Trwa szturm po 5 tys. zł pożyczki. Oto lista miast, które najszybciej rozpatrują wnioski

Już 670 tys. samozatrudnionych i jednoosobowych firm uzyskało przelew w kwocie 5 tys. zł w ramach tarczy antykryzysowej. Zainteresowanie niskooprocentowaną pożyczką nie maleje. Z dużych ośrodków najszybciej  weryfikowane są wnioski i przyznawane pieniądze w Gorzowie Wielkopolskim i Poznaniu. Najwolniej wnioski rozpatruje Warszawa.

Fot. Shutterstock/ muchomoros

Z dnia na dzień rośnie liczba firm, które wnioskują o jednorazowe wsparcie z różnych instrumentów tarczy antykryzysowej. W sumie na cały program wsparcia przedsiębiorców przeznaczono łącznie już 37 mld zł. Z tej puli na mikropożyczki wydatkowano niespełna 10 proc.

Z danych opublikowanych przez Ministerstwo Rozwoju wynika, że na dzień 18 maja mikropożyczkę w kwocie 5 tys. zł uzyskało dokładnie 670 865 jednoosobowych działalności gospodarczych. Dla porównania jeszcze 6 dni temu temu lista firm, które otrzymały wsparcie wynosiła 477 tys. Zastrzyk gotówki mający pomóc przetrwać najgorszy okres lockdownu kosztował już w sumie 3,346 mld zł – wynika ze statystyk resortu rozwoju.

Najmniejsze firmy złożyły do tej pory 1,211 mln wniosków do powiatowych urzędów pracy odpowiedzialnych za ich przyjmowanie i weryfikację. To oznacza, że 55 proc. firm, które ubiegały się o wsparcie otrzymały pieniądze na konto. Na przelew czeka wciąż około 45 proc. samozatrudnionych. Na czele ośrodków, które najszybciej weryfikują wnioski firm oraz przelewają pieniądze na konto firm plasują się Gorzów Wielkopolski oraz Poznań – wynika z danych udostępnionych przez Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej. Urzędy w tych miastach rozpatrzyły już odpowiednio 92 proc. oraz 84 proc. wszystkich wniosków.

Najgorzej pod tym względem radzi sobie powiatowy urząd pracy w Łodzi, w którym „załatwiono” już 51 proc. firm. Zastanawiająco niski odsetek rozpatrzonych wniosków dotyczy urzędu pracy w Warszawie. Na dzień 15 maja instytucja rozpatrzyła do tej pory zaledwie 6 proc. wszystkich wniosków.

Na grupie Rozmowy o startupach przedsiębiorcy ubiegający się o 5 tys. zł mikropożyczki dzielą się swoimi doświadczeniami. Oto kilka wybranych opinii:

„Ja się ubiegam. Wniosek składałem 21 kwietnia. Z UP dostałem informację, że obecnie rozpatrują wnioski z 21-22 kwietnia, więc zobaczymy na dniach” Piotr Ch.

„Dzisiaj we wro nam mija 4 tygodnie – cisza – brak możliwości kontaktu. O ile na początku miało to jakiś sens to teraz do niczego nie jest już to potrzebne” Paweł G.

„W Gdyni czas oczekiwania od złożenia wniosku do pieniędzy zaksięgowanych na koncie 6 dni. Ale było to na początku wprowadzenia tego programu” Macek B.

„Zero informacji, nie da się dodzwonić, heh parodia a teraz włodarz miasta stara się o fotel Prezydenta, a nawet o swoje podwórko nie potrafi zadbać” Adam Sz.

„Od ok 16 kwietnia w Poznaniu nie ma najmniejszej reakcji :D” Rafał. B

„W Katowicach czekam już 3 tygodnie, dzwoniłem wczoraj to się dowiedziałem że dopiero w przyszłym tygodniu będą rozpatrywać wnioski z drugiej połowy kwietnia” Arek K.

Sprawdź! Jakie oferty kredytów i pożyczek dostępne są dla Twojej firmy

Przedsiębiorca ubiegający się o wsparcie, aby ubiegać się umorzenie zobowiązany jest do prowadzenia działalności gospodarczej przez okres 3 miesięcy od momenty, w którym uzyskał pieniądze z urzędu pracy. Przychód z tytułu umorzenia pożyczki nie może stanowić przychodu w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz przepisów o podatku dochodowym od osób prawnych. Powyższe zasady dotyczą również pożyczek udzielonych przed wejściem w życie zmian w ramach nowelizacji tarczy antykryzysowej.

Sprawdź, także jak skorzystać z różnych rozwiązań ujętych w tarczy antykryzysowej

 

Komentarze

Avatar

BARAVAR

19 maja 2020 Odpowiedz

a to ciekawe- czekam na pieniazki 1.5 miesiaca i nic- to samo w ZUS. 2 tygodnie temu dzwolil urzednik z urzedu pracy w Lodzi abym doslal dokument o RODO i nadal nic. PRZETRZYMUJA SPECJALNIE KASE- mam ich w dupie. PINOKIO niedlugo przejdzie w niebyt plus Sasiny i inne

Avatar

Przedsiębiorca z Wro

20 maja 2020 Odpowiedz

Wrocław 21 kwietnia zlozony wniosek. Do dziś żadnej informacji zwrotnej.

Avatar

Old smok

20 maja 2020 Odpowiedz

Pieniądze są, tylko nikt ich jeszcze nie widział. To samo z postojowym z ZUS . Jedna wielka sciema. Ciekawe na co oni czekają?

Avatar

Mateusz

20 maja 2020 Odpowiedz

22 kwietnia składałem wniosek elektronicznie i do tej pory cisza

Avatar

Tomek

27 maja 2020 Odpowiedz

Składałem wniosek 24 kwietnia w GUP Kraków dużo dziś cisza, jak zadzwoniłem z pytaniem o rozpatrywane wnioski to najpierw średnio uprzejma Pani powiedziała że właśnie je rozpatrują a po tygodniu stwierdziła że nie obowiązują „ich” żadne terminy w tej kwestii a czas mają do 31 grudnia, tylko po co mi wtedy taka pomoc… Urzedasy – święte krowy mają to w zadzie, bo dla nich robota i tak będzie, nie zwolnią ich i dalej będą mogli sączyć kawkę przy pogaduchach o pogodzie a szczególnie teraz gdy może przybyć im petentów. Ogólnie w Krakowie wszystko tak wygląda i wylewacie pomyje na rząd itp ale ktoś tutaj kieruje lokalnie tym co się dzieje, to nie minister czy jemu podobni z warszawki (też niezłe ziółka) kierują i kontrolują pracę urzędów w każdym zakątku Polski.

Komentarze

Dodaj komentarz

*
*