Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Czy można zwolnić pracownika z powodu osiągnięcia wieku emerytalnego?

Czy można zwolnić pracownika zatrudnionego na podstawie umowy na czas nieokreślony z powodu osiągnięcia wieku emerytalnego? Czy oprócz odprawy emerytalnej przysługuje mu 3-miesięczna odprawa z tytułu zwolnienia z pracy?

Sąd w swoim orzecznictwie dość zgodnie prezentują stanowisko, że zwolnienie pracownika z powodu tylko i wyłącznie osiągnięcia przez niego wieku emerytalnego i wskazanie takiej podstawy jest niedopuszczalne. Nie jest to bowiem uzasadniona przyczyna zwolnienia, na którą powołałby się pracodawca. Pracodawca może zostać posądzony o dyskryminację ze względu na wiek i doczekać się tym samym procesu sądowego, ze strony pracownika, który byłby uprawniony do kwestionowania zasadności wypowiedzenia i domagania się w związku z tym odszkodowania oraz przywrócenia do pracy.

Tzw. odprawa związana z uzyskanie wieku emerytalnego przysługuje pracownikowi w wysokości uzależnionej od stażu pracy w momencie zakończenia stosunku pracy w związku z uzyskaniem prawa do świadczeń emerytalnych. Przepis kodeksu pracy stwierdza wprost Uprawnienie do uzyskania odprawy emerytalnej przysługuje pracownikowi spełniającemu warunki uprawniające do renty z tytułu niezdolności do pracy lub emerytury, którego stosunek pracy ustał w związku z przejściem na rentę lub emeryturę, przysługuje odprawa pieniężna w wysokości 1-miesięcznego wynagrodzenia.

Natomiast w przypadku gdy rozwiązanie umowy o pracę nastąpiłoby z przyczyn lezących po stronie Pańskiego pracodawcy po spełnieniu przesłanek ustawowych mógłby Pan oczekiwać odprawy z tego tytułu.

Uprawnienie do odprawy powstaje:

a) gdy pracodawca zatrudnia co najmniej 20 pracowników i gdy z przyczyn niedotyczących pracowników w okresie nieprzekraczającym 30 dni wypowiada umowy o pracę bądź rozwiązuje stosunek pracy za porozumieniem stron, a zwolnienia dotyczą co najmniej: 10 pracowników (gdy firma zatrudnia mniej niż 100 pracowników), 10% pracowników (gdy zatrudnia od 100 do 300 pracowników), 30 pracowników (przy zatrudnieniu co najmniej 300 lub więcej pracowników), ( zwolnienie grupowe)

b) jeżeli wypowiedzenie umowy bądź rozwiązanie za porozumieniem stron nastąpiło z przyczyn niedotyczących pracownika i jeżeli przyczyny te stanowią wyłączny powód uzasadniający rozwiązanie stosunku pracy (zwolnienie indywidualne).

Odprawa w wysokości 2 miesięcznego wynagrodzenia przysługuje wtedy kiedy pracownik był zatrudniony u tego samego pracodawcy przez okres od 2 do 8 lat. Jeżeli okres ten był krótszy odprawa odpowiada 1 miesięcznemu wynagrodzeniu, a gdy dłuższy 3 miesięcznemu.

Odprawa powinna zostać wypłacona najdalej w dniu upływu okresu wypowiedzenie i od tego momentu roszczenie o wypłatę staje się wymagalne.

kancelaria TWZ adw. Łukasz Wieszczeczyński
Tabędzka – Wieszczeczyński – Zagierska
www.adwokaci-twz.pl

Podstawa prawna:

art. 921 ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy ( tj. Dz. U. z 2014 r., poz. 1502 ze zm.)

art. 8 i art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (Dz.U. z 2003 r., Nr 90, poz. 844 ze zm.)

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.