Skąd pieniądze na własny biznes w roku 2018

W roku 2018 nie zabraknie możliwości pozyskania pieniędzy na złożenie firmy. Portal MamBiznes.pl prześwietlił propozycje skierowane do przyszłych przedsiębiorców szukających finansowania. O środki mogą się ubiegać zarówno pomysłodawcy technologicznych start-upów jak i osoby z bardziej tradycyjnymi pomysłami na biznes.

Foto: FORUM/ Maciej Biedrzycki

Przygotowana na rok 2018 oferta dla młodych przedsiębiorców jest szeroka od dotacji przez preferencyjne pożyczki, aż po programy akceleracyjne, rządowe inicjatywy i nowe prywatne fundusze poszukujące perspektywicznych biznesów. Oto skąd kapitał na założenie firmy w roku 2018.

Wracają Platformy Startowe

Nawet 800 tys. zł bezzwrotnej dotacji mogły pozyskać start-upy w ramach pilotażowego programu „Rozwój start-upów w Polsce Wschodniej” będącego kontynuacją inicjatywy „Platformy Startowe”. Ostatecznie pod skrzydłami 3 platform swoje projekty rozwijało 199 start-upów. Po etapie inkubacji i pracy nad prototypem wybrano 103 start-upy, które w sumie otrzymały 80 mln zł dotacji. (Pełną listę tych projektów prezentujemy tutaj. ) Niedawno PARP poinformowała o starcie drugiej edycji programu. Do kwietnia przyszłego roku wyłonione zostaną inkubatory realizujące inicjatywę, a pomysłodawcy pierwsze aplikacje złożą w drugiej połowie roku 2018. Więcej o kolejnej edycji programu „Platformy Startowe” przeczytasz tutaj.

PFR Starter FIZ

Innym sposobem pozyskania kapitału na rozwój start-upu jest Program Starter(PFR Starter FIZ) powołany do życia przez Polski Fundusz Rozwoju. W jego ramach innowacyjna spółka na wczesnym etapie rozwoju może uzyskać finansowy zastrzyk od wybranego przez PFR funduszu Venture Capital w zamian za udziały. Start-up może otrzymać w pierwszej inwestycji do 1 mln zł, a w ramach kolejnych inwestycji istnieje możliwość pozyskania w sumie 3 mln zł. Fundusz VC może objąć od 10% do 49% udziałów w start-upie. Jak dowiedział się portal MamBiznes.pl lista pierwszych funduszy wyłonionych przez PFR zostanie opublikowana do końca tego roku.

PFR Biznest FIZ

W ramach tego programu finansowanie udzielane jest innowacyjnym spółkom znajdującym się na wczesnym etapie rozwoju poprzez pośredników finansowych (fundusze koinwestycyjne), współpracujących i koinwestujących z Aniołami Biznesu. Łączna kwota inwestycji w pojedynczą spółkę wynosi do 4 mln PLN w proporcji 50% wkład pośrednika finansowego (fundusz koinwestycyjny) / 50% wkład Aniołów Biznesu. Według założeń programu Aniołowie Biznesu, dzięki swojemu doświadczeniu, kompetencjom i kontaktom dostarczają spółkom tzw. smart money, zwiększając znacząco ich szanse na komercyjny sukces.

Otwarte innowacje

Prawie 500 mln zł będzie od przyszłego roku czekało do rozdania między perspektywiczne start-upy szukające środków na wdrożenie prac badawczo-rozwojowych. Wszystko za sprawą programu Otwarte Innowacje FIZ realizowanego przez Polski Fundusz Rozwoju. Program jest na etapie wyboru funduszy, które zajmą się rozdysponowaniem środków. Pojedyncza firma będzie mogła uzyskać od 5 do nawet 40 mln zł na przedsięwzięcie mocno poparte wynikami prac naukowych. Pierwsze pieniądze trafią do firm w I kwartale przyszłego roku. Więcej o programie przeczytasz tutaj.

Dotacje z urzędu pracy

Nie tylko technologiczne start-upy z globalnymi aspiracjami potrzebują kapitału na start. Proste pomysły na warzywniak, warsztat czy produkcję także wymagają zaangażowania środków. Tutaj z pomocą mogą przyjść dotacje z urzędu pracy. Ta forma finansowania własnego biznesu skierowana jest wyłącznie do osób bezrobotnych, które wcześniej nie prowadziły firmy. Program środków przekazywanych przez powiatowe urzędy pracy cieszy się niezmiennie sporym zainteresowaniem W ubiegłym roku na ten cel przeznaczono łącznie 877,4 mln zł co pozwoliło na założenie 44 tys. nowych firm. W roku 2017 maksymalna kwota dotacji wynosiła 25 308 zł. Przeczytaj więcej o tym jak pozyskać dotację z urzędu pracy.

Wsparcie w starcie

Od 1 grudnia 2017 r. maksymalna kwota pożyczki na podjęcie działalności gospodarczej wynosi 85 111,80 zł. Mowa o programie „Pierwszy biznes – wsparcie w starcie”, który realizowany jest przez MRPiPS oraz Bank Gospodarstwa Krajowego. W ramach inicjatywy studenci, bezrobotni oraz absolwenci mogą się ubiegać o preferencyjnie oprocentowaną pożyczkę na rozpoczęcie własnego biznesu. Pożyczone pieniądze przedsiębiorca musi zwrócić w ciągu maksymalnie 7 lat. Oprocentowanie ustalone jest obecnie na poziomie 0,44 w skali roku. Więcej o tym, jak zdobyć kapitał w ramach programu „Pierwszy biznes – wsparcie w starcie” przeczytasz tutaj.

Pieniądze od wehikułu z BridgeALFA

W ramach programu BridgeALFA pojedynczy projekt może pozyskać do 1 mln zł inwestycji. Program realizowany jest przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. W Bridge Alfa zakłada inwestycje przez 16 wyłonionych wehikułów inwestycyjnych w start-upy z obszaru B+R, rozwijające innowację produktową lub procesową wpisującą się w tzw. Krajową Inteligentną Specjalizację. Preferencyjnie traktowani są przedsiębiorcy mikro, mali i średni, w szczególności przedsiębiorstwa typu start-up, które powstały w celu komercjalizacji wyników prac badawczych i rozwojowych. Poniżej prezentujemy listę wehikułów.

Nazwa funduszu

WWW

AgriTech Hub sp. z o.o. www.agritechhub.pl
Akcelerator Technologiczny Gliwice sp. z o.o. www.akceleratorgliwice.pl
Alfabeat Alfa sp. z o.o. sp. k.a. www.alfabeat.pl
Augere Health Food Fund sp. z o.o. www.augereventure.pl
BlueLab sp. z o.o. (aktualnie bValue) www.bvalue.vc
Bridge Alfa by YouNick Mint sp. z o.o. sp. k.a. www.younick.pl
Data Invest sp. z o.o. www.dataventures.io
Impera Alfa sp. z o.o. www.imperaalfa.pl
Infini sp. z o.o. www.infini.pl
Innoventure sp. z o.o. www.innoventure.io
Kvarko sp. z o.o. www.kvarko.pl
Leonardo Fund sp. z o.o.
www.leonardofund.pl
Leonarto Alfa Sp. z o.o. www.leonarto.vc
LQT Fund II SA www.blackpearls.vc
Nex Invest sp. z o.o. sp. k.a. (aktualnie Value tech Seed) www.valuetech.pl
Polski Instytut Badań i Rozwoju Inwestycje sp. z o.o. www.pibir.pl
Prometeia Innovation Fund sp. z o.o. www.prometeia.pl
SImpact Fund Sp. z o.o. www.simpact.vc
SpeedUP BRIdge Alfa sp. z o.o. www.speedupgroup.com
StartVenture@Poland 2 sp. z o.o. sp. k.a. www.startuphub.pl

100 tys. zł na firmę na wsi

Taką kwotę bezzwrotnej dotacji mogą pozyskać osoby, które zamierzają uruchomić własny biznes na wsi lub obszarze wiejskim. Środki przyznawane są w ramach inicjatywy „Pomoc na rozpoczęcie pozarolniczej działalności gospodarczej na obszarach wiejskich” będącego poddziałaniem Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020. W przypadku tego programu preferowane są związane z agroturystyka, przetwórstwem, rękodziełem, opieką nad dziećmi czy osobami starszymi. Wszystko o warunkach przyznawania dotacji przeczytasz tutaj.

Fundusze Venture Capital

Stałą pozycją na liście możliwości pozyskania kapitału na realizację własnego pomysłu są fundusze Venture Capital. Podmioty te w zamian za określony % udziałów zasilają projekt kapitałem niezbędnym do rozwoju idei. Fundusze inwestują na różnym etapie rozwoju od samego pomysłu przez seed aż po fazę wzrostu i skalowania biznesu. Przygotowaliśmy katalog takich funduszy. Zapraszamy do przeglądania.

Grzegorz Marynowicz
MamBiznes.pl

Komentarze

RICO

14 grudnia 2017 Odpowiedz

Nie ma dziś już żadnego normalnego biznesu,jest wirtualny lub wymuszony chorymi działaniami polityków a w to może wchodzić tylko rodzina prominentów politycznych lub finansowych.Reszta musi się zająć się służalczo wobec wymienionych elit.

Kazik

14 grudnia 2017 Odpowiedz

Czy można pozyskać środki na internetowy informacyjny lokalny portal i telewizję lokalną ? Jeżeli tak to skąd i ile.

Własny biznes w roku 2018 – Pieniądze od wehikułu z BridgeALFA | Enterprise SIPH

15 grudnia 2017 Odpowiedz

Le

15 grudnia 2017 Odpowiedz

Kalosze też będą produkować z GPS em?

Wojtas

31 grudnia 2017 Odpowiedz

Sorry ale dlaczego w żadnej tego typu publikacji nikt nic nie wspomina o …. absurdalnych warunkach uzyskania dotacji u tzw pośredników czy jak to oficjalnie jest podawane w Punktach Dystrybucji Środków Unijnych
warunki jakie trzeba spełnić aby uzyskać dotacje w takim ambergoldzie to jest chore 2 żyrantów bez zobowiązań i zabezpieczenie majątkowe 2krotność wartości dotacji o jaką się ubiegamy…. To ma być preferencyjne?
Czekam aż ktoś się połapie że to jest przekręt na miare ambergolda i pojedzie z tematem w jakiejś komisji śledczej itp
Polecam temat szanownej redakcji i każdemu kto się tym merytorycznie potrafi zająć bo jest w czym POgrzebać 😉

Anarchia

31 stycznia 2018 Odpowiedz

W pełni się zgadzam.
Pół roku czekałem wstrzymując inne ruchy na pożyczkę (!) dla istniejącej 2 lata małej firmy produkcyjnej. Dla 100tys zł ostatecznie kazano przedstawić 2 żyrantów, 2 nieruchomości plus ubezpieczenia na nie i in blanco na każdego (łącznie z małżonkiem żyranta!). Do ostatniej chwili nikt nie był w stanie mi powiedzieć jakie będzie realne oprocentowanie i jaka miesięczna rata do tego zerowa kompetencja osób prowadzących Fundusz.
W Urzędach Pracy pracownicy i kierownictwo przedstawiają równie żenujący poziom oraz argumentację wg „bo mnie się zdaje” Tabele do wypełnienia z ewidentnymi błędami czy to z zakresu księgowości czy prostej matematyki. Przypadkowość właściwego wyboru beneficjentów na poziomie 50%,
I jeszcze Inkubatory w których jedyne co się wygrzewa to własne tyłki na bezpiecznych posadach.
Może ktoś w końcu powinien prześwietlić niektóre instytucje i zobaczyć jak roztrwanianie są pieniądze w imię „słusznej idei” „nowoczesnych haseł” czy dla wykazania się wysoką skutecznością.

Komentarze

Dodaj komentarz

*
*