Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Czy wystarczy umowa użyczenia?

Prowadzona przeze mnie działalność gospodarcza zarejestrowana jest w mieszkaniu, które nie jest moją własnością, choć jestem tam zameldowany. Czy w związku z tym mogę część czynszu wrzucić w koszty, po wcześniejszym podpisaniu umowy użyczenia (podobnie jak to jest z samochodem)?. To samo sie tyczy telefonu stacjonarnego czy komórkowego, który jest na inna osobę, choć faktycznie używa go osoba powadząca DG.

Jeżeli nie jest Pan właścicielem lokalu a tylko jego najemcą , powinien Pan w celu podpisania umowy uzyczenia skontaktować się z właścicielem miaszkania. Jeżeli np. właścicielem mieszkania jest spółdzielnia mieszkaniowa powinien Pan będąc najemcą lokalu udać się do spółdzieli i podpisać stosowną umowę użyczenia. Powinien Pan wiedzieć , że przedmiotem użyczenia może być każda rzecz, zarówno oznaczona co do tożsamości jak i co do gatunku, jeżeli tylko nadaje się ona do używania (por. orz. SN z 24 października 1933r, I C 2566/32).

Użyczeniem może być również część składowa rzeczy. Przykładem takim może być ściana budynku udostępniona pod tablicę ogłoszeniową. Jeżeli np. będzie Pan użyczał od spółdzielni tylko jedno pomieszczenia na swoją działalność gospodarczą wówczas tylko to pomieszczenia będzie Pan mógł włozyć do kosztów prowadzenia działalności gospodarczej.

Z praktyki jednak najbardziej opłacalna jest umowa użyczenia która obejmuje swoim zasięgiem całą nieruchomość. W takim przypadku znacznie wzrastają Pańskie koszty uzyskania przychodów.

Oto wzór umowy użyczenia

Umowa użyczenia

Zawarta dnia …………………. w …………………. pomiędzy: ……………………………….., zwaną dalej Użyczającym, a ……………………………….., zwaną dalej Biorącą do używania.
Strony niniejszej umowy zgodnie postanawiają co następuje :

§ 1

Przedmiotem umowy jest część domu mieszkalnego o numerze ……… położonego w …………… przy ul. …………………………., którego właścicielem jest Użyczający.
(Część tą stanowią np. położone w suterenach tego domu dwa pokoje, kuchnia oraz garaż).

§ 2

1. Użyczająca oddaje w bezpłatne używanie przedmiot użyczenia, o którym mowa w § 1, a Biorąca do używania przedmiot ten przyjmuje i zobowiązuje się do jego używania zgodnie z przeznaczeniem, (np. w celu prowadzenia działalności gospodarczej) oraz do utrzymania w należytym stanie. Biorąca do używania otrzymała klucze do domu od Użyczającej.
2. Biorącemu do używania nie wolno oddawać przedmiotu użyczenia do korzystania osobom trzecim.

§ 3

Biorący do używania oświadcza, że zapoznała się z przedmiotem użyczenia i stwierdza, że znajduje się on w stanie zdatnym do umówionego użytku.

§ 4

Biorący do używania zobowiązuje się do wykonywania na własny koszt wszelkich napraw i nakładów niezbędnych do zachowania przedmiotu użyczenia w stanie nie pogorszonym.

§ 5

Biorący do używania będzie pokrywać, w odpowiedniej części, koszty eksploatacyjne związane z używaniem pomieszczeń.

§ 6

W sprawach nie uregulowanych niniejszą umową zastosowanie mają przepisy kodeksu cywilnego, przede wszystkim o użyczeniu – tytuł XVIII k.c.

§ 7

Umowę sporządzono w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach, po jednym dla każdej ze stron.

Przemysław Gogojewicz

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.