Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Poznaj 10 praw każdego przedsiębiorcy

Prowadzenie biznesu nie jest najprostszą czynnością. Jednak przedsiębiorca nie pozostaje sam, bowiem z pomocą przychodzą mu liczne prawa, które przysługują zarówno przed, jak i po założeniu firmy. Poznaj 10 praw, które przysługują przedsiębiorcom.

ZANIM ZOSTANIESZ PRZEDSIĘBIORCĄ

Dotacje na założenie działalności gospodarczej

Gdy masz pomysł na biznes, ale brakuje Ci środków na jego realizację, nic straconego. Urząd Pracy oferuje bezzwrotne wsparcie w kwocie nawet 27 510,18 zł (2019 r.), wystarczy jedynie prowadzić przez rok działalność.

Aby móc starać się o dotację z Urzędu Pracy należy zarejestrować się jako bezrobotny i złożyć stosowny wniosek wraz z biznesplanem. Szczegółowo cała pozyskiwania środków z Urzędu Pracy została opisana tutaj. Natomiast już teraz sprawdź także inne dostępne środki na założenie własnej firmy.

Ulga na start

ZUS-u obawia się większość początkujących przedsiębiorców, jednak wprowadzona w ubiegłym roku tzw. Konstytucja Biznesu zapewnia młodym przedsiębiorcom tzw. ulgę na start. Dzięki niej młody przedsiębiorca przez okres pół roku nie musi płacić składek na ubezpieczenie społeczne.

Uwaga! Ulga na start nie dotyczy tzw. przejścia na samozatrudnienie, jeżeli zakres obowiązków nie uległ zmianie.

Poznaj zawody przyszłości – lista najbardziej poszukiwanych i opłacalnych zawodów

Rejestracja działalności przez internet

Nie wychodząc z domu można zostać właścicielem firmy. Wystarczy jedynie zarejestrować się za pośrednictwem strony Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Jednak w tym przypadku konieczne będzie jednak dysponowane profilem zaufanym lub certyfikatem kwalifikowanym.

Informacje wprowadzone do CEiDG są automatycznie przekazywane do ZUS-u, urzędu skarbowego oraz Głównego Urzędu Statystycznego. Dzięki tzw. zasadzie jednego okienka możemy zaoszczędzić sporo czasu i unikniemy uciążliwego „pielgrzymowania” po urzędach. Przeczytaj także nasz poradnik jak założyć własny biznes przez internet.

Rejestracja spółki przez internet

Nie tylko jednoosobową działalność gospodarczą można założyć przez internet, ale także spółkę. Już nie ma konieczności odwiedzania w tym celu notariusza. Odnosi się to do spółki jawnej, spółki komandytowej oraz spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Spółki zakładamy za pośrednictwem systemu S-24 udostępnianego przez Ministerstwo Sprawiedliwości — podkreśla adwokat Bartosz Olszewski z Ślązak, Zapiór i Wspólnicy Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych.

Wsparcie dla nowych inwestycji 

W maju ubiegłego roku weszło nowe rozwiązanie dla przedsiębiorców. W przypadku planowania nowej inwestycji firma ma prawo ubiegać się o wsparcie polegające na zwolnieniu od podatku dochodowego na zasadach analogicznych, jakie obowiązywały dotychczas tylko w specjalnych strefach ekonomicznych. Jednak przyznanie wsparcia uzależnione jest od spełnienia kryteriów:

  1. branżowych
  2. ilościowych
  3. jakościowych

Fot. YAY Foto/ ALotOfPeople

GDY JESTEŚ PRZEDSIĘBIORCĄ

Zasada in Dubio Pro Negotiator

Zasada ta mówi o rozstrzyganiu wątpliwości na korzyść przedsiębiorcy, która obowiązuje od wprowadzenia Prawa Przedsiębiorców. Jak wskazuje aplikant adwokacki Mateusz Latosiński z Ślązak, Zapiór i Wspólnicy Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych istotny w tym przypadku jest art. 10, który mówi, że w przypadku postępowania przed organem administracji publicznej dotyczącego nałożenia na przedsiębiorcę obowiązku, ograniczenia lub odebrania uprawnienia, gdy pozostają niedające się usunąć wątpliwości co do stanu faktycznego, organ rozstrzyga je na korzyść przedsiębiorcy

Kolejnym artykułem, na który należy zwrócić uwagę jest art. 11 Prawa przedsiębiorców. Nakazuje on bowiem rozstrzygać na korzyść przedsiębiorców wątpliwości natury prawnej. W przypadkach, gdy przedmiotem postępowania przed organem jest nałożenie na przedsiębiorcę obowiązku, ograniczenie lub odebranie uprawnienia, a w sprawie pozostają wątpliwości co do treści normy prawnej, wątpliwości te powinny być rozstrzygane na korzyść przedsiębiorcy. Przy wielokrotnie niedostatecznie precyzyjnych przepisach rangi ustawowej, jak i podstawowej, regulacja ta jest bardzo jest istotna. Zarazem jednak i w tym przypadku, przepis ten  nie w każdej sytuacji znajdzie zastosowanie.

40 euro od dłużnika

Problem z terminowością opłacania zobowiązań przez przedsiębiorców jest coraz większy. Jednak w takim przypadku wierzyciel może otrzymać od swojego dłużnika 40 euro jako rekompensatę za opóźnienie. Co ciekawe w tym przypadku nie musi wierzyciel ponieść żadnej szkody w związku z opóźnieniem. Taką możliwość daje art. 10 o terminach zapłaty w transakcjach handlowych.

Odsetki za opóźnienie

Poza wcześniej już wspomnianymi 40 euro rekompensaty za opóźnienie przedsiębiorca może także naliczyć odsetki  za opóźnienie w transakcjach handlowych od ich należności pieniężnych, na podstawie art. 7 ustawy o terminach zapłaty w transakcjach handlowych. Odsetki te są aż o 2,5 proc. wyższe niż odsetki ustawowe z opóźnienie i obecnie wynoszą 9,5 proc. w stosunku rocznym.

Sanacja przedsiębiorstwa

Niekiedy w życiu przedsiębiorstwa przychodzi moment, kiedy firma staje się niewypłacalna. W takiej sytuacji przedsiębiorca może ubiegać o skorzystanie z możliwości tzw. postępowania sanacyjnego. Dzięki temu przedsiębiorca będzie mógł zawrzeć nowe umowy na spłatę swoich wierzytelności, ale także pozwala na ,,anulowanie’’ niekorzystnych umów zawartych z kontrahentami.

Przeczytaj także na MamBiznes.pl

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.
s ds s 29 lip 2019 (15:25)

dds s ds d f fds fds fds fdsfsd