Wyższe składki ZUS zduszą przedsiębiorczość

Konfederacja Pracodawców Polskich sprzeciwia się reformowaniu finansów publicznych poprzez podnoszenie składek na ubezpieczenia społeczne dla przedsiębiorców. – Odebranie prawa decydowania o sobie to prosta droga do stłamszenia ducha przedsiębiorczości w Polsce – uważa Magdalena Janczewska, ekspert ds. społeczno-gospodarczych KPP.

– Najpierw dotarły do nas sygnały, że resort finansów chce zabrać bogatym odnosząc im składkę rentową, teraz okazuje się, że apetyt wzrósł i dodatkowe obciążenia mogą dotknąć już wszystkich. Nie godzimy się na ratowanie budżetu Funduszu Ubezpieczeń Społecznych poprzez sięganie do kieszeni przedsiębiorców – mówi Magdalena Janczewska, ekspert ds. społeczno-gospodarczych KPP.

Do tej pory to przedsiębiorca sam deklarował kwotę będącą podstawą naliczania wymiaru składek do ZUS. Oczywiście obowiązywały go ograniczenia. Nie mogło to być mniej niż 60 proc. prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego ( 30 proc. w przypadku ulgi dla nowych firm) i nie więcej niż trzydziestokrotność prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce (ten górny limit nie dotyczy ubezpieczenia zdrowotnego).

W czwartek z doniesień medialnych dowiedzieliśmy się, że rząd planuje tę górną granicę zawiesić. Teraz słyszymy, że plany są o wiele szerzej zakrojone. Resort finansów rozważa także uzależnienie wysokości składek od dochodów firmy. Taka polityka uderzy nie tylko w najbogatszych, ale przede wszystkim w małe i średnie przedsiębiorstwa oraz samozatrudnionych, którzy zdecydowali się na opłacanie najniższych składek.

– To prawie 400 tysięcy podmiotów, które powinniśmy wspierać. Dają miejsca pracy, płacą podatki i są siłą napędową naszej gospodarki. Tymczasem rząd postanowił je za to ukarać. Wierzymy jednak, że zwycięży rozsądek – mówi Janczewska.

Konfederacja Pracodawców Polskich

Komentarze

S.S

11 grudnia 2009 Odpowiedz

To jest absolutny ABSURD!!!!!!!

l

13 grudnia 2009 Odpowiedz

miejsce – Polska, debilizm pospolity

Komentarze

Dodaj komentarz

*
*