Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Dodatek urlopowy przy przejęciu spółek

Dotychczas pracowałem w spółce z o.o. do 3 czerwca, gdzie pracowało nas 12 pracowników i zawsze był wypłacany dodatek urlopowy. A od 3 czerwca wchłonęła naszą spółkę inna firma (większa), gdzie pracuje ok. 150 ludzi. Czy nam się należy połowa tego dodatku – do 3 czerwca?

Możliwość uzyskania świadczenia urlopowego związana jest bezpośrednio ze stosunkiem pracy zawartym z danym pracodawcą. Nowy pracodawca z mocy prawa staje się stroną dotychczasowego stosunku pracy.

Jeżeli pracodawca dotychczasowy nie tworzył funduszu socjalnego ze względu np. na liczbę zatrudnionych mniejszą niż 20, mógł wypłacać świadczenie urlopowe na zasadach przewidzianych w ustawie. Świadczenie urlopowe wypłaca pracodawca raz w roku każdemu pracownikowi korzystającemu w danym roku kalendarzowym z urlopu wypoczynkowego w wymiarze co najmniej 14 kolejnych dni kalendarzowych. Wypłata świadczenia urlopowego następuje nie później niż w ostatnim dniu poprzedzającym rozpoczęcie urlopu wypoczynkowego.

Gdy w trakcie roku nastąpiła zmiana pracodawcy, każdy z pracowników ma prawa do urlopu proporcjonalnego do okresu pracy u danego pracodawcy. Jeżeli obaj pracodawcy chcą wypłacać świadczenie, wtedy pracownik będąc zatrudnionym u poprzedniego bądź obecnego pracodawcy ma prawo do świadczenia, jeżeli okres urlopu w jednym i drugim przypadku wyniesie odpowiednio po 14 dni. Mógł Pan otrzymać świadczenie urlopowe u poprzedniego pracodawcy, jeżeli przed dniem 3 czerwca skorzystał pan z urlopu przez łączny nieprzerwany okres 14 dni. W mojej ocenie w innym przypadku nie ma możliwości proporcjonalnego otrzymania części świadczenia w przypadku nieskorzystania faktycznego z urlopu.

Jeżeli w przejmowanym zakładzie utworzony był fundusz socjalny nowy pracodawca przejmuje środki funduszu socjalnego, a nowi pracownicy objęci są obowiązującym u tego pracodawcy regulaminem korzystania z nich.

kancelaria TWZ adw. Łukasz Wieszczeczyński
Tabędzka – Wieszczeczyński – Zagierska
www.adwokaci-twz.pl

Podstawa prawna:

Art. 231 art. 91 § 1 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm.),

art. 3, art. 3a, art. 3b, art. 4, art. 7 ustawy z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 592 ze zm.).

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.