Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Pracownicy narzekają na swoje pensje

Wielu Polaków jest niezadowolonych z wysokości wynagrodzenia, jakie otrzymują. Twierdzą, że muszą pracować za znacznie niższe stawki, niż w rzeczywistości warta jest ich praca. Potwierdzają to najnowsze badania przeprowadzone przez CBOS.

Polscy pracownicy zostali zapytani o to, czy w ich zakładach pracy przepisy pracownicze są przestrzegane. Większość z nas dobrze czuje się w swoich firmach i uważa, że ich prawa są respektowane przez szefa. Z kolei 20 proc. badanych twierdzi, że zmuszona jest pracować bez właściwego wynagrodzenia dłużej, niż ma to w umowie.

16 proc. pracowników uważa, że pracuje w nieprzepisowych warunkach, a 6 proc. skarży się na niepłacenie albo nieregularne płacenie za wykonywaną przez nich pracę. Jednak najczęściej łamanym prawem zdaniem pracowników jest możliwość zakładania związków zawodowych lub zrzeszania się w już istniejących (38% wskazań).

Z badań CBOS wynika także, że coraz częściej dochodzi do zjawiska łamania praw pracowniczych w zakładach pracy.  Największe zmiany notowane są w zakresie braku możliwości artykulacji interesów grupowych poprzez uczestnictwo w działalności związkowej.

Jednocześnie łamanie praw pracowniczych występuje rzadziej w firmach, gdzie są obecne związki zawodowe – wskazuje CBOS. Z deklaracji badanych wynika, że w firmach, w których nie ma związków zawodowych, w większości przypadków ich powstanie jest niemożliwe.

– Twórca Zapiso.pl: Polecam e-dotacje

– Pomysłodawca OpisyProduktów.pl opowiada o e-dotacjach

– Czy dotacje na e-biznes znów skończą się skandalem?

– Zrób pierszy krok do biznesu w sieci

Źródło: Barbara Sielicka, Bankier.pl

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.