Jak zostać Świętym Mikołajem? Można zarobić nawet 9 tys. zł

W grudniu Święty Mikołaj to najbardziej pożądana „usługa” i idealny okras by zarabiać na obdarowywaniu prezentami oraz zabawianiu dzieci w świątecznym czasie. W ciągu kilku dni można zarobić naprawdę znaczące pieniądze.

Fot. FORUM/ Anatol Chomicz

Liczba grudniowych pomysłów na biznes jest bardzo duża. Jednym z nich jest zostanie Świętym Mikołajem. Dla takich osób, ostatni miesiąc roku to bardzo gorący czas. Tym bardziej, że liczba chętnych wzrasta z roku na rok.

Jeszcze kilka lat temu Mikołajów można było spotkać głównie tylko w szkołach czy przedszkolach. Następnie zapraszać zaczęły firmy. Natomiast w ostatnich latach zaczynają królować wizyty domowe. Rodzice są w stanie przeznaczyć nie małą sumę, aby uszczęśliwić swoje dzieci. Cena takich usług jest bardzo zróżnicowana i zależy przede wszystkim od miejsca. W miastach takich jak Warszawa, Wrocław czy Kraków, rodzice będą musieli wydać nawet od 100 zł do nawet 400 zł. W firmach czy przedszkolach stawki te mogą być nawet jeszcze wyższe i mogą sięgnąć nawet 800 zł. Znacznie mniej zarobią Mikołaje w małych miastach.

Średnie stawki Mikołajów w Polsce

Mikołajki i święta Bożego Narodzenia Pozostałe dni
30 min 1 godzina 30 min 1 godzina
Mikołaj                    170,00 zł    250,00 zł    200,00 zł  250 zł*/ 300zł**
Elfy    150,00 zł              150,00 zł
Śnieżynki    150,00 zł              150,00 zł
* Szkoły i przedszkola
** Firmy
Źródło: Opracowanie własne MamBiznes.pl

Dodatkowo stawki mogą urosnąć, w przypadku dodatkowych benefitów, podnoszących jakość świadczonej usługi. Do nich można zaliczyć przykładowo długość trwania spotkania, czy też język w jakim musi posługiwać się ulubieniec dzieci w trakcie spotkania. Ponadto w spotkaniu mogą towarzyszyć pomocnicy Mikołaja jak elfy czy śnieżynki.

Ile można zarobić zostając Świętym Mikołaju?

Podstawowym kosztem dla Świętego Mikołaja jest jego kostium. Ceny takiego stroju wacha się od kilkudziesięciu złotych do nawet kilka tysięcy złotych. Jednak wysokiej jakości kostium można już dostać w cenie tysiąca złotych. Dodatkowo Mikołaj musi pokryć środki na dojazd, ale z reguły gdy dojazd jest dalszy niż kilka kilometrów, to przejazd opłaca zamawiający. Ostatnim acz kluczowym wydatkiem jest marketing. Tutaj koszty mogą sięgnąć do 200 zł.

Przykładowe dochody Mikołaja

Koszty Przychody
Mikołajki i święta Bożego Narodzenia pozostałe dni
Tylko Szkoły i przedszkola Tylko Firmy
Kostium    1 000,00 zł                          5 100,00 zł                 4 250,00 zł    5 100,00 zł
Marketing       200,00 zł
Zysk brutto                 8 150,00 zł    9 000,00 zł
Zysk netto                 6 601,50 zł    7 290,00 zł
Źródło: Opracowanie własne MamBiznes.pl

Załóżmy zatem, że Mikołaj jest zamawiany bezpośrednio do domu tylko w Mikołajki i w okresie świąt Bożego Narodzenia i jest w stanie odwiedzić 10 rodzin dziennie po 30 min. W pozostałe dni (od poniedziałku do piątku) grudnia ulubieniec dzieci odwiedza tylko raz dziennie szkoły i firmy. Po prostej kalkulacji można wywnioskować, że przychód Mikołaja może sięgnąć nawet 10 200 zł (odwiedzając tylko firmy). Po odjęciu kosztów, zysk brutto może wynieść nawet 9 tys. zł, zaś po odliczeniu podatku 7 290 zł.

Przeczytaj także na MamBiznes.pl

Bartłomiej Godziszewski

Komentarze

Dodaj komentarz

*
*