Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Jak rozwiązać umowę o pracę na czas nieokreślony?

Jestem zatrudniona od 03.03.2014 na umowę na czas nieokreślony. Obecnie przebywam na zwolnieniu chorobowym, które mam do 31.07.2015. Chciałabym rozwiązać umowę z obecnym zakładem pracy. Mam kilka pytań: 1. Jaka forma rozwiązania byłaby najlepsza? 2. Do kiedy najpóźniej muszę złożyć wypowiedzenie? 3. Jak rozwiązać problem zaległego urlopu za 2014 (11 dni) i za 2015 (14 dni) ?

Umowa o pracę może zostać wypowiedziana przez pracownika z zachowaniem terminu wypowiedzenia w każdym czasie nawet podczas przebywania na zwolnieniu chorobowym. Najlepiej aby wypowiedzenie nastąpiło w formie pisemnej. Ponieważ umowa została zawarta na czas nieokreślony istotny dla Pani jest okres wypowiedzenia. Przepis Kodeksu pracy wskazują konkretny czas trwania okresu wypowiedzenia:

• 2 tygodnie, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy,
• 1 miesiąc, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy.
• 3 miesiące, jeżeli zatrudnienie trwało co najmniej 3 lata.

Pani jest zatrudniona od 3 marca 2014 r., okres wypowiedzenia będzie więc miesięczny ze skutkiem na koniec miesiąca, co oznacza, iż jeśli złoży Pani wypowiedzenie na początku lipca, okres wypowiedzenia biegnie od 1 sierpnia i od 1 września nie będzie Pani związana umową z obecnym pracodawcą.

Okres wypowiedzenia to okres w którym pracownik zobowiązany jest jeszcze do świadczenia pracy na rzecz pracodawcy. Co do zasady pracownik przebywający na zwolnieniu składa rezygnację z zachowaniem obowiązującego go okresu wypowiedzenia. Trzeba jednak pamiętać iż strony mają zawsze możliwość rozwiązania umowy o pracę za porozumieniem stron, w uzgodnionym wspólnie terminie – tryb natychmiastowy, krótszy lub dłuższy od okresu wypowiedzenia. Przebywający na zwolnieniu pracownik może złożyć takim wniosek określając także datę zakończenia współpracy.

W okresie wypowiedzenia umowy o pracę pracownik jest obowiązany wykorzystać przysługujący mu urlop, jeżeli w tym okresie pracodawca udzieli mu urlopu. W okresie wypowiedzenia inicjatywa należy do pracodawcy, który może (ale nie musi) udzielić pracownikowi urlopu wypoczynkowego. Jeżeli jednak pracodawca takiego urlopu pracownikowi udzieli, ten musi z niego skorzystać. Za nie wykorzystany urlop wypoczynkowy, pracownikowi będzie przysługiwać odpowiedni ekwiwalent.

Urlop za rok bieżący powinien zostać wykorzystany rozliczony proporcjonalnie do okresu pracy u obecnego pracodawcy. W przypadku niewykorzystania przysługującego urlopu w całości lub w części z powodu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy pracownikowi przysługuje ekwiwalent pieniężny.

kancelaria TWZ adw. Łukasz Wieszczeczyński
Tabędzka – Wieszczeczyński – Zagierska
www.adwokaci-twz.pl

Podstawa prawna:

Art. 41 art. 36-36¹ , art. 1671 , art. 171 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (tj. Dz.U. z 2014 r. poz.1502 ze zm.)

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.