Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Skąd pieniądze na własny biznes w roku 2018

W roku 2018 nie zabraknie możliwości pozyskania pieniędzy na złożenie firmy. Portal MamBiznes.pl prześwietlił propozycje skierowane do przyszłych przedsiębiorców szukających finansowania. O środki mogą się ubiegać zarówno pomysłodawcy technologicznych start-upów, jak i osoby z bardziej tradycyjnymi pomysłami na biznes.

Foto: FORUM/ Maciej Biedrzycki

Przygotowana na rok 2018 oferta dla młodych przedsiębiorców jest szeroka od dotacji przez preferencyjne pożyczki, aż po programy akceleracyjne, rządowe inicjatywy i nowe prywatne fundusze poszukujące perspektywicznych biznesów. Oto skąd kapitał na założenie firmy w roku 2018.

Szukasz kapitału na założenie firmy? Oto skąd wziąć pieniądze w 2020 roku

Wracają Platformy Startowe

Nawet 800 tys. zł bezzwrotnej dotacji mogły pozyskać start-upy w ramach pilotażowego programu „Rozwój start-upów w Polsce Wschodniej” będącego kontynuacją inicjatywy „Platformy Startowe”. Ostatecznie pod skrzydłami 3 platform swoje projekty rozwijało 199 start-upów. Po etapie inkubacji i pracy nad prototypem wybrano 103 start-upy, które w sumie otrzymały 80 mln zł dotacji. (Pełną listę tych projektów prezentujemy tutaj. ) Niedawno PARP poinformowała o starcie drugiej edycji programu. Do kwietnia przyszłego roku wyłonione zostaną inkubatory realizujące inicjatywę, a pomysłodawcy pierwsze aplikacje złożą w drugiej połowie roku 2018. Więcej o kolejnej edycji programu „Platformy Startowe” przeczytasz tutaj.

PFR Starter FIZ

Innym sposobem pozyskania kapitału na rozwój start-upu jest Program Starter(PFR Starter FIZ) powołany do życia przez Polski Fundusz Rozwoju. W jego ramach innowacyjna spółka na wczesnym etapie rozwoju może uzyskać finansowy zastrzyk od wybranego przez PFR funduszu Venture Capital w zamian za udziały. Start-up może otrzymać w pierwszej inwestycji do 1 mln zł, a w ramach kolejnych inwestycji istnieje możliwość pozyskania w sumie 3 mln zł. Fundusz VC może objąć od 10% do 49% udziałów w start-upie. Jak dowiedział się portal MamBiznes.pl lista pierwszych funduszy wyłonionych przez PFR zostanie opublikowana do końca tego roku.

PFR Biznest FIZ

W ramach tego programu finansowanie udzielane jest innowacyjnym spółkom znajdującym się na wczesnym etapie rozwoju poprzez pośredników finansowych (fundusze koinwestycyjne), współpracujących i koinwestujących z Aniołami Biznesu. Łączna kwota inwestycji w pojedynczą spółkę wynosi do 4 mln PLN w proporcji 50% wkład pośrednika finansowego (fundusz koinwestycyjny) / 50% wkład Aniołów Biznesu. Według założeń programu Aniołowie Biznesu, dzięki swojemu doświadczeniu, kompetencjom i kontaktom dostarczają spółkom tzw. smart money, zwiększając znacząco ich szanse na komercyjny sukces.

Otwarte innowacje

Prawie 500 mln zł będzie od przyszłego roku czekało do rozdania między perspektywiczne start-upy szukające środków na wdrożenie prac badawczo-rozwojowych. Wszystko za sprawą programu Otwarte Innowacje FIZ realizowanego przez Polski Fundusz Rozwoju. Program jest na etapie wyboru funduszy, które zajmą się rozdysponowaniem środków. Pojedyncza firma będzie mogła uzyskać od 5 do nawet 40 mln zł na przedsięwzięcie mocno poparte wynikami prac naukowych. Pierwsze pieniądze trafią do firm w I kwartale przyszłego roku. Więcej o programie przeczytasz tutaj.

Dotacje z urzędu pracy

Nie tylko technologiczne start-upy z globalnymi aspiracjami potrzebują kapitału na start. Proste pomysły na warzywniak, warsztat czy produkcję także wymagają zaangażowania środków. Tutaj z pomocą mogą przyjść dotacje z urzędu pracy. Ta forma finansowania własnego biznesu skierowana jest wyłącznie do osób bezrobotnych, które wcześniej nie prowadziły firmy. Program środków przekazywanych przez powiatowe urzędy pracy cieszy się niezmiennie sporym zainteresowaniem W ubiegłym roku na ten cel przeznaczono łącznie 877,4 mln zł co pozwoliło na założenie 44 tys. nowych firm. W roku 2017 maksymalna kwota dotacji wynosiła 25 308 zł. Przeczytaj więcej o tym jak pozyskać dotację z urzędu pracy.

Wsparcie w starcie

Od 1 grudnia 2017 r. maksymalna kwota pożyczki na podjęcie działalności gospodarczej wynosi 85 111,80 zł. Mowa o programie „Pierwszy biznes – wsparcie w starcie”, który realizowany jest przez MRPiPS oraz Bank Gospodarstwa Krajowego. W ramach inicjatywy studenci, bezrobotni oraz absolwenci mogą się ubiegać o preferencyjnie oprocentowaną pożyczkę na rozpoczęcie własnego biznesu. Pożyczone pieniądze przedsiębiorca musi zwrócić w ciągu maksymalnie 7 lat. Oprocentowanie ustalone jest obecnie na poziomie 0,44 w skali roku. Więcej o tym, jak zdobyć kapitał w ramach programu „Pierwszy biznes – wsparcie w starcie” przeczytasz tutaj.

Pieniądze od wehikułu z BridgeALFA

W ramach programu BridgeALFA pojedynczy projekt może pozyskać do 1 mln zł inwestycji. Program realizowany jest przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. W Bridge Alfa zakłada inwestycje przez 16 wyłonionych wehikułów inwestycyjnych w start-upy z obszaru B+R, rozwijające innowację produktową lub procesową wpisującą się w tzw. Krajową Inteligentną Specjalizację. Preferencyjnie traktowani są przedsiębiorcy mikro, mali i średni, w szczególności przedsiębiorstwa typu start-up, które powstały w celu komercjalizacji wyników prac badawczych i rozwojowych. Poniżej prezentujemy listę wehikułów.

Nazwa funduszu

WWW

AgriTech Hub sp. z o.o. www.agritechhub.pl
Akcelerator Technologiczny Gliwice sp. z o.o. www.akceleratorgliwice.pl
Alfabeat Alfa sp. z o.o. sp. k.a. www.alfabeat.pl
Augere Health Food Fund sp. z o.o. www.augereventure.pl
BlueLab sp. z o.o. (aktualnie bValue) www.bvalue.vc
Bridge Alfa by YouNick Mint sp. z o.o. sp. k.a. www.younick.pl
Data Invest sp. z o.o. www.dataventures.io
Impera Alfa sp. z o.o. www.imperaalfa.pl
Infini sp. z o.o. www.infini.pl
Innoventure sp. z o.o. www.innoventure.io
Kvarko sp. z o.o. www.kvarko.pl
Leonardo Fund sp. z o.o.
www.leonardofund.pl
Leonarto Alfa Sp. z o.o. www.leonarto.vc
LQT Fund II SA www.blackpearls.vc
Nex Invest sp. z o.o. sp. k.a. (aktualnie Value tech Seed) www.valuetech.pl
Polski Instytut Badań i Rozwoju Inwestycje sp. z o.o. www.pibir.pl
Prometeia Innovation Fund sp. z o.o. www.prometeia.pl
SImpact Fund Sp. z o.o. www.simpact.vc
SpeedUP BRIdge Alfa sp. z o.o. www.speedupgroup.com
StartVenture@Poland 2 sp. z o.o. sp. k.a. www.startuphub.pl

100 tys. zł na firmę na wsi

Taką kwotę bezzwrotnej dotacji mogą pozyskać osoby, które zamierzają uruchomić własny biznes na wsi lub obszarze wiejskim. Środki przyznawane są w ramach inicjatywy „Pomoc na rozpoczęcie pozarolniczej działalności gospodarczej na obszarach wiejskich” będącego poddziałaniem Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020. W przypadku tego programu preferowane są związane z agroturystyka, przetwórstwem, rękodziełem, opieką nad dziećmi czy osobami starszymi. Wszystko o warunkach przyznawania dotacji przeczytasz tutaj.

Fundusze Venture Capital

Stałą pozycją na liście możliwości pozyskania kapitału na realizację własnego pomysłu są fundusze Venture Capital. Podmioty te w zamian za określony % udziałów zasilają projekt kapitałem niezbędnym do rozwoju idei. Fundusze inwestują na różnym etapie rozwoju od samego pomysłu przez seed aż po fazę wzrostu i skalowania biznesu. Przygotowaliśmy katalog takich funduszy. Zapraszamy do przeglądania.

Grzegorz Marynowicz
MamBiznes.pl

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.
kora89 30 mar 2019 (08:12)

Ja zainwestowałem w aukcje z Future Capital. Niby trochę się bałem ale już chyba jestem odważniejszy, raz lepiej, raz gorzej ale zawsze wychodzę na plus i mogłem zainwestować w firmę :)