Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Czy można użyczyć samochód z leasingu?

Czy leasingowany przez firmę samochód osobowy może być użytkowany przez
osobę, z którą firma zawarła umowę-zlecenie. Jakie skutki prawne lub podatkowe rodzi takie użyczenie dla zleceniodawcy i zleceniobiorcy?

Na wstępie należy podkreślić, że przez umowę leasingu finansujący zobowiązuje się, w zakresie działalności swego przedsiębiorstwa, nabyć rzecz od oznaczonego zbywcy na warunkach określonych w tej umowie i oddać tę rzecz korzystającemu do używania albo używania i pobierania pożytków przez czas oznaczony, a korzystający zobowiązuje się zapłacić finansującemu w uzgodnionych ratach wynagrodzenie pieniężne, równe co najmniej cenie lub wynagrodzeniu z tytułu nabycia rzeczy przez finansującego. Pojęcie „nabycie” rzeczy dla korzystającego, o którym jest mowa w art. 709(1) kc., powinno być, jak się wydaje, rozumiane ściśle, w sensie nabycia własności rzeczy w tym przypadku pojazdu przez przedsiębiorstwo.

Wydaje się słusznym, że osoba w ramach umowy zlecenia może użytkować pojazd wykorzystując go oczywiście wraz z innymi osobami tylko i wyłącznie na potrzeby przedsiębiorstwa. Niedopuszczalnym byłoby natomiast na gruncie tej regulacji zawarcie umowy podleasingu ze zleceniobiorcą, który będzie użytkował samochód i z tego tytułu rozliczał się ze zleceniodawcą, będącym w tym przypadku leasingobiorcą. W mojej ocenie sytuacja taka jest niedopuszczalna z punktu widzenia literalnego art. 709(1) kc. Zatem użytkowanie pojazdu w ramach umowy zlecenia z leasingobiorcą nie będzie dla przyjmującego zlecenie rodzić żadnych zobowiązań podatkowych, ponieważ zobowiązania te występują już u leasingobiorcy.

Należy pamiętać, że do kosztów uzyskania przychodu leasingobiorca zalicza w całości czynsze leasingowe, wszelkie opłaty manipulacyjne związane z leasingiem, a także koszty eksploatacji wyleasingowanego dobra.

Podstawa prawna:

  • Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 6 kwietnia 1993 r. w sprawie zaliczania przedmiotu umów najmu lub dzierżawy rzeczy albo praw majątkowych do składników majątku stron tych umów (Dz.U. z 1993 r. nr 28, poz. 129 ze zm.);
  • Ustawa z dnia 23 kwietnia – Kodeks cywilny (Dz.U. z 1964 r. nr 16, poz. 93 ze zm.).

Przemysław Gogojewicz

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.