Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Czy można zatrudnić palacza CO na umowę-zlecenie?

Czy można zatrudnić tylko jednego palacza centralnego ogrzewania na umowę zlecenie do całodobowej obsługi pieca centralnego ogrzewania z obiegiem wymuszonym?

Moim zdaniem nie może być mowy w takim przypadku o umowie zleceniu. Powinien Pan z pracodawcą nawiązać stosunek pracy. Po pierwsze, charakter obsługi tego pieca raczej ma charakter stały, a nie czasowy, a zatem nie chodzi tutaj o jednorazowe przypilnowanie pieca, ale co czynność, która będzie rozpięta w czasie. Po drugie, pracodawcy powinno zależeć na odpowiedzialności z Pana strony za powierzony piec, a zatem musi zostać pomiędzy Państwem sporządzony zakres czynności, które będą regulowane Kodeksem pracy. Poza tym obsługa takiego pieca powinna się odbywać zmianowo, czyli nie może Pan z punktu widzenia kodeksu pracy pracować bez przerwy przy piecu.

Umowa zlecenie podpisywane na czas wykonywania zleconych czynności. Przez umowę zlecenia zleceniobiorca zobowiązuje się do dokonania określonej czynności prawnej dla zleceniodawcy. Zlecenie może mieć charakter odpłatny lub nieodpłatny. Każda ze stron może tę umowę wypowiedzieć w dowolnym czasie. Zleceniobiorcą może być osoba fizyczna lub prawna. Zlecenie może być wykonane osobiście lub powierzone komuś w imieniu zleceniobiorcy. W przypadku, gdy zleceniobiorca jest osobą fizyczną, to firma będąca zleceniodawcą potrąca z jego wynagrodzenia (pomniejszonego o wysokość składek ubezpieczeniowych) 20-procentową zaliczkę na poczet podatku dochodowego. Jeżeli natomiast zleceniobiorcą jest osoba prawna mający status przedsiębiorcy, to sama prowadzi swoją rachunkowość zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Umowa zlecenia musi być zawarta na piśmie i powinna określać:

    rodzaj umowy,
  • datę rozpoczęcia i zakończenia wykonywania umowy,
  • rodzaj wykonywanej działalności,
  • zasady ustalania wynagrodzenia za wykonanie, określonych w umowie czynności,
  • informację o tym, czy zleceniobiorca posiada inny tytuł do ubezpieczenia społecznego, a jeśli tak, to – jaki,
  • miejsce wykonywania umowy.

Przedmiotem umowy zlecenia może być każda czynność wykonywana przez osobę fizyczną w ramach świadczenia usług. Osoba pracująca w oparciu o taką umowę nie jest podporządkowana zleceniodawcy tak jak pracownik pracodawcy, ale z drugiej strony nie korzysta z niektórych uprawnień pracowniczych. Nie ma na przykład prawa do urlopu wypoczynkowego, macierzyńskiego ani wychowawczego. Nie ma także prawa do zasiłku opiekuńczego. Umowy tzw. cywilne nie dają tylu przywilejów, ile umowy o pracę, albo nie dają ich wcale.

Zasady zawierania umowy zlecenia i przestrzegania jej zawarte są w kodeksie cywilnym. Ewentualne spory wynikające z tych umów rozstrzyga sąd cywilny za pełną odpłatnością. Przyjmując zlecenie, zobowiązuje się do wykonania określone w pisemnej umowie czynności (np. obsługi pieca) za wynagrodzeniem. Umowa nie przewiduje urlopu ani świadczeń socjalnych. Jeżeli jest jedyną formą zatrudnienia, od Pańskiego wynagrodzenia potrącane są składki na ubezpieczenie emerytalno – rentowe, wypadkowe, (ale tylko wtedy, gdy pracuje Pan u zleceniodawcy) oraz zdrowotne. Składka chorobowa jest dobrowolna i to, czy ją będziesz płacił, zależy od Pana.

Umowa – zlecenie może obejmować dowolny okres, a więc zarówno dwa tygodnie, jak i dwa lata, i można ją wypowiedzieć w każdym czasie. Umowa zlecenie może być zawarta ustnie, pisemnie lub w sposób dorozumiany. Od umowy zlecenia płaci Pan 19 proc. podatku. Jeśli dla pracodawcy, u którego Pan pracuje na etacie, wykonuje Pan zadania na podstawie umowy – zlecenia, będzie potraktowana ona jako umowa o pracę.

Podstawa prawna: Art. 734 do 751 Kodeksu cywilnego

Przemysław Gogojewicz

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.