Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Czy można dogadać się z komornikiem?

Czy po wydaniu przez sąd decyzji o wszczęciu postępowania egzekucyjnego, jest możliwość negocjacji z wierzycielem w sprawie zaprzestania postępowania komorniczego i oczywiście dogadania się w sprawie spłaty długu bezpośrednio z (w tym przypadku) z Urzędem Gminy?

Chodzi tutaj o zadłużenie mieszkania przez moją Mamę. Mam dopiero 20 lat i gdy ukończyłem 18 lat, dług narastał na mnie i na mamę. Niestety dowiedziałem się o tym dopiero w tym roku pod koniec maja, gdy dostałem pismo od komornika o Postępowaniu egzekucyjnym. Można temu jakoś zaradzić, żeby chociażby zmniejszyć trochę całe zadłużenie?

W ciągu tygodnia czasu dostałem 2 pisma z różnymi kwotami należności głównej, w pierwszym 13 tysięcy, a tydzień później ponad 20 tysięcy (od tego samego komornika, w tej samej sprawie) chciałem wyjaśnić sprawę u komornika wizytą osobista i powiedziano mi że musiał wdać się jakiś błąd i żebym się tym drugim pismem nie przejmował bo jest to niemożliwością żeby aż tak wzrosło w ciągu 7 dni itd. itp.

Wszystko przebiegało dobrze, gdy na umowie zleceniu musiałem iść na wolne z powodu choroby, zarobiłem mało i nie stać mnie było na wpłatę komornikowi raty, dostałem natychmiast pismo o zajęciu wypłaty z pracy, I tutaj znów pojawia się należność główna ponad 20 tysięcy( tyle samo co „miałem się nie przejmować”) + odsetki o 2500 zł większe które narosły w ciągu 4 miesięcy, gdzie dzienny poziom odsetek wynosił 2.99 zł i zostało wpłacone 800 zł.

Komornik prowadzi postępowanie egzekucyjne na wniosek wierzyciela, który jest tym podmiotem do którego powinien się Pan zwrócić z prośbą o podjęcie negocjacji i zawarcia porozumienia. To wierzyciel czy w tym wypadku Gmina jest tym podmiotem który może wnioskować do komornika o zawieszenie postępowania egzekucyjnego, umorzenie, ograniczenie składników majątku z którego prowadzona jest egzekucja. Nie jestem w stanie ocenić czy kwoty wskazane na poszczególnych pismach komorniczych są zasadne czy też nie, albo jakie rodzaje kosztów określają ( oprócz należności głównej komornik egzekwuje także odsetki, koszty sądowe sprawy o zapłatę, koszty zastępstwa w egzekucji a także koszty egzekucji prowadzonej przez siebie). Komornik powinien Panu w sposób jednoznaczny określić wysokość aktualnego zadłużenia ze wskazaniem jego składników. Proszę podjąć negocjacje z Urzędem Gminy być może umożliwią Panu spłatę w bardziej korzystnych ratach bądź też umorzą część zaległości. Wszystko to jednak zależy od ich stanowiska.

kancelaria TWZ adw. Łukasz Wieszczeczyński
Tabędzka – Wieszczeczyński – Zagierska
www.adwokaci-twz.pl
Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.