Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Czy polski komornik może zająć niemieckie wynagrodzenie w zagranicznym banku?

Chcę zatrudnić się w niemieckiej firmie i wynagrodzenie będzie przelewane na konto w niemieckim banku. Czy polski komornik może zająć mi to wynagrodzenie i w jakiej wysokości?

Egzekucja z wynagrodzenia za pracę należy do komornika przy sądzie rejonowym ogólnej właściwości dłużnika, czyli miejsca zamieszkania dłużnika. Jeśli ma Pan miejsce zamieszkania w Polsce, jest Pan obywatelem polskim, komornik może wszcząć postępowanie egzekucyjne. Jeżeli otrzymuje Pan dochody z tytuły zatrudnienia na rachunek w banku mającym siedzibę w Polsce, egzekucja będzie mogła być prowadzona bez przeszkód. Ponadto w przypadku gdy komornik zajmie należący do Pana rachunek bankowy w Polsce, będzie mógł zająć kwoty wpłacane na ten rachunek niezależnie od źródła ich pochodzenia.

Jeśli jednak ma Pan stałe miejsce zamieszkania w Niemczech, wierzycielowi potrzebny będzie zaświadczenie o Europejskim Tytule Egzekucyjnym lub Europejski Nakaz Zapłaty i wtedy będzie mógł zgłosić się do odpowiednika polskiego komornika w Niemczech. Aby komornik mógł działać potrzebne będzie prawomocne postanowienie Sądu w jakiejkolwiek sprawie, ze stwierdzeniem prawomocności.

kancelaria TWZ adw. Łukasz Wieszczeczyński
Tabędzka – Wieszczeczyński – Zagierska
www.adwokaci-twz.pl

Podstawa prawna:

art. 833 § 2 – ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. – Kodeksu postępowania cywilnego ( tj. Dz. U. z 2014 r., poz. 101)

art. 87 § 3 – ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 z późn. zm.)

art. 54 ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Prawo bankowe tekst Dz. U. z 2012 r. poz. 1376 ze zm.

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.