Związki zawodowe także dla osób na śmieciowych umowach

Osoby zatrudnione na tak zwanych śmieciówkach lub samozatrudnione mogą wstępować do związków zawodowych lub je tworzyć – orzekł Trybunał Konstytucyjny. Obecne zasady dotyczące tworzenia związków zakwestionowało Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych.

W swoim wniosku do Trybunału OPZZ przypomniało, że w konwencji numer 87 Międzynarodowej Organizacji Pracy znajduje się zwrot „pracownicy bez jakiegokolwiek rozróżnienia”. Jego przesłaniem jest zagwarantowanie wolności związkowej wszystkim osobom, które wykonują pracę zarobkową. Zdaniem OPZZ, ograniczanie tej wolności poprzez odwoływanie się do stosunku pracy jest łamaniem zasad zawartych w powyższej konwencji.

Przewodniczący OPZZ Jan Guz uważa, że dzisiejszy wyrok jest przełomowy. Likwiduje bowiem ograniczenia w prawie do zrzeszania się w związkach zawodowych. „Jest to dobra wiadomość dla wszystkich pracujących na wszelkiego rodzaju umowach śmieciowych, dla samozatrudnionych, a także prowadzących jednoosobową działalnośc gospodarczą” – powiedział Jan Guz. Dodał, że Sejm powinien teraz jak najszybciej zmienić obowiązujące przepisy. „Oczekujemy, że rząd i parlament niezwłocznie przystąpią do zmiany ustawy o związkach zawodowych, tak by te osoby mogły się zrzeszać, tworzyć swoją reprezentację i bronić swoich praw” – podkreślił Jan Guz.

Według OPZZ, prawie 50 procent pracujących w Polsce nie ma prawa zrzeszać się w związkach zawodowych.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/Monika Gosławska/moc/dabr

Komentarze

Dodaj komentarz

*
*