Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Coraz mniej wniosków o 5 tys. zł mikropożyczki zalega w urzędach pracy

Już tylko 17 proc. wniosków o 5 tys. zł bezzwrotnej pożyczki zalega w urzędach pracy. Odsetek firm oczekujących na pieniądze z tego elementu tarczy antykryzysowej sukcesywnie maleje.

Fot. Shutterstock/ Lukasz Wrobel

Ministerstwo Rozwoju opublikowało najnowsze dane dotyczące liczby wniosków oraz sumy przyznanych do tej pory mikropożyczek. Na dzień 17 czerwca łączna kwota przelana na konta firm ubiegających się o wsparcie wyniosła 7,2 mld zł.

Z danych resortu wynika, że mikropożyczkę w kwocie 5 tys. zł uzyskało do tej pory 1 457 145 jednoosobowych działalności gospodarczych. Łączna liczba wniosków złożonych w lokalnych urzędach pracy wyniosła 1 751 112. To oznacza, że 293 967 firm nadal oczekuje na zatwierdzenie wniosku i przelew z urzędu pracy. Odsetek podmiotów, które uzyskały pomoc z tego tytułu kształtuje się na poziomie 83 proc. Systematycznie spada liczba wniosków zalegających w urzędach. Wynosi ona obecnie 17 proc.

Dla porównania na dzień 25 maja liczba złożonych wniosków wynosiła 1 456 340. Właściciele jednoosobowych firm otrzymali na ten dzień 831 961 mikropożyczek. Odsetek rozpatrzonych wniosków wynosił 57 proc. , a co za tym idzie na przelew z urzędu pracy oczekiwało 43 proc. jednoosobowych działalności gospodarczych ubiegający się o pieniądze z powiatowych urzędów pracy.

Dla kogo 5 tys. zł mikropożyczki?

Bezzwrotna mikropożyczka na poziomie maksymalnie 5 tys. zł to element tarczy antykryzysowej. Instrument wsparcia to jeden z najpopularniejszych elementów rządowej pomocy dla osób prowadzących własny biznes w formie jednoosobowej działalności gospodarczej. Pieniądze przyznawane są na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności gospodarczej to jeden z instrumentów wsparcia zawartych w rozwiązaniach tzw. tarczy antykryzysowej. Warto przypomnieć, że dzięki nowelizacji ustawy z pożyczek skorzystać mogą też mikroprzedsiębiorcy, którzy nie zatrudniają pracowników. Zmieniły się również zasady umarzania pożyczek. Zrezygnowano z warunku utrzymania przez mikroprzedsiębiorcę stanu zatrudnienia w stosunku do stanu zatrudnienia na dzień 29 lutego 2020 r. Aby złożyć wniosek o 5 tys. zł pożyczki należy wejść na stronę praca.gov.pl i kliknąć w zakładkę „Skorzystaj z niskooprocentowanej pożyczki dla mikroprzedsiębiorców ze środków Funduszu Pracy”. Następnie wejść w zakładkę „Złóż wniosek” po czym pojawi się formularz, który można wypełnić online.

Sprawdź, także jak skorzystać z różnych rozwiązań ujętych w tarczy antykryzysowej

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.
Krzysztof 18 cze 2020 (12:13)

Śmieszne, złożyłem wniosek 26.04.2020 ido tej pory nie mam ani pieniędzy ani żadnej wiadomości. O jakimkolwiek kontakcie z PUP można pomarzyć.