Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Zakończenie stosowania metody kasowej

Wraz z nowelą do ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz.U. nr 11, poz. 50 z późn. zm.) wprowadzono możliwość rozliczania się metodą kasową.

Na czym polega metoda kasowa?

Metoda kasowa polega na rozliczaniu podatku według rzeczywistych przepływów pieniędzy z tytułu należności za towary i usługi. Odróżnia to ją od metody memoriałowej, w której rozliczenia zależą od faktu dokonania sprzedaży, potwierdzonego wystawieniem faktury.

Stosowanie metody kasowej zastrzeżono dla tzw. małych podatników – zwanych w skrócie MP (czyli tych, których obrót roczny nie przekracza 800 tys. EURO lub 30 tys. EURO w przypadku maklerów, osób zarządzających funduszami powierniczymi, będących agentem, zleceniobiorcą lub inną osobą świadczącą usługi o podobnym charakterze).

Korzystanie z kasowej metody rozliczeń to przywilej podatnika, a nie jego obowiązek.
Z przywileju tego można zrezygnować.

Jednakże jeżeli decydujemy się na rozliczanie właśnie tym sposobem, to musimy mieć na względzie fakt, że minimalny okres korzystania z metody kasowej określono jednak na 12 miesięcy.

Podatnik może po tym okresie zrezygnować z metody kasowej, o ile pisemnie powiadomi urząd skarbowy przed końcem ostatniego kwartału stosowania tej metody.

Jeżeli zatem po kilku miesiącach stosowania metody kasowej firma dojdzie do wniosku, że jej się to nie opłaca – musi „wytrzymać” do końca okresu 12-miesięcznego.

Przywileje związane ze stosowaniem rozliczenia za pomocą metody kasowej można też stracić.

Dzieje się tak w sytuacji, kiedy podatnik w ciągu roku podatkowego osiągnie górny pułap obrotów dopuszczający traktowanie go jako małego podatnika (czyli przekroczy pułap 800 tys. EURO lub 30 tys. EURO – w zależności od prowadzonej działalności).

Co kwartał

Prawo do rozliczania podatku metodą kasową wygasa począwszy od rozliczenia za miesiąc następujący po kwartale, w którym podatnik przekroczył kwotę obrotu.
Zarówno w przypadku rezygnacja ze stosowania metody kasowej, jak i w przypadku utraty prawa do jej stosowania, pozostawia jednak prawo do tak zwanych „kasowych” rozliczeń za opodatkowane czynności dokonane jeszcze w okresie stosowania tej metody.

Obowiązek podatkowy od sprzedaży towarów i świadczenia usług dokonanych jeszcze w okresie stosowania metody kasowej powstaje jeszcze na zasadach dla niej przewidzianych.

Natomiast po zakończeniu stosowania tej metody można rozliczać sprzedaż w miesiącu faktycznego uregulowania całej należności z otrzymanych faktur albo zapłaty podatku wynikającego z dokumentów celnych albo decyzji urzędu skarbowego w sprawie VAT od importu.

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.