Skąd pieniądze na własny biznes w roku 2018

W roku 2018 nie zabraknie możliwości pozyskania pieniędzy na złożenie firmy. Portal MamBiznes.pl prześwietlił propozycje skierowane do przyszłych przedsiębiorców szukających finansowania. O środki mogą się ubiegać zarówno pomysłodawcy technologicznych start-upów, jak i osoby z bardziej tradycyjnymi pomysłami na biznes.

Foto: FORUM/ Maciej Biedrzycki

Przygotowana na rok 2018 oferta dla młodych przedsiębiorców jest szeroka od dotacji przez preferencyjne pożyczki, aż po programy akceleracyjne, rządowe inicjatywy i nowe prywatne fundusze poszukujące perspektywicznych biznesów. Oto skąd kapitał na założenie firmy w roku 2018.

Szukasz kapitału na założenie firmy? Oto skąd wziąć pieniądze w 2020 roku

Wracają Platformy Startowe

Nawet 800 tys. zł bezzwrotnej dotacji mogły pozyskać start-upy w ramach pilotażowego programu „Rozwój start-upów w Polsce Wschodniej” będącego kontynuacją inicjatywy „Platformy Startowe”. Ostatecznie pod skrzydłami 3 platform swoje projekty rozwijało 199 start-upów. Po etapie inkubacji i pracy nad prototypem wybrano 103 start-upy, które w sumie otrzymały 80 mln zł dotacji. (Pełną listę tych projektów prezentujemy tutaj. ) Niedawno PARP poinformowała o starcie drugiej edycji programu. Do kwietnia przyszłego roku wyłonione zostaną inkubatory realizujące inicjatywę, a pomysłodawcy pierwsze aplikacje złożą w drugiej połowie roku 2018. Więcej o kolejnej edycji programu „Platformy Startowe” przeczytasz tutaj.

PFR Starter FIZ

Innym sposobem pozyskania kapitału na rozwój start-upu jest Program Starter(PFR Starter FIZ) powołany do życia przez Polski Fundusz Rozwoju. W jego ramach innowacyjna spółka na wczesnym etapie rozwoju może uzyskać finansowy zastrzyk od wybranego przez PFR funduszu Venture Capital w zamian za udziały. Start-up może otrzymać w pierwszej inwestycji do 1 mln zł, a w ramach kolejnych inwestycji istnieje możliwość pozyskania w sumie 3 mln zł. Fundusz VC może objąć od 10% do 49% udziałów w start-upie. Jak dowiedział się portal MamBiznes.pl lista pierwszych funduszy wyłonionych przez PFR zostanie opublikowana do końca tego roku.

PFR Biznest FIZ

W ramach tego programu finansowanie udzielane jest innowacyjnym spółkom znajdującym się na wczesnym etapie rozwoju poprzez pośredników finansowych (fundusze koinwestycyjne), współpracujących i koinwestujących z Aniołami Biznesu. Łączna kwota inwestycji w pojedynczą spółkę wynosi do 4 mln PLN w proporcji 50% wkład pośrednika finansowego (fundusz koinwestycyjny) / 50% wkład Aniołów Biznesu. Według założeń programu Aniołowie Biznesu, dzięki swojemu doświadczeniu, kompetencjom i kontaktom dostarczają spółkom tzw. smart money, zwiększając znacząco ich szanse na komercyjny sukces.

Otwarte innowacje

Prawie 500 mln zł będzie od przyszłego roku czekało do rozdania między perspektywiczne start-upy szukające środków na wdrożenie prac badawczo-rozwojowych. Wszystko za sprawą programu Otwarte Innowacje FIZ realizowanego przez Polski Fundusz Rozwoju. Program jest na etapie wyboru funduszy, które zajmą się rozdysponowaniem środków. Pojedyncza firma będzie mogła uzyskać od 5 do nawet 40 mln zł na przedsięwzięcie mocno poparte wynikami prac naukowych. Pierwsze pieniądze trafią do firm w I kwartale przyszłego roku. Więcej o programie przeczytasz tutaj.

Dotacje z urzędu pracy

Nie tylko technologiczne start-upy z globalnymi aspiracjami potrzebują kapitału na start. Proste pomysły na warzywniak, warsztat czy produkcję także wymagają zaangażowania środków. Tutaj z pomocą mogą przyjść dotacje z urzędu pracy. Ta forma finansowania własnego biznesu skierowana jest wyłącznie do osób bezrobotnych, które wcześniej nie prowadziły firmy. Program środków przekazywanych przez powiatowe urzędy pracy cieszy się niezmiennie sporym zainteresowaniem W ubiegłym roku na ten cel przeznaczono łącznie 877,4 mln zł co pozwoliło na założenie 44 tys. nowych firm. W roku 2017 maksymalna kwota dotacji wynosiła 25 308 zł. Przeczytaj więcej o tym jak pozyskać dotację z urzędu pracy.

Wsparcie w starcie

Od 1 grudnia 2017 r. maksymalna kwota pożyczki na podjęcie działalności gospodarczej wynosi 85 111,80 zł. Mowa o programie „Pierwszy biznes – wsparcie w starcie”, który realizowany jest przez MRPiPS oraz Bank Gospodarstwa Krajowego. W ramach inicjatywy studenci, bezrobotni oraz absolwenci mogą się ubiegać o preferencyjnie oprocentowaną pożyczkę na rozpoczęcie własnego biznesu. Pożyczone pieniądze przedsiębiorca musi zwrócić w ciągu maksymalnie 7 lat. Oprocentowanie ustalone jest obecnie na poziomie 0,44 w skali roku. Więcej o tym, jak zdobyć kapitał w ramach programu „Pierwszy biznes – wsparcie w starcie” przeczytasz tutaj.

Pieniądze od wehikułu z BridgeALFA

W ramach programu BridgeALFA pojedynczy projekt może pozyskać do 1 mln zł inwestycji. Program realizowany jest przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. W Bridge Alfa zakłada inwestycje przez 16 wyłonionych wehikułów inwestycyjnych w start-upy z obszaru B+R, rozwijające innowację produktową lub procesową wpisującą się w tzw. Krajową Inteligentną Specjalizację. Preferencyjnie traktowani są przedsiębiorcy mikro, mali i średni, w szczególności przedsiębiorstwa typu start-up, które powstały w celu komercjalizacji wyników prac badawczych i rozwojowych. Poniżej prezentujemy listę wehikułów.

Nazwa funduszu

WWW

AgriTech Hub sp. z o.o. www.agritechhub.pl
Akcelerator Technologiczny Gliwice sp. z o.o. www.akceleratorgliwice.pl
Alfabeat Alfa sp. z o.o. sp. k.a. www.alfabeat.pl
Augere Health Food Fund sp. z o.o. www.augereventure.pl
BlueLab sp. z o.o. (aktualnie bValue) www.bvalue.vc
Bridge Alfa by YouNick Mint sp. z o.o. sp. k.a. www.younick.pl
Data Invest sp. z o.o. www.dataventures.io
Impera Alfa sp. z o.o. www.imperaalfa.pl
Infini sp. z o.o. www.infini.pl
Innoventure sp. z o.o. www.innoventure.io
Kvarko sp. z o.o. www.kvarko.pl
Leonardo Fund sp. z o.o.
www.leonardofund.pl
Leonarto Alfa Sp. z o.o. www.leonarto.vc
LQT Fund II SA www.blackpearls.vc
Nex Invest sp. z o.o. sp. k.a. (aktualnie Value tech Seed) www.valuetech.pl
Polski Instytut Badań i Rozwoju Inwestycje sp. z o.o. www.pibir.pl
Prometeia Innovation Fund sp. z o.o. www.prometeia.pl
SImpact Fund Sp. z o.o. www.simpact.vc
SpeedUP BRIdge Alfa sp. z o.o. www.speedupgroup.com
[email protected] 2 sp. z o.o. sp. k.a. www.startuphub.pl

100 tys. zł na firmę na wsi

Taką kwotę bezzwrotnej dotacji mogą pozyskać osoby, które zamierzają uruchomić własny biznes na wsi lub obszarze wiejskim. Środki przyznawane są w ramach inicjatywy „Pomoc na rozpoczęcie pozarolniczej działalności gospodarczej na obszarach wiejskich” będącego poddziałaniem Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020. W przypadku tego programu preferowane są związane z agroturystyka, przetwórstwem, rękodziełem, opieką nad dziećmi czy osobami starszymi. Wszystko o warunkach przyznawania dotacji przeczytasz tutaj.

Fundusze Venture Capital

Stałą pozycją na liście możliwości pozyskania kapitału na realizację własnego pomysłu są fundusze Venture Capital. Podmioty te w zamian za określony % udziałów zasilają projekt kapitałem niezbędnym do rozwoju idei. Fundusze inwestują na różnym etapie rozwoju od samego pomysłu przez seed aż po fazę wzrostu i skalowania biznesu. Przygotowaliśmy katalog takich funduszy. Zapraszamy do przeglądania.

Grzegorz Marynowicz
MamBiznes.pl

Komentarze

Avatar

RICO

14 grudnia 2017 Odpowiedz

Nie ma dziś już żadnego normalnego biznesu,jest wirtualny lub wymuszony chorymi działaniami polityków a w to może wchodzić tylko rodzina prominentów politycznych lub finansowych.Reszta musi się zająć się służalczo wobec wymienionych elit.

Avatar

Kazik

14 grudnia 2017 Odpowiedz

Czy można pozyskać środki na internetowy informacyjny lokalny portal i telewizję lokalną ? Jeżeli tak to skąd i ile.

Własny biznes w roku 2018 – Pieniądze od wehikułu z BridgeALFA | Enterprise SIPH

15 grudnia 2017 Odpowiedz
Avatar

Le

15 grudnia 2017 Odpowiedz

Kalosze też będą produkować z GPS em?

Avatar

Wojtas

31 grudnia 2017 Odpowiedz

Sorry ale dlaczego w żadnej tego typu publikacji nikt nic nie wspomina o …. absurdalnych warunkach uzyskania dotacji u tzw pośredników czy jak to oficjalnie jest podawane w Punktach Dystrybucji Środków Unijnych
warunki jakie trzeba spełnić aby uzyskać dotacje w takim ambergoldzie to jest chore 2 żyrantów bez zobowiązań i zabezpieczenie majątkowe 2krotność wartości dotacji o jaką się ubiegamy…. To ma być preferencyjne?
Czekam aż ktoś się połapie że to jest przekręt na miare ambergolda i pojedzie z tematem w jakiejś komisji śledczej itp
Polecam temat szanownej redakcji i każdemu kto się tym merytorycznie potrafi zająć bo jest w czym POgrzebać 😉

Avatar

Anarchia

31 stycznia 2018 Odpowiedz

W pełni się zgadzam.
Pół roku czekałem wstrzymując inne ruchy na pożyczkę (!) dla istniejącej 2 lata małej firmy produkcyjnej. Dla 100tys zł ostatecznie kazano przedstawić 2 żyrantów, 2 nieruchomości plus ubezpieczenia na nie i in blanco na każdego (łącznie z małżonkiem żyranta!). Do ostatniej chwili nikt nie był w stanie mi powiedzieć jakie będzie realne oprocentowanie i jaka miesięczna rata do tego zerowa kompetencja osób prowadzących Fundusz.
W Urzędach Pracy pracownicy i kierownictwo przedstawiają równie żenujący poziom oraz argumentację wg „bo mnie się zdaje” Tabele do wypełnienia z ewidentnymi błędami czy to z zakresu księgowości czy prostej matematyki. Przypadkowość właściwego wyboru beneficjentów na poziomie 50%,
I jeszcze Inkubatory w których jedyne co się wygrzewa to własne tyłki na bezpiecznych posadach.
Może ktoś w końcu powinien prześwietlić niektóre instytucje i zobaczyć jak roztrwanianie są pieniądze w imię „słusznej idei” „nowoczesnych haseł” czy dla wykazania się wysoką skutecznością.

Avatar

Desperado

1 marca 2018 Odpowiedz

Wszystkie wypowiedzi mówią prawie wszystko o tym obłędnie chorym systemie. Ja też próbowałem uzyskać jakiekolwiek wsparcie na starcie ale w żadnej instytucji koniec końców nie ma mowy otrzymać tych środków bez absurdalnych wymogów zabezpieczeń, nie będę się rozpisywał z jakich funduszy się ubiegałem wszędzie jest to samo może tylko człowieka szlak trafić gdy zetknie się z absurdami tych instytucji. Koniec końców złożyłem wniosek do urzędu pracy, choć kwota żenująco niska ale dobry rydz niż wiadomo,więc złożyłem ten wniosek oczywiście do tego wymagane stosy papierów tj. biznes pan itp. uprzywilejowana pozycja, preferencją miały być osoby w wieku 50+, będące długo trwale zarejestrowane jako bezrobotne (bez prawa do zasiłku), nie posiadające odpowiedniego wykształcenia
itp. W odmowie uzasadnienia decyzji czytam że jestem osobą bez doświadczenia i odpowiedniego wykształcenia do prowadzenia biznesu, skąd osoba będąca długotrwale na bezrobotnym może posiadać wiedzę o prowadzeniu działalności gospodarczej że biznesplan należało napisać samemu bez korzystania z gotowych wzorów itp. bzdury

Avatar

AlicjaT

29 marca 2018 Odpowiedz

A ja polecam świetną książkę w temacie.
„Sekrety 12 sposobów jak zdobyć pieniądze na firmę”

Bo skoro mi się udało pozyskać jakieś tam fundusze to Ty też dasz radę 🙂

Avatar

opole

1 kwietnia 2018 Odpowiedz

Paradoks na paradoksie. Dlugotrwale bezrobotny to juz wrak czlowieka albo bezdomny pod mostem. I on ma miec pomysl na biznes. To jest kpina z ludzi i 1 nagroda w konkursie urzedniczym pt ” Jak nie wydac pieniedzy unijnych przeznaczonych na dzialalnosc w Polsce”. Wlasnie tak, stawiajac takie warunki.

Avatar

crocsik

4 maja 2018 Odpowiedz

Banki niestety na wschodzących inwestorów patrzą niechętnie – jest to poniekąd zrozumiałem. Ale to wcale nie oznacza, że to totalny koniec pomysłów na biznes. Zwłaszcza w budowlance jest łatwo, jak się trafi na firmy typu Financial home – pożyczka pod zastaw, człowiek tak naprawdę aż tyle nie ryzykuje, a też zawsze można się łatwiej dogadać niż np. z bankiem.

Avatar

Amarildo

11 lipca 2018 Odpowiedz

Przyjdzie po was Ziobro XD
Sam bym cos otworzył,czytałem gdzieś ,że do 4.000.000 zł można wziąć,tyle że nigdzie nie ma żadnych informacji odnośnie warunków i całej procedury.Jka mamy mieć zaje…ty wzrost gospodarczy to powinno się dbać o prostotę przepisów dla nowych przedsiębiorców i z czasem rozszerzać tą grupę.

Avatar

Quedo

3 września 2018 Odpowiedz

Cóż prostota przepisów to chyba nie w tym kraju ale dobrze ze sa takie miejsca jak przechodzenaswoje bo mozna zadac pytanie i uzyskac porade zwiazana z naszym skomplikowanym prawem podatkowym bez oplat

Avatar

Olek

5 września 2018 Odpowiedz

Racja, portal robi robotę. Ale warto podkreślić, że to nie są ludize tylko od finansów, bo można tam znaleźć również doradców związanych z nieruchomościami, płatnościami, HR, reklama – wszystkie gałęzie biznesu.

Avatar

Bajona

8 września 2018 Odpowiedz

O kurcze, nie miałam pojęcia że aż taki szeroki zakres branż przechodzenaswoje mają, nieźle robi to wrażenie, bo w jednym miejscu można otrzymac odpowiedź na wszystkie nurtujące aspekty 😀

Avatar

Magues

9 września 2018 Odpowiedz

Dużo mają specjalistów, to fakt. Do tego świetnie przygotowanych i z doświadczeniem, jak dla mnie super platforma..

Avatar

waldek

10 września 2018 Odpowiedz

dokładnie. Chociaż ja korzystałem głównie w temacie finansów i reklamy. Ale na pewno jeśli będę miał inne problemy to też się do nich zwrócę o pomoc

Avatar

waldek

10 września 2018 Odpowiedz

też korzystałem z tej strony i jest faktycznie rewelacyjna. Wszystko szybko i przede wszystkim za darmo

Avatar

Maria

12 sierpnia 2018 Odpowiedz

Fakt faktem, że obostrzenia są ale nie są nie do przejścia. Ja skorzystałam z pomocy BGK i rozkręcam swój biznes. Najwięcej pytań pojawia się na starcie biznesu i paradoksalnie finansowanie nie jest najważniejszym problemem. Dobrze by było gdyby ktoś wpadł na pomysł zrzeszenia jakichś speców od biznesu, którzy świadczyli by pomoc i odpowiadali na rzeczowe pytania osób, które zaczynają przygodę z biznesem. Jestem pewna, że dzięki temu więcej osób przeszłoby ” na swoje „.

Avatar

Maciek

13 sierpnia 2018 Odpowiedz

Jak zwykle, problemem są pieniądze, bo często to tylko one blokują przed rozwinięciem skrzydeł z własnym biznesem. Ja sam się biję z myślami czy podejmować się własnej działalności czy lepiej poczekać jeszcze trochę, lepiej poznać rynek i pozyskać odpowiedzi na wszystkie nurtujące pytania :/

Avatar

Kasia

15 sierpnia 2018 Odpowiedz

To prawda zawsze problemem są pieniądze, ale na start dostaje się tam jakieś dofinansowanie. Gorzej jest utrzymanie tych pieniądzy żeby od razu wszystkiego nie wydać, dlatego fajnie by było jakby było jakieś miejsce gdzie można podpytać ekspertów co w danej sytuacji zrobić

Avatar

Vidas

27 sierpnia 2018 Odpowiedz

A szukałaś miejsc gdzie możesz zasięgnąć takiej porady czy też poprosić o pomoc? Wystarczy wklepać w googla przechodzenaswoje.pl i masz kopalnie wiedzy (sprawdzonej!)

Avatar

Kasia

29 sierpnia 2018 Odpowiedz

Odwiedziłam ich stronę i naprawdę mają spory wybór ekspertów. Skoro korzystałeś z ich usług lub ktoś z Twoich znajomych to długo czekałeś na odpowiedź ?

Avatar

Olek

5 września 2018

Ja uzyskałem odpowiedź związaną z rynkiem nieruchomości w przeciągu 3 dni od zadania pytania. Moim zdaniem jak na darmowy portal to jest bardzo krótki czas reakcji eksperta. Co więcej porada była rzetelna i mogłem z niej faktycznie skorzystać.

Avatar

Bajona

8 września 2018

Fajnie, że można szybko otrzymać odpowiedź, bo czasami czas to pieniądz i nie ma na co czekać. Przechodzenaswoje fajnie przemyślało system działania, jak dla mnie propsy.

Avatar

waldek

10 września 2018

ja korzystałem i bardzo sobie chwalę. Pytałem o pomoc w strategii reklamowej i otrzymałem odpowiedź w ciągu 2 dni. Polecam bo ich odpowiedzi są bardzo konkretne

Avatar

tymon

10 września 2018

ja w temacie marketingu dostałem odpowiedź w ciągu jednego dnia. I bardzo sobie chwalę bo odpowiedź była bardzo rzeczowa

Avatar

Sprawdzone

29 sierpnia 2018 Odpowiedz

Wklepałem i raczej nie jest to „kopalnia wiedzy”. Musisz zadać pytanie i określić któremu ekspertowi je zadajesz + podac dane do kontaktu bo odpowiedzi są udzielane prywatnie.

Avatar

Quedo

3 września 2018

I bardzo dobrze ze porady sa udzielane prywatnie i nie ma jakiejs bazy. Takie uniwersalne odpowiedzi w przypadku biznesu nigdy nie pasuja dwa razy do tego samego problemu. Co wiecej kazdy moze inaczej zinterpretować odpowiedź nie znając konkretnych szczegółów biznesu czy samego pytania, które może być bardzo rozbudowane i zawiłe.

Avatar

Zadawaj

7 września 2018

Co jak co ale odpowiedzi tych ludzi z przechodzenaswoje sa bardzo przystępne dla laika. Wiem o czym mówię, bo znam się na swojej branży ale na prowadzeniu firmy ani trochę, a poradę od ekspera HR zrozumiałem od razu i szybko wdrożyłem do firmy.

Avatar

Bajona

8 września 2018

A co do ekspertów, to trzeba koniecznie samemu wybrać jakiegoś, czy można np ogólnie wysłać zapytanie a oni już między sobą zadecydują do kogo to pytanie najlepiej skierować i kto ma na nie odpowiedzieć ?

Avatar

waldek

10 września 2018

a próbowałeś chociaż? Każdy pyta o co innego na pewno a różnych działów pomocy mają też bardzo dużo. To właśnie jest fajne w tym wg mnie, że pytasz konkretnie pod siebie i pod siebie dostajesz odpowiedź

Avatar

Maria

15 sierpnia 2018 Odpowiedz

@Maciek jak będziesz czekał i zwlekał to rynek będzie już tak przesycony, że nie będzie sensu startować z biznesem. Trzeba płynąć na fali i zaczynać biznes jak tylko czujesz, że jest to ten właściwy moment na rynku. A wątpliwości albo same się rozwieją albo poszukaj w necie miejsc ze specami online. Może tobie uda sie takowe znaleźć 🙂

Avatar

Miki

31 sierpnia 2018 Odpowiedz

@sprawdzone Ale możesz też zadać pytanie a oni sami Ci dopasują eksperta wiec nie musisz się martwić że złego wybierzesz

Avatar

Quedo

3 września 2018 Odpowiedz

I to jest dobra usługa. Masz problem, zadajesz pytanie, ekspert ci na nie odpowiada i jeszcze za to nie musisz płacić. Już mam kilka pytań do nich przygotowanych więc dzisiaj na pewno będę je zadawał na stronie.

Avatar

Jaz

6 września 2018 Odpowiedz

Qedo jeżeli zajrzysz to daj znać czy otrzymałeś odpowiedź i czy faktycznie pomogli. Mam też pytania ale nie wiem czy warto się fatygować z zadawaniem pytań

Avatar

Magues

9 września 2018

Jaz, pewnie że warto. Gdzie indziej dostaniesz poradę za free ? 😀 Trzeba korzystać póki można 🙂

Avatar

waldek

10 września 2018

spróbuj – nic nie stracisz. A np w moim przypadku bardzo pomogli i za każdym razem otrzymałem odpowiedź

Avatar

waldek

10 września 2018 Odpowiedz

tylko zazwyczaj tacy specjaliści dużo kasy biorą 😉 Ale jest też darmowe i bardzo dobre jakościowo przechodzenaswoje na szczęście

Avatar

Ania

16 sierpnia 2018 Odpowiedz

Bardzo ciekawe spojrzenie. Ze swojej strony mogę polecić książkę „Sekrety 12 sposobów jak zdobyć pieniądze na firmę” Jest to szersze spojrzenie na ten temat.

Avatar

Jagna

18 sierpnia 2018 Odpowiedz

Dobre nakreślenie tematu. Trzeba się ciągle rozwijać. U mnie mega pomocna była książka „Sekrety 12 sposobów jak zdobyć pieniądze na firmę”. Autor ma bardzo dużą wiedzę.

Avatar

Roman88

28 sierpnia 2018 Odpowiedz

Nasza firma w sprawie pozyskania środków zgłosiła się do Polskiego HR. Mimo, iż jesteśmy młodymi inwestorami pozyskali oni dla nas potrzebne środki i udzielili wsparcia, polecam zgłosić się do współpracy z nimi, rzetelna firma

Avatar

Pinnka

2 października 2018 Odpowiedz

A co z pożyczkami z firm takich jak vivus.pl? Opłaca się?

Avatar

Paula

24 stycznia 2019 Odpowiedz

Ze swojej strony mogę polecić książkę “Sekrety 12 sposobów jak zdobyć pieniądze na firmę”. Jest to rewelacyjna pozycja ułatwiająca start w świecie Start Up.

Avatar

Martyna1980

16 maja 2019 Odpowiedz

Też czytałam ją Paula, jedna z lepszych książek wg mnie. Krótka i bez lania wody 🙂

Avatar

martakostka1

16 sierpnia 2019 Odpowiedz

Jesteśmy po tej samej lekturze. 🙂 🙂 Też dużo zyskałam dzięki tej pozycji. Tutaj można ją dostać 🙂 https://Pieniadzenastartup.pl/

Avatar

kora89

30 marca 2019 Odpowiedz

Ja zainwestowałem w aukcje z Future Capital. Niby trochę się bałem ale już chyba jestem odważniejszy, raz lepiej, raz gorzej ale zawsze wychodzę na plus i mogłem zainwestować w firmę 🙂

Komentarze

Dodaj komentarz

*
*