Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Kiedy i jak usunąć hipotekę z nieruchomości?

Czy to prawda, że wierzyciel po ugodzie ze mną i odstąpieniu przez komornika od drugiej licytacji mieszkania, po spłacie ratalnej zadłużenia, zdejmuje hipotekę z mojego mieszkania i jest ono znowu moje?

Na wstępie należy zaznaczyć, iż mieszkanie cały czas należy do Pani. Fakt obciążenia mieszkania hipoteką nie pozbawia prawa własności. Hipoteka to ograniczone prawo rzeczowe skutkujące tym, że osoba na rzecz której takie zabezpieczenie ustanowiono ma prawo do zaspokojenia swoich wymagalnych roszczeń z nieruchomości zabezpieczonej w pierwszej kolejności bez względu na to, komu przysługuje prawo własności. Wygaśnięcie wierzytelności zabezpieczonej hipoteką skutkuje wygaśnięciem hipoteki. Po spłacie zadłużenia wykreślenie hipoteki nie nastąpi jednak automatycznie, najczęściej to właściciel – w tym wypadku Pani – musi złożyć stosowny wniosek o jej wykreślenie w postępowaniu wieczystoksięgowym. Podstawą wniosku jest oświadczenie Pani wierzyciela, że całe zadłużenie zostało spłacone. Przy czym istotne jest to, że jeśli wierzycielem nie jest bank, wtedy oświadczenie wierzyciela powinno zostać sporządzone z podpisem notarialnie poświadczonym.

Dokumentem tym może być np. pokwitowanie, znane z art. 462 k.c., z którego wynika zapłata dłużnej sumy. W tym przypadku podstawą wykreślenia jest fakt jej wygaśnięcia z powodu wygaśnięcia zabezpieczonej wierzytelności, albowiem hipoteka jest prawem akcesoryjnym względem wierzytelności, którą zabezpiecza.

Podsumowując, wniosek o wykreślenie może złożyć Pani jako osoba uprawniona. Wniosek składa się do sądu wieczystoksięgowego, który prowadzi księgę. Opłata od wniosku o wykreślenie wynosi połowę należności za wpis, czyli 100 zł. Nieruchomość po wykreśleniu hipoteki będzie wolna od obciążeń.

kancelaria TWZ adw. Łukasz Wieszczeczyński
Tabędzka – Wieszczeczyński – Zagierska
www.adwokaci-twz.pl

Podstawa prawna:

Art. 94 ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o księgach wieczystych i hipotece ( t.j. Dz. U. z 2013 r. poz. 707 ze zm.)

art. 6262 § 3 ustawy z 17 listopada 1964 r. – Kodeks postępowania cywilnego ( tj. Dz. U. z 2014 r. poz. 101 ze zm.)

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.