Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Zaległe wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy

Od 1 kwietnia do 25 maja 2015 roku byłam na zaległym urlopie wypoczynkowym. Od 26 maja przebywam na wychowawczym. Co zrobić, gdy pracodawca nie zapłacił za urlop? Jak wyegzekwować pieniądze?

Za czas urlopu pracownikowi przysługuje wynagrodzenie, jakie by otrzymał, gdyby w tym czasie pracował. Zmienne składniki wynagrodzenia mogą być obliczane na podstawie przeciętnego wynagrodzenia z okresu 3 miesięcy poprzedzających miesiąc rozpoczęcia urlopu; w przypadkach znacznego wahania wysokości wynagrodzenia okres ten może być przedłużony do 12 miesięcy. Pracodawca nie wypłacający wynagrodzenia za okres urlopu dopuszcza się wykroczenia przeciwko prawu pracownika. Obowiązek zapłaty wynagrodzenia wynika wprost z Kodeksu pracy, zgodnie z którym wynagrodzenie to podstawowy element stosunku pracy. Pracodawca musi je wypłacać co najmniej raz w miesiącu w stałym, z góry ustalonym terminie.

Zasadą jest, że robi to z dołu, czyli za pracę wykonaną niezwłocznie po ustaleniu pełnej wysokości pensji, ale nie później niż w ciągu pierwszych dziesięciu dni miesiąca kalendarzowego (art. 85 k.p.).

Brak zapłaty wynagrodzenia w terminie skutkuje tym, iż pracownik może domagać się odsetek za okres, po dniu w którym zapłata powinna była nastąpić. Pracodawca nie może zasłaniać się żadnymi przeszkodami.

Jeśli pracodawca mimo ciążącego na nim obowiązku wynagrodzenia nie wypłacił pracownik w tym przebywający na urlopie wychowawczym może:

1. złożyć skargę do Państwowej Inspekcji Pracy.

Jej skutkiem może być nakazanie przez inspektora zapłaty wynagrodzenia. Inspekcja może także doprowadzić do wszczęcia postępowania w przedmiocie wykroczenia przeciwko prawom pracownika. Możliwe jest także nałożenie mandatem karnym grzywny.

2. skierować pozew do sądu pracy o zapłatę należnego wynagrodzenia

W sprawach z prawa pracy jeśli dochodzona należność jest mniejsza niż 50.000,00 zł nie ma opłat sądowych. Jeżeli dochodzona kwota jest mniejsza niż 10.000,00 zł pozew powinien być złożony na formularzu, który jest dostępny w Internecie, bądź w siedzibie sądu.

3. rozwiązać umowę o pracę bez okresu wypowiedzenia

Pracownik swoje wypowiedzenie umowy powinien złożyć w formie pisemnej w terminie 1 miesiąca po dniu terminu ostatniego niewypłaconego wynagrodzenia, wskazując przyczynę. Aby odzyskać jednak należność i tak konieczne może okazać się skierowanie powództwa przeciwko pracodawcy o zapłatę

kancelaria TWZ adw. Łukasz Wieszczeczyński
Tabędzka – Wieszczeczyński – Zagierska
www.adwokaci-twz.pl

Podstawa prawna:

Art. 22, art. 85 i nast., art. 172 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tj. Dz. U. z 2014 r. poz. 1502)

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.