Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Orzecznictwo: Pracownicy – Umowa o pracę

Zapłacimy podatek za pakiet medyczny

Uchwała NSA z dnia 24 maja 2010 r., sygn. akt II FPS 1/10

Pracownik uzyskuje nieodpłatne świadczenie już w momencie, gdy centrum medyczne musi pozostawać w gotowości do zaoferowania mu swoich usług. Żeby opodatkować abonament, pracownik nie musi z niego korzystać. Wystarczy jedynie nabycie uprawnienia do skorzystania. Podatkowa definicja nieodpłatnego świadczenia jest znacznie szersza niż w prawie cywilnym.

O wyższych kosztach decyduje nie tylko umowa

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 12 maja 2010 r.,  sygn. akt III SA/zWa 1314/09

Pracownik ma prawo do 50% kosztów uzyskania przychodów nawet wtedy, gdy umowa o pracę nie określa odrębnego wynagrodzenia za autorskie zadania. Stanowisko sądu jest ważne dla wszystkich osób, które płacą mniejszy podatek dzięki temu, że wykonują twórczą i kreatywną pracę.

Umowa o zakazie konkurencji

Wyrok SN z  dnia 2 września 2009 r., II PK 206/08

Nie można zasadnie przyjmować, że umowa o zakazie konkurencji jest umową z zakresu prawa pracy i wszelkie jej postanowienia mniej korzystne dla pracownika, niż zapewnia KP, są z mocy samego prawa nieważne.

Status bezrobotnego

Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu z dnia 14 stycznia 2010 r. – II SA/Op 419/09

Przesłanka określona w przepisie art. 33 ust. 4 pkt 2 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. z 2008 r., Nr 69, poz. 415 ze zm.) – związana z udzieleniem bezrobotnemu pomocy finansowej – stanowi samodzielną podstawę do orzekania o utracie statusu bezrobotnego, i nie może być ona stosowana zamiennie z przesłanką wymienioną w art. 33 ust. 4 pkt 1 ustawy, tylko z tej przyczyny, że bezrobotny chcąc podjąć działalność gospodarczą i uzyskać na nią pomoc publiczną posiada wpis do działalności gospodarczej.

Zwalniany musi podpisać porozumienie o rozwiązaniu umowy

Wyrok z dnia 04 listopada 2009 r. Sąd Najwyższy, sygn. akt I PK 94/09

Do zakończenia zatrudnienia za porozumieniem stron niezbędna jest zgodna wola obu stron.  Porozumienie stron, co do rozwiązania stosunku pracy jest umową pracownika i pracodawcy. Umowa stron stosunku pracy odnosząca się do jego rozwiązania wymaga, zatem objęcia zgodną wolą stron zarówno tego, iż więź łącząca pracownika i pracodawcę ma ustać, jak i trybu terminu dokonania tej czynności.

Rozwiązanie umowy – treść pisma

Wyrok z dnia 15 lipca 2008 r. Sąd Najwyższy III PK 9/08

Po złożeniu jednostronnego oświadczenia woli o rozwiązaniu umowy o pracę za wypowiedzeniem, do skutku rozwiązującego dochodzi bez jakiegokolwiek działania drugiej strony. Treść pisma powinna zawierać oświadczenie woli w sprawie rozwiązania umowy oraz sposób i termin jej rozwiązania. Jeżeli zaś pracownik używa sformułowania „proszę o rozwiązanie umowy”, to pismo takie stanowi jedynie wniosek adresowany do pracodawcy w sprawie podjęcia rokowań z pracodawcą w przedmiocie rozwiązania umowy o pracę (ewentualnie dokonanie przez pracodawcę jednostronnej czynności rozwiązującej, gdyż pracownik rozwiązania umowy nie dokonuje).

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.