6 milionerów, którzy odnieśli sukces w biznesie bez wyższego wykształcenia

Wielu milionerów odniosło sukces nie przekraczając wcześniej progu żadnej uczelni wyższej. Dziś są często jednymi z najbogatszych ludzi na świecie. Poznajcie 6 przedsiębiorców, którzy odnieśli sukces w biznesie bez wyższego wykształcenia.

Zygmunt Solorz-Żak

Foto: Krzysztof Jarosz/FORUM

Szef Polsatu, największego polskiego imperium medialnego i operatora telekomunikacyjnego Plus GSM  jest jednym z przedsiębiorców, który nie przekroczył progu żadnej uczelni wyższej. Posiada on  wykształcenie średnie techniczne.

Swoją przygodę z biznesem zaczynał jeszcze w latach 70, gdy dokonywał drobnego handlu z NRD. Dzięki uzyskanym środkom, mógł wyjechać do Bułgarii, skąd przedostał się do Austrii. W kolejnych latach rozpoczął sprowadzanie trabantów oraz wartburgów do Polski. Od roku 1992 prowadzi własny koncern medialny – Polsat.

Dariusz Miłek

Foto: Puls Biznesu/ Marek Wiśniewski

Dariusz Miłek to kolejny polski przedsiębiorca, który nie uzyskał dyplomu uczelni wyższej.  Natomiast jego wyuczonym zawodem jest technik górnik.
Jego przygoda z biznesem rozpoczęła się w 1989 roku, gdy założył własną siec obuwniczą „Miłek”. Dziś jednak jego firma jest znana pod zupełnie inną nazwą – CCC. W rankingu najbogatszych Polaków znalazł się na 4. pozycji w 2017 roku.

Mark Zuckerberg

Foto: Facebook

Jeden z najbardziej znanych amerykańskich przedsiębiorców. W przeciwieństwie do poprzedników, rozpoczął studia na Harvardzie. Jednak wraz z rozwojem jego projektu – Facebookiem – był zmuszony je przerwać.

Dzięki pełnemu poświeceniu się Facebookowi, pozwoliło to Markowi Zuckerbergowi zostać najmłodszym miliarderem na świecie, którego majątek w 2017 roku wynosił 56 mld $ wg Forbes’a. Jednak ten człowiek sukcesu nie porzucił na zawsze swoich studiów. Skończył je w maju 2017 roku.

Sir Richard Branson

Foto: FORUM/ Lucy Nicholson

Miliarder zmagał się z dysleksją. To właśnie był powód wyrzucenia go  z różnych szkół. Ostatecznie zdecydował się przerwać soją edukację  w wieku 16 lat.

Własny biznes zaczął od wysyłkowej sprzedaży płyt muzycznych, później założył wytwórnię Virgin Records. Dziś imperium Virgin Group składa się z ponad 400 firm, a majątek Bransona szacuje się na 5 mld dol.

Jan Kolański

Foto: Marek Wiśniewski/ Puls Biznesu

Ten polski przedsiębiorca ma majątek wart 478 mln zł w 2016 roku wg Forbes’a. Prowadzi własną działalność gospodarcza już od wielu lat. Posiada on wykształcenie średnie techniczne. Nie przeszkoło mu to jednak w zdobyciu fotuny.

Kolański zaczynał w latach 90-tych od importu przypraw i bakalii pod szyldem Ziołopeksu. W 2001 roku firma kupiła akcje Jutrzenki i przejęła nad nią kontrolę.  Kolejno przejęła także Goplanę od szwajcarskiej firmy Nestle, następnie Kaliszankę i Hellenę (producenta napojów). Rodzina Kolańskich ma 61 proc. akcji grupy kapitałowej Colian.

Larry Ellison

Foto: FORUM/ STEPHEN LAM

Jest amerykańskim przedsiębiorcą. Rozpoczął studia na University of Illinois Urbana-Champaign, jednak nigdy ich nie skończył. Rzucił je zaraz po śmierci swojej adopcyjnej matki, na drugim rokuu studiów. Później chciał jeszcze ponowić studia na University of Chicago, jednak zrezygnował po jednym semestrze. Wkrótce potem założył własną firmę Oracle, zajmujące się tworzeniem oprogramowania.

Larry Ellison nigdy nie był miłośnikiem studiów. Udowodnił to kilka lat temu. Podczas pobytu na University of Illinois poprosił studentów 4. I 5. roku, aby podnieśli ręce. Kiedy to zrobili skwitował: „Wy jesteście już przegrani, straciliście za dużo czasu, ale ci na pierwszym roku może coś jeszcze osiągną jeśli szybko zrezygnują ze studiów”. Przeczytaj także na MamBiznes.pl

Bartłomiej Godziszewski
MamBiznes.pl

Komentarze

Avatar

Polak_potrafi

20 lutego 2018 Odpowiedz

Nie od dziś wiadomo że szkoły nie są po to aby kogoś czegoś sensownego nauczyć tylko aby wyciągnąć kasę od studenta.
Cała wiedza ludzkości jest internecie nie trzeba do tego szkoły wystarczy trochę chęci, szkoła to strata czasu.
Szkoła przydaje się jedynie nieudacznikom którzy nie mają pomysłu na życie i zwiększają swoje ego przez posiadanie bezużytecznego dyplomy będącego dowodem ich życiowej niedojrzałości.

Avatar

Cyklon

20 lutego 2018 Odpowiedz

Z Zuckerbergiem to nie do końca prawda, został przez mafię pejsów wytypowany na figuranta przy kradzieży facebooka inwestoroi z Polski który go prowadził pod firmą Orange a później Pilawa Facebook & Twitter, Cały jego życiorys jest ten prawdziwy i ten fikcyjny oficjalny jest podporządkowany tej kradzieży służbie mafii narodu wybranego.

Avatar

Cyklon

21 lutego 2018 Odpowiedz

Założyciel facebooka z 2003 właściciel firmy Orange a później Pilawa Facebook & Twitter też nie miał wyższego wykształcenia tak jak słup Cukierberk na którego zagrała mafia pejsów kradnąc portal facebook pierwszemu właścicielowi, właścicielowi patentu, domeny i nazwy handlowej.

Avatar

Cyklon

21 lutego 2018 Odpowiedz

O co chodzi ???

Avatar

Cr

27 września 2018 Odpowiedz

Pan Soloz-Zak parokrotnie zmieniający nazwisko agent służb specjalnych. Hahahaha myślicie że tak byle komu pozwalali tv zakładać za komuny ? A ten drugi też mistrz biznesu wałków transformacji lat 90 dajcie spokój.

Komentarze

Dodaj komentarz

*
*