Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Firmy nie muszą zwracać części rządowej pomocy. Zapłacą od tego podatek

Już 40 mld zł trafiło na konta firm w ramach tarczy finansowej. Przedsiębiorca, który otrzyma wsparcie może liczyć na umorzenie nawet 75 proc. pozyskanej kwoty. Jednak ma to swoją lepszą i gorszą stronę. Od umorzonej części subwencji firma będzie musiała zapłacić podatek. Tak przynajmniej twierdzą eksperci.

Foto: YAY Foto

Jak już dziś informowaliśmy do mikrofirm w ciągu 30 dni obowiązywania tarczy finansowej trafiło 12 mld zł. Małe i średnie przedsiębiorstwa otrzymały z kolei 28 mld zł. Jednak bardzo prawdopodobne, że część tych pieniędzy wróci do budżetu. Firmy, które skorzystają z umorzenia części wsparcia będą musiały zapłacić od tej kwoty podatek.

Tarcza finansowa to instrument wsparcia w ramach, którego firmy zatrudniające do 9 osób mogą pozyskać 324 tys. zł finansowego wsparcia, które ma pomóc przetrwać najtrudniejszy okres. Z kolei przedsiębiorstwa o liczbie pracowników nie przekraczającej 249 zatrudnionych mogą maksymalnie wnioskować o 3,5 mln zł. Wsparcie dla największych firm(powyżej 250 pracowników) zostało w części odblokowane przez Komisję Europejską i maksymalny limit pomocy wynosi 1 mld zł.

Nawet 243 tys. zł umorzonej subwencji

Firmy korzystające z tarczy finansowej mogą się ubiegać o umorzenie nawet do 75 proc. otrzymanych środków. Jednym z warunków do spełnienia jest utrzymanie przez rok zatrudnienia na obecnym poziomie. Firmy, które wypełnią to zobowiązanie mogą wnioskować o umorzenie wsparcia. To oznacza, że mikrofirma, która pozyska 324 tys. zł subwencji może wnioskować o umorzenie aż 243 tys. zł. Do zwrotu zostaje więc tylko 81 tys. zł. To jednak rodzi pytania natury podatkowej.

W świetle przepisów podatkowych umorzenie subwencji fiskus może traktować jak umorzenie pożyczki. To z kolei oznacza, że umorzona część może zostać uznana jako dochód firmy. Każdy dochód przedsiębiorstwa podlega opodatkowaniu więc przedsiębiorstwo, które zwolnione będzie ze zwrotu części subwencji zapłaci od tej kwoty podatek. W praktyce fiskus może zażądać wykazania umorzonej części subwencji jako dochodu w zeznaniu podatkowym za rok 2021 oraz zapłaty podatku. W zależności od przyjętej formy opodatkowania może to być podatek liniowy 19 proc. lub stawki 18 proc.-32 proc. w przypadku rozliczania się firmy na podstawie skali podatkowej.

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.
Janina 12 cze 2020 (14:10)

Warunki subwencji są rozpatrywane indywidualnie. A z tego co piszą w regulaminie tarczy na stronie PFR jest szansa na umorzenie subwencji w 75% dla mikro, małych i średnich firm