Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Po jakim czasie badania tracą ważność?

Zrobiłam badania, ale nie poszłam jeszcze z wynikami do lekarza, aby ten podbił mi książeczkę. Jak długo ważne są badania sanitarno-epidemiologiczne?

Badania sanepidu pracownik zobowiązany jest wykonywać we wstępnych badaniach lekarskich , jeżeli jego przeszłe stanowisko pracy wymaga tego rodzaju szczegółowych badań. Badania sanitarno-epidemiologiczne należy także wykonywać w zależności od zajmowanego stanowiska pracy i narażenia na czynniki biologiczne szkodliwe dla zdrowia. Chodzi tutaj przeważnie o zagrożenia wynikające z chorób bakteryjnych przenoszonych drogą pokarmową.

Ustawodawca określił tryb według czynnika zakażenia w jakim ma być powtarzane badanie sanitarno–epidemiologiczne. Posiłkując
się rozporządzeniem należy stwierdzić, że badanie powinno być przeprowadzane co 2-4 lata. O tym, czy stanowisko pracy wymaga tego rodzaju badań decyduje się na podstawie art. 229 Kodeksu pracy oraz Rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie przeprowadzenia badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w Kodeksie pracy. Wykonanie badania serologicznego służącego rozpoznaniu zakażenia czynnikiem biologicznym wymaga uzyskania pisemnej zgody badanego, poinformowanego uprzednio o celu, sposobie wykonania i ewentualnych skutkach badania.

Podstawa prawna: Rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie przeprowadzenia badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w Kodeksie pracy (Dz.U z 1997 r. nr 60 poz. 375 z późn. zm.).

Przemysław Gogojewicz

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.