Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Czy przedsiębiorca potrzebuje wizy do USA?

Od 11 listopada 2019 roku Polacy nie będą musieli już posiadać wiz, by udać się do USA. Jednak pojawia się pytanie, czy to zwolnienie dotyczy także przedsiębiorców. Na to pytanie nie ma do końca prostej odpowiedzi.

wiza do USA

Biznesowa podróż — wiza do USA; Fot. YAY Foto/ vwalakte

Nadszedł długo wyczekiwany okres, kiedy to Polacy mogą podróżować bez wiz w ramach Programu Ruchu Bezwizowego (Visa Waiver Program). Od 11 listopada 2019 roku Polacy mogą podróżować do Stanów Zjednoczonych bez konieczności odwiedzenia ambasady w Warszawie lub konsulatu w Krakowie. Dotyczy to również przedsiębiorców, którzy zamierzają podróżować w celach biznesowych (np. w przypadku konsultacji z partnerami biznesowymi, naukowymi, edukacyjnymi, zawodowymi lub biznesowymi, w przypadku zjazdów lub konferencji w konkretnych terminach, kwestiach własnościowych lub w celach negocjowania kontraktu). Jednak są pewne warunki, o których należy pamiętać.

Przed wylotem do USA każdy, kto podróżuje w celach turystycznych, tranzytowych lub biznesowych musi zarejestrować się na stronie Programu Ruchu Bezwizowego. Ponadto należy pamiętać o dokonaniu wpłaty w wysokości 14 USD na wskazany w formularzu rachunek. Na akceptację wniosku należy oczekiwać do 24 godzin. Po otrzymaniu pozytywnej odpowiedzi można udać się do USA, natomiast w przypadku odmowy trzeba ubiegać się o tradycyjną wizę.

Jednak decydując się na ruch bezwizowy należy pamiętać, że po przybiciu na lotnisko lub do portu w USA odbędzie się standardowa procedura imigracyjna. Oznacza to, że urzędnik ma prawo odrzucić możliwość wejścia na terytorium USA (pomimo właściwego przeprowadzenia powyższej procedury). Do takiej sytuacji może dojść w przypadku braku biletu powrotnego, niewystarczającej sumy pieniędzy na koncie, pozwalającej na spokojny pobyt w USA czy też inne zachowania (także w mediach społecznościowych), które wskazywać by mogły na to, iż osoba przebywająca planuje zostać na stałe.

Do 90 dni

Korzystając z Programu Ruchu Bezwizowego (Visa Waiver Program) należy pamiętać, że pobyt na terytorium USA jest możliwy tylko do 90 dni bez możliwości jego przedłużenia. Gdy mija 90. dzień od dnia przybycia konieczne jest opuszczenie kraju. W przeciwnym wypadku grozić mogą konsekwencje w postaci kar finansowych oraz pozbawienia prawa do przyszłego wjazdu do USA.

Jeśli przedsiębiorca musiałby zostać dłużej to nie będzie mógł skorzystać z Programu Ruchu Bezwizowego. W tym wypadku konieczne będzie odwiedzenie ambasady USA w Warszawie lub konsulatu w Krakowie. Wtedy można aplikować o wizę dla przedsiębiorców (E-1) jak i dla inwestorów (E-2), która kosztuje 205 USD. Jednak w tym przypadku należy spełnić kilka warunków:

  • Międzynarodowa wymiana handlowa musi być „znaczna” w tym sensie, że handel zachodzi ciągle i na dużą skalę.
  • Wymiana handlowa musi odbywać się głównie między Stanami Zjednoczonymi a Polską, co oznacza, że ponad 50 procent międzynarodowych obrotów handlowych, o których tu mowa, musi zachodzić między Stanami Zjednoczonymi a Polską
  • Osoba ubiegająca się o wizę musi zajmować stanowisko kierownicze albo posiadać bardzo wyspecjalizowane umiejętności, które są niezbędne do efektywnego działania firmy. Inni pracownicy wykwalifikowani lub niewykwalifikowani nie mogą otrzymać wizy tego rodzaju.
  • Osoba ubiegająca się o wizę nie może posiadać zamiarów pozostania na terenie USA po wygaśnięciu statusu E-1.

Przeczytaj także na MamBiznes.pl

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.