Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Czy mogę odebrać dzień wolny w innym terminie, niż ustalił pracodawca?

Pracuję w systemie zrównoważonego czasu pracy. Mój pracodawca zarządził, że dniem wolnym za święto 15 sierpnia będzie 14 sierpnia. Ja natomiast, zgodnie z grafikiem,  w ten dzień pracowałem. Czy należy mi się dodatkowy dzień wolny?

15 sierpnia to Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Jest ono dniem wolnym od pracy na podstawie ustawy z 30 lipca 1992 r. Wynika z niej, że dzień wolny za to święto, powinien być w takim wypadku odebrany przez pracownika do końca tzw. okresu rozliczeniowego obowiązującego w danej firmie. Zgodnie z kodeksem pracy, maksymalny okres rozliczeniowy generalnie wynosi 3 miesiące.

Może jednak być krótszy i wynosić np. miesiąc. Jeżeli zatem w firmie obowiązuje miesięczny okres rozliczeniowy, to wolne za 15 sierpnia pracownik powinien dostać do końca sierpnia. Jeżeli okres rozliczeniowy u pracodawcy  wynosi trzy miesiące, to zgodnie z rozliczeniem kwartalnym, wolne trzeba odebrać do 30 września.

Niekiedy pracodawca może wskazać konkretny dzień, który w firmie będzie wolny. Zwykle jest to dzień sąsiadujący ze świętem. W przypadku 15 sierpnia 2010 r. mógł to być 14 lub 17 sierpnia. Gdy wypada on w dzień pracy firmy, wówczas pracownicy mają wolne. Jeśli przypada w sobotę lub inny wolny dzień pracownika wynikający z pięciodniowego tygodnia pracy, pracodawca musi udzielić mu wolnego w inny dzień.

Reasumując: pracodawca powinien udzielić pracownikowi dnia wolnego w inny dzień, niż 14 sierpnia. Powinien to być np. 17 sierpnia

Warto podkreślić, że według przepisów, prawo do dnia wolnego za dzień świąteczny przysługuje tylko osobom zatrudnionym na umowę o pracę, mianowanym, czy pracującym w ramach stosunku służbowego. Nie mają natomiast do niego prawa osoby pracujące na zlecenie, umowę o dzieło czy też samozatrudnione.
Podstawa prawna: Ustawa kodeks pracy (Dz.U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 ze zm.).

Przemysław Gogojewicz

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.