Grupy zakupowe mają nowy sposób na zatory płatnicze

Grupa Polskie Składy Budowlane, Polska Unia Dystrybutorów Stali, Polska Izba Gospodarcza Przemysłu Drzewnego, Portal transportowy eSpedytor oraz Polski Związek Windykacji oficjalnie zarejestrowały się na portalu dlugi.info. Jest to nowatorskie narzędzie mające zminimalizować skutki zatorów płatniczych na rynku.

Serwis dlugi.info jest odpowiedzią firm na zatory płatnicze coraz częstsze na polskim rynku. Każda firma, której ktoś nie zapłacił w terminie może sprzedać swoją wierzytelność na aukcji.

Średnia wartość wierzytelności oscyluje w granicach 10 tys. złotych, największa pojedyncza faktura wystawiona na aukcji to ponad 2,1 miliona złotych.

Oferta sprzedaży jest automatycznie widoczna w Internecie oraz na giełdach partnerskich w/w grup zakupowych. Oferta sprzedaży jest także widoczna w firmach posiadających zintegrowane oprogramowanie księgowo-magazynowe, takie jak np. Microsoft Dynamics NAV, Ramzes, SAP, Enova, Proman, Ferrodo, ODL Polka. Oznacza to, że od końca sierpnia 2012 informacje o wystawionych na sprzedaż fakturach trafiają automatycznie do kilkunastu tysięcy polskich firm. Każdego dnia liczba zintegrowanych firm rośnie, gdyż kolejne firmy IT integrują swoje programy księgowe z serwisem dlugi.info.

Co to oznacza w praktyce? Jeśli firma X nie płaci w terminie, można wystawić ofertę sprzedaży długu, od tego momentu za każdym razem, kiedy firma X chce coś kupić na przelew w firmie używającej systemu księgowego zintegrowanego z serwisem dlugi.info sprzedawca otrzymuje automatycznie informację o długach X, które są wystawione na sprzedaż.

– Użycie dlugi.info jest dla wielu firm pierwszym krokiem do odzyskania pieniędzy od nierzetelnego klienta. Faktury można chcieć sprzedać nawet dzień po terminie płatności, o fakcie wystawienia oferty powiadamiamy dłużnika automatycznie za pomocą, SMS lub maila – mówi Piotr Wajszczak, współwłaściciel serwisu.

Zgodnie z badaniem BIG InfoMonitor ponad 85% przedsiębiorców uznaje, że zaległości płatnicze są poważnym utrudnieniem prowadzenia działalności gospodarczej.  95% Ankietowanych twierdzi, że firmy często celowo nie płacą w terminie.

Statystyki serwisu dlugi.info potwierdzają narastanie problemu. Tylko od czerwca 2012 r. wystawiono na sprzedaż 4395 różnych wierzytelności na ponad 49 milionów złotych. W ciągu ostatnich 3 miesięcy usunięto z giełdy wierzytelności na ponad 5 milionów złotych.  Aktualna wartość wszystkich wierzytelności na giełdzie to 111,7 mln złotych.

Jednocześnie serwis umożliwia także zgłaszanie do faktoringu lub obrót fakturami, których termin płatności jeszcze nie zapadł. Umożliwia to np. mniejszym podmiotom gospodarczym, oczekującym na przyszłe płatności, na poprawę bieżącej płynności.

Możliwe jest także wystawienie na sprzedaż, np. faktur, których dochodzenie jest już formalnie przedawnione. Daje to wystawiającemu fakturę szansę na uzyskanie jakichkolwiek środków, z wierzytelności, której nie można dochodzić już przed sądem.

– Na sprzedaż mogą być w serwisie wystawione zarówno faktury, których termin płatności minął, jak też takie, których termin jeszcze nie zapadł – tłumaczy Wajszczak. – Nie można, więc serwisu traktować, jako spisu dłużników, tu chodzi wyłącznie o obrót należnościami, w tym fakturami o niskiej wartości, których nie opłaca się windykować. Nie wnikamy natomiast w powody wystawiania poszczególnych faktur na sprzedaż. Naszą intencją jest wyłącznie pomoc polskim firmom w tak ważnej kwestii, jak utrzymanie płynności finansowej i choćby częściowe udrożnienie zatorów płatniczych.

Dlugi.info

Komentarze

Dodaj komentarz

*
*