Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Wydarzenia decydujące o zmianie terminu urlopu

Zgodnie z uregulowaniami zawartymi w art. 163 kodeksu pracy, urlopy powinny być udzielane w oparciu o plan urlopów. Nie ustala się go w firmach, gdzie nie działają organizacje związkowe bądź w tych, gdzie związkowcy nie zgodzili się na tworzenie takiego harmonogramu. W takich przypadkach pracodawca określa termin urlopu po porozumieniu z pracownikiem, uwzględniając jego wniosek oraz konieczność zapewnienia normalnego toku pracy w firmie.

Pracodawca modyfikuje termin wypoczynku

Co więc musi zrobić pracodawca, aby zgodnie z przepisami zmienić pracownikowi termin urlopu lub wezwać już urlopowanego do pracy?

Kodeks pracy idzie w sukurs takim zdarzeniom i rozróżnia przesunięcie terminu urlopu i odwołanie pracownika z niego. O to pierwsze może wystąpić także pracownik, motywując ważnymi przyczynami. Ale to pracodawca ocenia, czy podstawa zmiany daty urlopu jest ważna. Nie stanowi jej n.p. udział pracownika w strajku (proteście głodowym) i pracodawca nie musi z powodu strajku przesuwać zaplanowanej daty wypoczynku pracownika na podstawie art. 164 § 1 k.p.

Modyfikacja terminu może dotyczyć także części urlopu. Pracownik może wnioskować o przesunięcie którejś z części wypoczynku podzielonego na „kawałki”. Pamiętać jednak trzeba o tym, że co najmniej jedna część wypoczynku powinna obejmować 14 kolejnych dni kalendarzowych (art. 162 k.p.).

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.