Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Czy przerwa między urlopami odbiera prawo do urlopu wypoczynkowego?

Z przepisów wynika, że po urlopie macierzyńskim można pójść bezpośrednio na urlop wypoczynkowy. Czy jeśli między tymi okresami pracownica wzięła dwa dni wolne z tytułu opieki nad dzieckiem, to pracodawca może się nie zgodzić na urlop wypoczynkowy?

Pracownica ma prawo po urlopie macierzyńskim udać się na urlop wypoczynkowy. Jednakże prawo wynikające z art. 163 § 3 kodeksu pracy nie jest równoznaczne z przymusem ustawowym dla pracodawcy, jeżeli pracownica wykorzystała dwa dni z tytułu opieki nad dzieckiem, a zatem kiedy pomiędzy jednym a drugim świadczeniem była przerwa. Wspomniany artykuł stanowi, że na wniosek pracownicy udziela się jej urlopu bezpośrednio po urlopie macierzyńskim, dotyczy to także pracownika-ojca wychowującego dziecko, który korzysta z urlopu macierzyńskiego. Warunkiem udzielenia zgody na urlop wypoczynkowy po urlopie macierzyńskim byłoby złożenie podania przynamniej w trakcie trwania urlopu macierzyńskiego. Pracownicy obecnie nie przysługuje więc prawo do urlopu wypoczynkowego zgodnie z art. 163 par. 3 kp.

Zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z dnia 13 maja 1998 r. (I PKN 99/98; OSNAPiUS 1999, nr 10, poz. 331): „Przy braku planu urlopów wypoczynkowych samo złożenie wniosku o udzielenie urlopu nie usprawiedliwia nieobecności pracownika”. Pracownik nie może sam sobie udzielić urlopu, a złożenie wniosku o udzielenie urlopu wypoczynkowego nie może być traktowane jako uzgodnienie terminu i wymiaru urlopu. Brak zgody na udzielenie urlopu w określonym terminie nie wymaga szczególnego uzasadnienia, ale jedynie gdy termin ten jest wcześniej ustalony w planie urlopów lub uzgodniony indywidualnie, to jego przesunięcie przez pracodawcę może nastąpić tylko wówczas, gdy nieobecność pracownika spowoduje zakłócenia w pracy (art. 164 § 2 k.p.).

Z kolei w wyroku Sądu Najwyższego – Izba Administracyjna, Pracy i Ubezpieczeń Społecznych z dnia 20 sierpnia 2001 r. (I PKN 590/2000) czytamy, że pracodawca nie jest związany wnioskiem pracownika zawierającym propozycję terminu udzielenia mu urlopu wypoczynkowego. Jest jednak związany takim wnioskiem pochodzącym od pracownicy, która urodziła lub ma urodzić dziecko i chciałaby skorzystać z urlopu wypoczynkowego bezpośrednio po urlopie macierzyńskim.

Podstawa prawna: Art. 163 § 3 Ustawy – Kodeks pracy (Dz.U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 ze zm.)

Przemysław Gogojewicz

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.