Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Szczegółowe wnioski z badań Przedsiębiorczość kobiet

Tylko 17% badanych uważa, że prowadząc własną działalność można zarobić więcej. Okazuje się, że znacznie większą zachętą do prowadzenia własnej działalności gospodarczej jest niezależność, ceni ją sobie aż 3/4 badanych. Inne ważne atuty prowadzenia własnej firmy to możliwość realizacji własnych pomysłów, elastyczny czas pracy, aktywność zawodowa na własny rachunek (wymieniane przez ok. 50% – 60% respondentek) oraz możliwość sprawdzenia się i rozwoju (wymieniana przez co 3 uczestniczkę ankiety).

Najlepsze formy motywowania do założenia firmyto podnoszenie wiedzy i świadomości kobiet poprzez edukację, szkolenia, konferencje (49%), kampanie informacyjne/promocyjne (31%) i fachowe doradztwo (26%).

Blisko 40% kobiet prowadzących własną firmę nigdy nie korzystało z pomocy żadnej organizacji wspierającej przedsiębiorczość.

Aż 90% kobiet wierzy w przedsiębiorczość i uważa, że należy je zachęcać do prowadzenia własnej działalności gospodarczej. Blisko połowa z nich uważa, że szkolenia, edukacja i konferencje to najlepsze formy zachęty dla kobiet do prowadzenia własnej działalności gospodarczej. Kampanie promocyjne i informacyjne zachęciłyby 31% procent uczestniczek badania, natomiast różne formy dotacji na prowadzenie działalności przekonałyby co trzecią ankietowaną. Kredyty okazały się jedną z najmniej interesujących form wsparcia działalności gospodarczeji wskazało je tylko 10% zapytanych.

60% wszystkich badanych uznało, że wysokie podatki oraz konieczność odprowadzania składek ZUS są czynnikami najbardziej utrudniającymi prowadzenie działalności.Urzędową biurokrację wskazała prawie co druga osoba. Bariery mają więc głównie wymiar zewnętrzny i leżą poza kontrolą badanych. Własne ograniczenia (brak doświadczenia, kontaktów biznesowych, predyspozycji, specyficznych umiejętności) mają mniejsze znaczenie.

Panuje powszechne przekonanie, że kobiety które myślą o macierzyństwie nie są zainteresowane zakładaniem działalności gospodarczej ze względu na komplikacje z tym związane, np. brak możliwości pogodzenia obowiązków rodzinnych z zawodowymi. Jednak tylko 37% ankietowanych uważa, że macierzyństwo może stanowić przeszkodę w prowadzeniu własnej firmy.

Blisko co trzecia przedsiębiorcza kobieta poświęca najwięcej czasu na poszukiwanie klientów, sporo czasu pochłania biurokracja (20%). Dopiero na trzecim miejscu wymieniana jest praca (18%).

Niewątpliwie barierą rozwoju przedsiębiorczości u kobiet są przepisy prawne postrzegane przez większość jako skomplikowane i zawiłe,uważa tak aż 92% osób. Ciekawe, że tę odpowiedź wskazało najmniej kobiet z grupy prowadzących własną działalność (86%).

Połowa ankietowanych zadeklarowała, że zatrudnia pracowników. Jednak badane wskazują na pewne obawy związane z zatrudnianiem. Wysokie koszty dla firmy (59%) oraz brak wsparcia ze strony Państwaw postaci ulg i dofinansowania (47%) to główne bariery. Kolejno wymienione zostały między innymi kryzys gospodarczy i słaba koniunktura, wysokie oczekiwania potencjalnych pracowników, niestabilna sytuacja firmy, brak odpowiednich kwalifikacji, wiedzy i doświadczenia potencjalnych pracowników.

Połowa badanych wynajmuje biuro na prowadzenie własnej działalności, pozostałe pracują w domu.

2/3 kobiet prowadzących firmę korzysta z usług zewnętrznego biura rachunkowego, 1/3 samodzielnie prowadzi księgowość. W największym stopniu wybór formy księgowości determinuje umiejętność jej prowadzenia. Za samodzielnym prowadzeniem księgowości przemawiają także koszty oraz oszczędność czasu.

Respondentki spytane o to skąd czerpią inspirację do zmiany w swoim życiu odpowiadały odpowiednio: biorąc udział w szkoleniach 45%, uczestnicząc w konferencjach 39%, szukając informacji w Internecie na portalach dedykowanych kobietom. Na kolejnych miejscach zostały wymienione: prasa ekonomiczna, biznesowa, kobieca, media społecznościowe, programy telewizyjne i radio.

Co trzecia respondentka skarży się na absurdalne przepisy skarbowe wymieniając konkretne przypadki, oto wybrane, najczęściej powtarzające się problemy:

Zostając rok z dzieckiem musiałam zamknąć swoją działalność gospodarczą, ponieważ nie dość że dla kobiet prowadzących działalność gospodarczą nie ma urlopu wychowawczego, to jeszcze istnieje konieczność płacenia składek zdrowotnych

Zmiana jednej cyfry w adresie miejsca prowadzenia działalności gospodarczej, wymagała wypełnienia 4 stronicowego formularza w Urzędzie Skarbowym

W trakcie starania się o dotację na działalność gospodarczą, kiedy weryfikacja trwa już 13 miesięcy, w tym czasie nie wolno podjąć żadnej pracy, bo jest to równoznaczne z rezygnacją z dotacji.

Urząd Skarbowy zakwestionował zakup słownika ortograficznego, twierdząc że przedsiębiorca prowadząc usługi redakcyjne umie przecież pisać

Mimo wygranej sprawy z Urzędem Skarbowym, przedsiębiorca musiał zapłacić karę
Starając się o dofinansowanie z Urzędu pracy na zatrudnienie pracownika można zatrudnić wyłącznie osobę z miejscowości, w której prowadzona jest działalność

Niektóre przepisy wzajemnie się wykluczają
Nakaz budowy podjazdu przed wykończeniem budowy domu
Zatrudniony na umowę o pracę, zakładając dodatkowo własną działalność gospodarczą musi odprowadzać ZUS

Konieczność płacenia podatku VAT od faktur, które nie zostały uregulowane przez klienta

Luiza Farkash,

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.