Tak realizowane są innowacyjne pomysły

Reagująca na płacz kołyska, drzwi odzyskujące energię z otwierania czy proste urządzenie rehabilitacyjne – dzięki łódzkiemu FabLabowi, otwartemu laboratorium fabrykacji, młodzi twórcy i projektanci realizują innowacyjne pomysły.

Mają naturalny talent, wyobraźnię i niezliczone pokłady kreatywności – dzięki FabLab, działającemu w Łodzi otwartemu laboratorium fabrykacji, mogą zrealizować swoje konstruktorskie marzenia. Tu młodzi twórcy i projektanci znajdują narzędzia, miejsce do pracy i społeczność, która ma wiedzę niezbędną do zrealizowania projektu.

Dzielą się wiedzą

By realizować innowacyjne projekty nie trzeba pracować w laboratoriach technologicznych gigantów. Wiedza, narzędzia oraz maszyny są dziś łatwo dostępne, a idea ruchu open source (otwartych zasobów) oraz ekonomii współdzielenia sprzyja kreatywności i wymianie doświadczeń.

– Tworzymy społeczność, która chętnie wymienia się swoją wiedzą i zasobami potrzebnymi do realizacji projektów. Kooperacja, otwarta wymiana pomysłów i otwarty dostęp do narzędzi fabrykacji to główne idee FabLabów na całym świecie – mówi Grzegorz Belica, wiceprezes łódzkiego FabLabu. To miejsce, w którym od ludzi nie oczekuje się, że błyskawicznie stworzą perfekcyjny projekt. Jest czas na pracę, jest też na niezbędne w procesie projektowania błędy.
– W FabLabie chcemy tworzyć przestrzeń, w której warunki zewnętrzne nie wywierają presji na prędkość i osiąganie celów konstruktorskich. Wiemy, że od pomysłu na kartce do realizacji daleka droga, chcemy więc dać przestrzeń dla tego procesu pozwalając wszystkim zdeterminowanym na kreatywne konstruowanie – mówi Grzegorz Belica.

Niezwykłe prototypy

Do najciekawszych projektów powstałych w łódzkim FabLabie należy m.in. podwodne skrzydło – prototyp, który w czasie wakacji udało się skonstruować dwójce studentów. Urządzenie, znane na Zachodzie jako Subwing, umożliwia… podwodne latanie za łodzią, do której jest się przyczepionym jak kitesurfer. Twórcy pojawiający się w FabLabie projektują także sprzęty, które mają ułatwić życie innym lub też odpowiadać na potrzeby dzisiejszego świata jak np. ciągłe zapotrzebowanie na energię.

Tak powstały m.in. prosty trenażer, który umożliwia poruszanie przedramieniem i palcami osobie sparaliżowanej po wypadku, kołyska LULU, która sama zaczyna się bujać, gdy zarejestruje płacz dziecka, drzwi, które gromadzą energię włożoną w ich otwieranie i zamykanie czy też INTI – miernik dawki UV, który informuje użytkownika, że za długo przebywa na słońcu.

A to tylko kilka wynalazków, które powstały m.in. dzięki Akademii Prototypowania i Fabrykacji, darmowym kursom praktycznym zorganizowanym przez FabLab.  – Wśród najnowszych konstrukcji lub projektów w trakcie realizacji warto wymienić modyfikacje drukarki 3D Prusa, panel sterujący komputerem dla osoby niepełnosprawnej, retro konsolę do gier czy też serię designerskich lamp projektu Bartosza Ornafa

Komentarze

Dodaj komentarz

*
*