Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Praca na zastępstwo a termin porodu

Jestem zatrudniona na czas zastępstwa. Osoba, którą zastępuje, jest na urlopie macierzyńskim, który kończy się w piątek, miesiąc przed moim wyznaczonym terminem porodu. Co można zrobić, aby umowa nie rozwiązała się przed moim porodem? (Umowa jest na czas usprawiedliwionej nieobecności). Osoba zastępowana ma zamiar iść na zaległy urlop wypoczynkowy, jednak martwię się o przerwę (sobota) miedzy urlopami. Czy w tym wypadku lekarz może np. wypisać L4 od soboty?

Umowa na zastępstwo jest formą umowy terminowej i czas jej trwania jest ograniczony wyłącznie do zakończenia okresu usprawiedliwionej nieobecności zastępowanego pracownika. Czyli w Pani przypadku termin upływa wraz z końcem usprawiedliwionej nieobecności pracownika, którego Pani zastępuje.

Jeśli termin w umowie był określony w taki sposób umowa zakończy się z mocy prawa z momentem ustania przyczyny przewidzianej umową i powrotem pracownika do pracy. Jeżeli ta okoliczność nie jest precyzyjnie dookreślona to należy przypuszczać, iż każda usprawiedliwiona przyczyna leżąca po stronie pracownika zastępowanego będzie gwarantowała trwanie umowy. Taką usprawiedliwioną przyczyną jest także chęć skorzystania z urlopu wypoczynkowego. Jeśli więc pracownica od razu złoży wniosek i wyrazi zamiar skorzystania z urlopu wychowawczego, to może oznaczyć ten dzień jako następujący od razu po dniu zakończenia urlopu macierzyńskiego.

Jeżeli tego nie zrobi i wróci do pracy choćby formalnie na jeden dzień, a następnie skorzysta z urlopu, Pani umowa zakończy się w tym dniu. Pracodawca jeżeli zechce może wtedy zatrudnić Panią na kolejną umowę. Jeżeli tego nie zrobi, to utraci Pani tytułu do ubezpieczenia społecznego w związku z wygaśnięciem umowy o pracę, która nastąpi automatycznie. Samo zwolnienie chorobowe po ustaniu umowy nie zagwarantuje Pani zasiłku macierzyńskiego, ponieważ od zasiłku chorobowego nie odprowadza się składki na ubezpieczenie społeczne w tym chorobowe. Zasiłek macierzyński przysługuje bowiem jedynie gdy kobieta urodzi dziecko w okresie podlegania ubezpieczeniu chorobowemu.

kancelaria TWZ adw. Łukasz Wieszczeczyński
Tabędzka – Wieszczeczyński – Zagierska
www.adwokaci-twz.pl

Podstawa prawna :

Art. 25 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy tekst jedn.: Dz. U. z 2014 r. poz. 1502 z późn. zm.

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.