Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Praca zarobkowa na urlopie wychowawczym

Aktualnie przebywam na urlopie wychowawczym. Mam okazję podjąć pracę (którą będę wykonywać w domu, więc mam nadal możliwość opieki nad dzieckiem) w innej firmie. Jaką umowę mogę zawrzeć z nowym pracodawcą? Jakie maksymalnie wynagrodzenie mogę otrzymać? Czy składki ubezpieczeniowe i zdrowotne będzie płacić za mnie nowy pracodawca czy państwo?

Oczywiście podczas urlopu wychowawczego może Pani podjąć pracę. Trzeba jednak pamiętać, że zgodnie z przepisami kodeksu, zajęcia te nie mogą wyłączać możliwości osobistej opieki nad dzieckiem. Przebywanie na urlopie wychowawczym nie zwalnia również z obowiązku zachowania lojalności wobec dotychczasowego pracodawcy. Podczas urlopu wychowawczego może Pani pracować na podstawie umów cywilno-prawnych np. umowy zlecenia, bądź o dzieło w zależności od tego co ma być przedmiotem umowy. Za pracownika przebywającego na urlopie wychowawczym i podlegającego z tego tytułu obowiązkowym ubezpieczeniom pracodawca co do zasady nie opłaca składek do ZUS, wtedy kiedy osoba taka nie podejmuje się wykonywania żadnej pracy. Są one bowiem finansowane ze środków budżetu państwa. Mimo to musi jednak naliczać składki w miesięcznych raportach.

Skorzystanie z urlopu wychowawczego skutkuje zmianą tytułu do ubezpieczeń społecznych. W czasie przebywania na takim urlopie pracownik podlega bowiem tylko ubezpieczeniom z racji korzystania z tego urlopu. Efektem jest znaczne ograniczenie zakresu ubezpieczeń. Osoba na urlopie wychowawczym podlega tylko:

1. emerytalnemu i rentowym – jeśli nie ma innych tytułów do tych ubezpieczeń oraz nie ma prawa do emerytury lub renty,
2. zdrowotnemu – o ile nie ma innych tytułów do tego ubezpieczenia.

Nie podlegają natomiast pozostałym ubezpieczeniom społecznym (tj. chorobowemu i wypadkowemu).

Jednak w przypadku podjęcia w okresie urlopu wychowawczego pracy na podstawie umowy o pracę bądź umowy zlecenia, wtedy obowiązkowym tytułem do ubezpieczenia będą te umowy i składka na ubezpieczenie społeczne oraz zdrowotne z tego tytułu opłacana będzie przez pracodawcę za każdym razem.

Pamiętać trzeba również o tym, że pracodawca dotychczasowy w razie ustalenia, iż pracownik trwale zaprzestał sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem ( albo gdy z urlopu wychowawczego korzystają w tym samym czasie oboje rodziców), może wezwać pracownika do stawienia się do pracy w terminie przez siebie wskazanym, nie później jednak niż w ciągu 30 dni od dnia powzięcia takiej wiadomości i nie wcześniej niż po upływie 3 dni od dnia wezwania.

kancelaria TWZ adw. Łukasz Wieszczeczyński
Tabędzka – Wieszczeczyński – Zagierska
www.adwokaci-twz.pl

Podstawa prawna :

Art. 1862 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy ( tj. Dz. U. z 2014 r., poz. 1502 ze zm.)

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.