Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Polski fundusz inwestuje w start-up z Portugalii. Szuka internetowych perełek za granicą

Polskie fundusze inwestycyjne nie inwestują już tylko w polskie start-upy, a coraz śmielej poszukują także perełek poza granicami kraju. Innovation Nest wsparł właśnie portugalski start-up, inwestując już po raz trzeci w kraju Cristiano Ronaldo. – Portugalia już od kilku lat jest ciekawym rynkiem dla spółek B2B. Ekosystem VC w Portugalii jest zbliżony do Polski – mówi Marcin Szeląg Partner w  Innovation Nest.

Na zdjęciu Marcin Szeląg

Grzegorz Marynowicz: Co przekonało Was do inwestycji w start-up? 

Marcin Szeląg, Partner w Innovation Nest: Infraspeak to spółka działająca na rynku facility management. Infrastruktura ma to do siebie, że wymaga konserwacji i napraw. Zarządzanie w tym obszarze to w dużej mierze proces manualny i papierowy. W naszej ocenie będzie to rynek podlegający digitalizacji. Właściciele Infraspeak pokazali, że dobrze rozumieją potrzeby swoich klientów. Do inwestycji przekonał nas produkt i duży niezagospodarowany rynek.

Na jakim etapie jest Infraspeak? Czy projekt osiąga już przychody?

Spółka jest na etapie seed i osiąga już przychody. Sprzedaż odbywa się na kilku rynkach poza Portugalią.

Na co zostaną przeznaczone środki z inwestycji?

Głównymi obszarem, na którym będzie skupiał się zespół jest sprzedaż międzynarodowa. Środki z inwestycji zostaną przeznaczone na poszerzenie zespołu sprzedażowego i testy nowych kanałów sprzedaży.

To już trzecia inwestycja w Portugalii. Skąd taki kierunek?

Portugalia już od kilku lat jest ciekawym rynkiem dla spółek B2B. Do dzisiaj Portugalia może podzielić się dwoma dużymi sukcesami w obszarze software’u B2B Talkdesk oraz Outsystems. Poza Infraspeakiem, Climberem i Prodsmartem, w które zainwestowaliśmy rozwijanych jest wiele innych produktów B2B. Ekosystem VC w Portugalii jest zbliżony do Polski. Rządowe inicjatywy skierowane są głównie na fundusze seed. Brakuje kapitału na późniejszych etapach, dlatego Portugalia przyciąga wielu europejskich inwestorów.

Jak w ogóle wyszukujecie projektów wartych inwestycji? Macie kogoś na miejscu w Portugalii i innych krajach? Jak to wygląda?

Innovation Nest jest funduszem z bardzo jasno określoną tezą inwestycyjną. Skupiamy się wyłącznie na inwestycjach w software B2B. Taka specjalizacja pozwala nam dotrzeć do spółek B2B w całej Europie. Przez ostatnich 7 lat działalności zbudowaliśmy własne narzędzia pomagające nam w procesie „sourcingu”. Drugim ważnym źródłem jest „network” co-inwestorów i founderów.

Ile środków na inwestycje jeszcze macie w tym roku?

Aktualna kapitalizacja funduszu to niemal €25M. Fundusz nie został jeszcze zamknięty i wciąż prowadzimy rozmowy z nowymi inwestorami. Planowana kapitalizacja funduszu to €50M. Wielkość ostatniego zamknięcia określi nasz harmonogram inwestycyjny na następne 4 lata. Do końca roku planujemy dokonać jeszcze jedną inwestycję.

Jakie projekty mają największe szanse na Wasze wsparcie? Jakich start-upów poszukujecie?

Jesteśmy zainteresowani wyłącznie spółkami software’owymi z obszaru B2B. Posiadamy 3 osie według, których się poruszamy – SaaS, AI, Industry 4.0. Właśnie w tych obszarach chcemy szukać kolejnych inwestycji.

W jakie inne projekty i z jakich krajów fundusz jeszcze zainwestował?  

W obecnym portfelu oprócz spółek z Portugalii posiadamy podmioty z Niemiec, Słowenii, Węgier i Polski.

Przeczytaj także na MamBiznes.pl

Grzegorz Marynowicz

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.