Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Skarbówka zwiększy kontrolę handlu w internecie

Handel w sieci to w ostatnim czasie najprężniej rozwijający się sposób na zarobienie sporych pieniędzy. Wie o tym fiskus, który w swoich strukturach ma komórkę powołaną specjalnie do kontroli działania podatników w sieci. Referat Handlu Internetowego, bo o nim mowa, zwiększa liczbę kontroli.

Referat został powłany, aby zapewnić równe warunki prowadzenia działalności gospodarczej w sieci wszystkim podmiotom. Jak podaje fiskus, ciężko jest konkurować osobie prowadzącej uczciwie działalność gospodarczą z kimś, kto dokonuje transakcji przez internet, nie płacąc z tego tytułu podatków.

Wiele osób sprzedaje produkty za pośrednictwem serwisów internetowych nie rejestrując działalności gospodarczej i nie płacąc podatków, i nie chodzi wcale o sprzedaż kilku przedmiotów, za drobną kwotę. Chodzi o takie ilości i kwoty, które świadczą o prowadzeniu internetowego sklepu i nieodprowadzaniu z tego tytułu żadnych podatków.

Referta Handlu Internetowego od 2009 roku działa przy Izbie Skarbowej w Bydgoszczy, a obsługuje jednostki administracji podatkowej z terenu całego kraju. Kontroluje on podatników, czy odprowadzają danine do fiskusa i czy jej wartość jest odpowiednia. Jak możemy przeczytać na stronie IS w Bydgoszczy, zakończone do tej pory przez urzędy skarbowe czynności sprawdzające i kontrolne wskazują, iż skuteczność dokonywanych przez Referat czynności analitycznych i weryfikacyjnych wynosi ponad 90 %. W samym tylko województwie kujawsko – pomorskim, z roku na rok zwiększana jest ilość kontrolowanych podmiotów.

  Liczba skontrolowanych podmiotów Liczba wykrytych nieprawidłowości Kwota wykrytych nieprawidłowości
I półrocze 2010 53 31 519 471 zł
I półrocze 2011 75 50 539 013 zł

Najczęstszymi błędami jakie występowały w tym obszarze były:

– nieskładanie wymaganych przepisami prawa deklaracji podatkowych przez podatników prowadzących działalność gospodarczą,

– brak rejestracji w podatku VAT,

– prowadzenie niezarejestrowanej działalności gospodarczej,

– brak dowodów zakupu towarów,

– brak dokumentacji podatkowej,

– firmanctwo w działalności gospodarczej,

– zaniżanie przychodów poprzez niewykazywanie sprzedaży dokonywanej za pośrednictwem portali aukcyjnych.

    Przepisy kodeksu karno-skarbowego określają sankcje wobec osób, które nie rozliczają się z fiskusem. Uchylanie się od opodatkowania jest przestępstwem karno-skarbowym, za które grozi kara grzywny lub pozbawienia wolności.

    W przypadku ujawnienia nieprawidłowości urzędy skarbowe wszczynają podstępowanie podatkowe i wydają decyzję, w której określają prawidłową kwotę zobowiązania podatkowego, lub podatnik składa korektę deklaracji, w której uwzględnia ustalenia kontroli. Oprócz tego podatnik może być obciążony odsetkami od zaległości podatkowych oraz ukarany mandatem lub grzywną.

    W przypadku, gdy fiskus udowodni podatnikowi niezarejestrowanie działalności gospodarczej, wówczas może on być ukarany za przestępstwo skarbowe.

    – Jak założyć sklep internetowy

    – Założył e-sklep z produktami do domu

    – E-sklep dla mam pomysłem na biznes

    Barbara Sielicka
    Bankier.pl
    [email protected]

    Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.