obecnych biur księgowych dominuje działalność jednoosobowa – najprostsza forma przedsiębiorstwa.  Wybrało ją ponad 39 000 podmioty, czyli ponad 75 proc. z ogółu.  Jednak duża grupa osób mających założoną działalność gospodarczą, to osoby samozatrudnione lub pracujące na zasadach B2B w firmie lub biurze rachunkowym — zauważa Damian Bartos z Centrum Informacji Księgowej.

Formy prawne biur księgowych

Osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą

39 602

Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością

7 837

Spółki cywilne prowadzące działalność na podstawie umowy zawartej zgodnie z Kodeksem Cywilnym

5 292

Źródło: Opracowanie własne MamBiznes.pl na podstawie danych pochodzący od  Centrum Informacji Księgowych z dnia 06.10.2017

 

Wraz z rozwojem firmy bardzo często okazuje się, że jedna osoba nie wystarczy. Wtedy właściciele biur często decydują się na przekształcenie firmy w sp. Z o.o.  lub łączą się z innymi księgowymi, tworząc spółki cywilne.

Kolejnym ważnym  etapem przy zakładaniu własnej firmy jest konieczność wyboru lokalizacji. – Pomimo rozwoju księgowości internetowej, dla wielu przedsiębiorców nadal lokalizacja i fizyczny kontakt z biurem rachunkowym są ważne. Szczególnie w przypadku obsługi większych klientów – spółek – dodaje Damian Bartos z Centrum Informacji Księgowej.

Aby założyć biuro rachunkowe potrzebny będzie certyfikat? Sprawdź

Kolejnym krokiem jest pozyskanie certyfikatu kwalifikowanego lub ePUAP, jednak jest to konieczne tylko w przypadku zakładania firmy w pełni przez internet. Dzięki nim uzyskany zostanie elektroniczny podpis, który pozwala na potwierdzenie naszej tożsamości. Pozostałe kroki zakładania własnego biznesu zostały szczegółowo opisane tutaj.

Problemy w biznesie księgowym

Cała branża zwraca uwagę na problem związany z konkurencją cenową. Oferując coraz niższe stawki przez pojedyncze biura księgowe, powoduje obniżkę cen w pozostałych. Przyczynia się to do spadku przychodów, a co za tym idzie opłacalności tego biznesu. – Dla klientów do tej pory najważniejsza była cena świadczonych usług, a nie jakość. Jednak to przedsiębiorca, a nie biuro księgowe, odpowiada przed Urzędem Skarbowym — zauważa Damian Bartos z Centrum Informacji Księgowej. – Dlatego wybór profesjonalnego biura jest tak ważne, co zaczynają dostrzegać przedsiębiorcy – dodaje.

Jednak biznes ten nie należy do najprostszych. Pierwszą przyczyną są częste zmiany prawne, wraz ze zmieniającymi się interpretacjami przepisów. To powoduje konieczność uczestniczenia w dodatkowych szkoleniach, kursach. Jednak nie jest to wymóg prawny, jak w przypadku doradców podatkowych. Kolejnym istotnym problem jest tzw. Sezonowość. Praca księgowego jest ściśle związana z tzw. Kalendarzem podatnika. To powoduje, że niektóre miesiące są bardzo pracowite, a inne generują bardzo niskie przychody. Ten problem tworzy inny, związany z liczbą pracowników w firmie. W momencie przestoju nie ma konieczności utrzymywać dużej liczby osób, zaś w tzw. gorących okresach każde biuro walczy o pracownika.

Reklama bura księgowego

Głównym źródłem kontaktu z nowymi klientami są obecni klienci. To polecanie jest najlepszą formą reklamy w tym biznesie. To pokazuje, że to jakość świadczonych usług staje się coraz ważniejsza dla przedsiębiorców. Jednak w przypadku nowo powstałych firm, ta metoda raczej nie będzie zbyt dobra – ze względu na małą liczbę kontaktów. Dlatego wśród tej grupy, dominuje tradycyjna forma reklamy tj. ogłoszenia na portalach związanych z biznesem, portalach zawierających bazę biur księgowych.
Przeczytaj także na MamBiznes.pl:

Bartłomiej Godziszewski
Bankier.pl

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.
lener10 30 sie 2019 (15:28)

Ważne jest to żeby księgowość prowadziła doba firma. Ja polecam serdecznie https://www.crowe.com/pl/services/outsourcing-uslug-ksiegowych oni mają w swojej ofercie między innymi usługi księgowe, prawne czy usługi IT. Zobaczcie koniecznie na stronę.