Polski Kickstarter sfinansował już 29 projektów

Rynek crowdfundingu na świecie szacowany jest już na 5 mld zł. Także w Polsce idea ta zyskuje coraz więcej miłośników. W ostatnim czasie za pośrednictwem polskiej platformy sfinansowano grę planszową a nawet worki treningowe dla bokserów w kształcie krowiej tuszy.

Platforma finansowania społecznościowego Wspieram.to przedstawiła wyniki swojej działalności po 12 miesiącach od debiutu. Dzięki środkom pozyskanym za pośrednictwem serwisu zrealizowanych zostało  29 przedsięwzięć.  W ciągu roku na Wspieram.to zanotowano 4,5 tys. wpłat na łączną kwotę 280 tys. zł . Z 29 dofinansowanych pomysłów każdy średnio wsparło 105 użytkowników na średnią kwotę 75 zł.  

W portfolio projektów, którym udało się zdobyć finansowanie znalazła się gra planszowa Piwne Imperium. Pomysłodawcom tego przedsięwzięcia udało się przekonać 149 internautów, którzy dokonali wpłat na kwotę 25 489 zł.  Najdziwniejszym projektem, któremu udało się zdobyć potrzebne pieniądze był pomysł worków bokserskich. Nie było by w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że sprzęt do treningu bokserskiego był w kształcie krowiej tuszy. 

Platformy finansowania społecznościowego łączą pomysłodawców projektów ze społecznością, która wspiera pomysły finansowo. Za pośrednictwem takich serwisów osoby z ideą mogą zaprezentować społeczności swój pomysł, wypromować i zweryfikować go oraz sfinansować. W zamian za wpłaty użytkownicy otrzymują od autorów przedsięwzieca nagrody oraz są informowani o poziomie realizacji projektu. 

Najpopularniejszą platformą na świecie jest Kickstarter. W Polsce obok Wspieram.to funkcjonują także Polakpotrafi.pl, Zrzutka.pl, Beesfud.pl, Crowdfunders.pl.

Grzegorz Marynowicz

Bankier.pl

Komentarze

Avatar

bartoszbarto

22 lutego 2014 Odpowiedz

Ciekaw jestem, czy jest jakaś polska stronka internetowa, gdzie można zainwestować pieniądze w biznes, stając się partnerem, później korzystać z odpowiedniego procentu zysków?

Komentarze

Dodaj komentarz

*
*