Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Czy można wystawiać paragony nie będąc VAT-owcem?

Czy można wystawiać paragony (posiadać kasę fiskalną) nie będąc podatnikiem VAT? Po przekroczeniu jakiej kwoty będę musiał przejśc na VAT? Czy to chodzi o obrót czy tylko o zysk (marża)? Będę sprzedawał na allegro.pl i chcę zastosować VAT marżę.

Najlepiej by było, gdyby Pan jednak został podatnikiem VAT. To znacznie ułatwi sprawę, jeżeli klient zażyczy sobie wystawienia faktury, niezależnie od tego czy jest przedsiębiorcą czy nie. Oczywiście można wystawić paragon nie będąc VAT-owcem. Wszystko tak na prawdę zależy od tego co faktycznie będzie Pan sprzedawał i dla kogo.

Jest Pan zobowiązany do ewidencjonowania swojej sprzedaży przy pomocy kasy fiskalnej na podstawie art. 111 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535), jeżeli dokonuje sprzedaży na rzecz:

  • osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej,
  • rolników ryczałtowych.

Obrót na rzecz powyżej wymienionych osób podlega zaewidencjonowaniu przy zastosowaniu kasy fiskalnej również wówczas, gdy osoba taka żąda wystawienia faktury (ale nie na przedsiębiorstwo, ale prywatnie na imię i nazwisko). Wówczas paragon z kasy fiskalnej należy zszyć z kopia faktury pozostającą u sprzedawcy. Sprzedawca wystawiając na każdą przeprowadzoną transakcję fakturę VAT nadal objęty jest obowiązkiem stosowania kasy fiskalnej.

Dopiero będąc VAT-owcem można stosować tzw. VAT marża. Nie ma takiej możliwości jeżeli będzie Pan posiadał jedynie kasę fiskalną. Sprawy związane z VAT mażą reguluje ustawa o VAT która wprowadziła szczególną procedurę opodatkowania towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich i antyków z tzw. marżą. Jej podstawowym wyróżnikiem jest sposób określania podstawy opodatkowania. Zasadą w ustawie o VAT jest przyjęcie, że podstawą opodatkowania jest obrót, czyli kwota należna z tytułu sprzedaży o pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Procedura zastosowania VAT marży określa podstawę opodatkowania jako marżę, nie zaś obrót rozumiany jako cała kwota należna z tytułu dostawy pomniejszona o kwotę podatku.

Kwota limitu zwolnienia podmiotowego od podatku VAT w 2006 r. wynosi 39 200 zł. Oczywiście pod uwage bierzę się obrót w skali rocznej.

Podstawa prawna:
Ustawa o podatku od towarów u usług (Dz.U. z 2004 r. nr 54, poz. 535 z późn. zm.)

Przemysław Gogojewicz

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.