Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Opcje finansowania przedsięwzięcia

Zasobność portfela na starcie jest niewątpliwie najważniejszą sprawą związaną z rozpoczęciem działalności. W praktyce istnieją dwie możliwości sfinansowania przedsięwzięcia – przez tzw. bootstrapping oraz kapitał zewnętrzny.

Bootstraping

Czyli finansowanie wewnętrzne, wiąże się ono z wykorzystaniem środków pochodzących z zasobów właściciela lub też pożyczek od rodziny i najbliższych znajomych. Jest to bardziej prawdopodobne źródło finansowania przedsięwzięcia, gdyż potencjalni pożyczkodawcy (banki, inwestorzy) są skłonni udzielić Ci pożyczki pod warunkiem, że już skorzystałeś z bootstrappingu. Niezmiernie ważne jest ocenienie swoich potrzeb finansowych zanim jeszcze zaczniesz organizować własną działalność gospodarczą. Ocena potrzeb jest o tyle ważna, że pozwoli na uniknięcie sytuacji, w której nagle zaczyna brakować Ci gotówki. Co może spowodowac upadek firmy i stratę kapitału. Postaraj się planować nakłady finansowe z niewielkim zapasem. Czas, rozwaga pomogą Ci spokojnie skalkulować i ocenić niezbędną ilość pieniędzy potrzebną do rozpoczęcia przedsięwzięcia. Postaraj się zrozumieć, że kapitał wyjściowy będzie Ci potrzebny nie tylko do uruchomienia działalności, ale także musi przecież służyć jako kapitał obrotowy i rezerwy.

Koszty rozpoczęcia działalności – obejmują wydatki na opłaty prawne, skarbowe, licencje, debety, meble, wynajem lokalu itp.

Kapitał obrotowy – to środki pieniężne niezbędne do prowadzenia działalności operacyjnej firmy (wynagrodzenia dla pracowników, spłata zadłużenia, rat, wydatki na zakup towaru itp.)

Rezerwy – pieniądze potrzeba na pokrycie pomyłek i błędnych posunięć.

E. Tyson proponuje oszacować przybliżone zapotrzebowanie na środki pieniężne. W tym celu proponuje:

  • Zsumowanie wszystkich wydatków, które musisz pokryć jeszcze przed rozpoczęciem działalności.
  • Zsumowanie wszystkich przewidywanych w rachunku wyników strat (również raty i odsetki).
  • Zsumowanie w arkuszu bilansowym wszystkich wydatków przewidzianych na pierwszy rok (zakup towaru, materiałów, mebli).
  • Ustalenie rezerwy finansowej a w tym celu zsumowanie punktów 1, 2, 3 i powiększenie otrzymanej kwoty o 25%.
  • Ustalenie zapotrzebowania kapitałowego, a w tym celu zsumowanie wszystkich powyższych punktów.

Po obliczeniu, jakim kapitałem musisz dysponować, czas na znalezienie jego źródeł.

Na dobry początek

Opisany wyżej, bootstrapping jest opcją, z której skorzystało setki tysięcy ludzi przy „rozkręcaniu” własnego biznesu. Skąd jednak brać pieniądze? Na podstawie ankiety przeprowadzonej wśród 396 właścicieli małych firm 79% z nich skorzystało z własnych oszczędności, 16% pożyczyło pieniądze od rodziny, 14% z nich uzyskało je od własnych partnerów w biznesie, 10% skorzystało z osobistej karty kredytowej, 7% pożyczyło od przyjaciół, kolejne 7% zaciągnęło pożyczki bankowej a tylko 3% skorzystało z kapitału zewnętrznego. Pozostałe 17% znalazło je w innych źródłach. Bootstrapping jest wszech obecny, w ogólnej statystyce finansowanie zewnętrzne odgrywa drugoplanową rolę, dlatego, że posiadanie ograniczonych zasobów pozwoli Ci na utrzymanie samodyscypliny finansowej oraz faktem jest, że ludzie martwią się najbardziej o własne pieniądze. Dzięki ciężkiej pracy, wytrwałości i oszczędności można pozyskać niezbędne środki do rozpoczęcia działalności.

Twoja przyszła firma z pewnością nie różni się zbytnio od więkości istniejących już przedsięwzięć, dlatego potraktuj bootstrapping jako sposób na zlokalizowanie funduszy niezbędnych do uruchomienia działalności. W tym celu proponujemy wykonanie następujących kroków:

  1. Uporządkuj swoje aktywa i pasywa
  2. Podchodź ostrożnie do pożyczek oferowanych prze rodzinę
  3. Poradź się przyjaciół
  4. Poszukaj wspólnika
  5. Kiedy nie uda Ci się zebrać pieniędzy z punktów 1, 2, 3, 4 zwróć się o pożyczkę do banku lub poszukaj inwestora

Poza opcją oszczędności własnych i pożyczki od rodziny możliwości bootstrappingu związane są także z kartami kredytowymi i hipoteką. Dzięki karcie kredytowej ma się łatwy i szybki dostęp do pieniędzy, niemniej jednak w warunkach polskich kredyty zaciągane z kart kredytowych są bardzo wysoko oprocentowane. Pożyczka pod zastaw hipoteczny jest jeszcze bardziej niebezpieczna, gdyż może Ci grozić w razie niepowodzenia utratą domu.

Kapitał z zewnątrz

To pozyskiwanie środków finansowych na rozpoczęcie i prowadzenie firmy pochodzących z zewnątrz. Instytucje, które mogą pomóc Ci w „rozkręceniu interesu” to banki i zewnętrzni inwestorzy. Jednak banki starają się wyłonić tylko takich przedsiębiorców, którzy mają duże szanse na odniesienie sukcesu. Pozyskanie natomiast zewnętrznych inwestorów też nie należy do łatwych zadań. Outsourcing jest częściej spotykany wśród właścicieli tych firm, które już dobrze prosperują a pozyskiwanie dodatkowych sponsorów pozwala im na dokonywanie dalszych inwestycji i rozwój działalności. W praktyce ten, kto sfinansuje Twoje przedsięwzięcie może stać się albo wierzycielem (pożyczka bankowa) albo współwłaścicielem (sponsoring).

Decydując się na pozyskanie środków z banku wiedz, że bankierzy rzadko udzielają pożyczek małym przedsiębiorcą. Muszą oni posiadać wystarczające zabezpieczenie kredytu np. hipotekę, papiery wartościowe czy rachunki inwestycyjne.

W wypadku, gdy bank zgodzi się na finansowanie inwestycji w oparciu o posiadane aktywa zwykle oferuje kredyt w wysokości jednej procentowej całkowitej wartości Twoich aktywów (jest to 75% wartości wierzytelności firmy i 50% wartości środków trwałych). Jeśli jednak bank udzieli Ci linii kredytowej, czyli pieniędzy, które mogą być do dyspozycji Twojej firmy i mogą być wykorzystane w zależności od jej potrzeb będziesz mógł korzystać z dostępnych środków bez naliczania odsetków do momentu ich wykorzystania. Warto uruchomić linie kredytową w momencie, gdy interesy Twojej firmy idą dobrze, ponieważ właśnie wtedy będzie Ci łatwiej uzyskać dostęp do takiej linii kredytowej na dogodnych warunkach a wsparcie finansowe może Ci się przydać w przyszłości.

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.