Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Być liderem – cechy prawdziwego przywódcy

To czy firma odniesie sukces uzależnione jest nie tylko od wkładu finansowego, umiejętności zawodowych tworzących ją ludzi, ale także od tego czy prawdziwi liderzy znajdą się na odpowiednim stanowisku.

Pożądany lider

Myśląc o idealnym liderze można by powiedzieć, że posiada on następujące cechy osobowości:

  • Poczucie własnej wartości – jest to świadomość swojej wyjątkowości, niepowtarzalności, poczucie własnej indywidualnej drogi życiowej oraz poczucie siły i mocy. Zastanów się czy byłbyś w stanie znaleźć w sobie 50 pozytywnych cech, zdolności i innych przymiotów. Człowiek mający poczucie własnej wartości i wysoką samoocenę również innych traktuje z godnością. Widząc własną wartość widzi ją również u każdego. Ta cecha jest potrzebna każdej osobie, ale wręcz niezbędna liderowi.
  • Proaktywność – czyli przejęcie odpowiedzialności za własne życie a nie obwinianie losu za negatywne zdarzenia w życiu. To także podejmowanie kolejnych inicjatyw ze świadomością, że nasze życie zależy od naszego wyboru, od tego jak w danej sytuacji się zachowamy i co zrobimy. Wielu ludzi żyje według schematu „nie warto”, „tu i tak się nie da nic zrobić”. Zachowanie proaktywne to zachowanie zmierzające do przejęcia kontroli, do skutecznego działania.
  • Samodzielność – te cechę każdy z nas zdobywa w toku dojrzewania. Jednostki samodzielne myślą kategoriami ja, chcą być niezależne i same przejmują inicjatywę. W dobrze funkcjonującej firmie, występuje często współzależność. Pracownicy są wzajemnie powiązani obowiązkami i profitami.
  • Pozytywne myślenie – jest umiejętnością spojrzenia na rzeczywistość i przyszłość optymistycznie. Dla ludzi, którzy kierują innymi jest to szczególnie ważne, ponieważ ich czarnowidztwo może udzielać się personelowi. Co w konsekwencji może prowadzi, że zaczyna on gorzej pracować i nie wierzyć w sukces. Lider powinien wzbudzać entuzjazm, musi mówić do ludzi tak by wierzyli, że warto próbować.
  • Spójność wewnętrzna – to rodzaj uczciwości polegającej na zgodności słów, myśli i czynów. Prawdziwy lider powinien, więc mówić prawdę, nie manipulować ludźmi, dotrzymywać obietnic, nie brać w posiadanie nie swojej własności.
  • Poczucie obfitości – wiara w to, że dla każdego starczy dóbr tego świata. To poczucie potrzebne jest w pracy zespołowej, potrzebują go wszyscy nie tylko liderzy. Liderzy natomiast powinni wierzyć w to, że wszystko jest możliwe i na tej podstawie tworzyć dalekosiężne wizje.
  • Umiejętność tworzenia wizji – prawdziwy lider ma dwie wizje- wizję własnego życia oraz wizje rozwoju biznesu, którym kieruje. Trzeba więc dać sobie prawo do marzeń i zarażać nią innych ludzi.
  • Zdolność i wola ciągłego uczenia się.
  • Intuicja – czyli dochodzenie do prawdy bez logicznego myślenia

Idealny lider posiada prawie wszystkie z wymienionych wyżej cech i potrafi korzystać z nich w życiu prywatnym i zawodowym, pociągając za sobą innych ludzi.

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.