Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Jak rozliczyć urlop pracownika?

Prosimy o pomoc w rozliczeniu urlopu naszego pracownika ZOZ z ponad dziesięcioletnim stażem pracy którego dobowa norma czasu pracy wynosi 7 godz. 30 min., który był zatrudniony: w okresie od stycznia do listopada 2004 r. na 1/4 etatu (praca codziennie przez l godz. 30min.), a od grudnia 2004 r. do chwili obecnej na 1/2 etatu (praca codziennie po 3 godz. i 30 min.). W ubiegłym roku pracownik nie korzystał z urlopu.

Czas pracy pracowników wykonujących zawód medyczny zatrudnionych w zakładzie opieki zdrowotnej, w przyjętym okresie rozliczeniowym, nie może przekraczać 7 godzin 30 minut na dobę i przeciętnie 40 godzin na tydzień. Krótsza dobowa norma czasu pracy dla tej grupy zatrudnionych wynika z art. 32g ustawy z dnia 30 sierpnia 1991 r. o zakładach opieki zdrowotnej (Dz. U. nr 91, poz. 408 z późn. zm.).

Podane w pytaniu informacje o godzinach świadczenia pracy mają znaczenie przy wykorzystywaniu urlopu, a nie są istotne przy obliczaniu puli urlopowej pracownika.

W myśl art. 1542 K.p., przy udzielaniu urlopu, jeden dzień urlopu odpowiada 8 godzinom pracy, przy czym reguła ta ma odpowiednie zastosowanie do pracownika, dla którego dobowa norma czasu pracy wynikająca z odrębnych przepisów jest niższa niż 8 godzin. W przypadku pracownika ZOZ-u godzinowy wymiar urlopu wypoczynkowego (pulę na dany rok) ustalamy mnożąc liczbę dni przysługującego urlopu przez 7 godzin i 30 minut. Najpierw jednak trzeba ustalić, ile dni urlopu przysługiwało pracownikowi za 2004 r. oraz do ilu ma prawo w 2005 r. W tym celu należy zastosować przepis art. 154 § 2 K.p., zgodnie z którym wymiar urlopu dla pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy ustala się proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy tego pracownika, biorąc za podstawę wymiar urlopu wynikający z jego ogólnego stażu urlopowego (z zastrzeżeniem, że niepełny dzień urlopu zaokrągla się w górę do pełnego dnia). W opisanej sprawie ponad dziesięcioletni staż daje pracownikowi uprawnienie do 26 dni urlopu. Wymiar ten stanowi podstawę dla redukcji należnego urlopu odpowiednio do wielkości etatu.

Pracownik z dziesięcioletnim stażem urlopowym zatrudniony na 1/4 etatu jest uprawniony do urlopu w wymiarze 7 dni (26 dni x 1/4 etatu = 6,5 dnia, po zaokrągleniu 7 dni), a zatrudniony na 1/2 etatu ma prawo do 13 dni urlopu (26 dni x 1/2 etatu). W ciągu roku nastąpiło zwiększenie wymiaru czasu pracy z 1/4 do 1/2 etatu, co wywiera skutki w zakresie uprawnień urlopowych pracownika. Należy zatem rozliczyć ten urlop odrębnie za okres pracy świadczonej na 1/4 i odrębnie na 1/2 etatu.Za miesiące od stycznia do listopada 2004 r. pracownikowi przysługiwało 7 dni urlopu (11/12×7 dni – 6,4 dnia, po zaokrągleniu 7 dni). Za grudzień 2004 r. miał on prawo do 2 dni urlopu (1/12 x 13 dni = 1,1 dnia, po zaokrągleniu 2 dni). Z dniem 1 stycznia 2005 r pracownik nabył prawo do kolejnego urlopu w wymiarze 13 dni (1/2 etatu x 26 dni). Zwiększając lub redukując wymiar urlopu należy zastosować reguły związane z proporcjonalnością urlopu i zaokrąglić wyliczony jego wymiar w górę do pełnego dnia. Zatem wymiar urlopu jaki ma do wykorzystania pracownik wynosi 22 dni (9 dni urlopu zaległego oraz 13 dni bieżącego). Po przeliczeniu na godziny ma on w 2005 r. do wykorzystania 165 godzin urlopu (22 dni x 7 godz. i 30 min.).

Podstawa prawna:

  • Kodeks pracy,
  • Art. 32g ustawy z dnia 30 sierpnia 1991 r. o zakładach opieki zdrowotnej (Dz. U. nr 91, poz. 408 z późn. zm.)

Przemysław Gogojewicz

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.