Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Na jakich zasadach mogę zatrudnić uczniów szkoły zawodowej?

W jaki sposób mogę zatrudnić uczniów szkoły zawodowej oraz w jaki sposób mam ich rozliczać? Posiadam uprawnienia.

Powinien Pan uczniów takich zatrudnić za zasadach umowy o pracę zapewniając jednocześnie naukę zawodu (art. 191 kp.) . Takich pracowników uczniów rozlicza Pan normalnie jak pracowników wraz z opłacaniem dla nich składek ZUS.

W ramach umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego młodociani odbywają praktyczną naukę zawodu. Celem tej nauki jest przygotowanie uczniów publicznych szkół zasadniczych i średnich zawodowych do sprawnego wykonywania zawodu w zakresie umiejętności określonych w opisie zawodu. Praktyczna nauka zawodu może być organizowana jako zajęcia praktyczne i praktyki zawodowe. Okres prowadzenia zajęć praktycznych i praktyk zawodowych w cyklu nauczania oraz rodzaje i zakres zdobytych umiejętności określają ramowe plany nauczania oraz minima programowe.

Praktyczna nauka zawodu prowadzona jest w formie warsztatów szkolnych i szkolnych gospodarstw rolnych. Za zapewnienie warunków do realizacji programów praktycznej nauki zawodu w tych warsztatach odpowiedzialne są organy i osoby prowadzące szkoły. Praktyczna nauka zawodu jest organizowana na podstawie umów zawieranych między szkołami a zakładami pracy lub innymi szkołami prowadzącymi warsztaty. Urnowa powinna być zawarta w terminie umożliwiającym realizację praktycznej nauki zawodu.

Umowa powinna określać:

  • nazwę podmiotu przyjmującego młodocianych na praktyczną naukę zawodu,
  • nazwę szkoły kierującej na praktyczną naukę zawodu,
  • formę organizacyjną oraz datę rozpoczęcia i zakończenia praktycznej nauki zawodu (zajęcia praktyczne, praktyka zawodowa),
  • listę uczniów odbywających zajęcia praktyczne lub praktykę zawodową,
  • nazwę i numer programu nauczania,
  • nazwę zawodu lub specjalności, w której prowadzona jest praktyczna nauka zawodu,
  • prawa i obowiązki stron umowy, z uwzględnieniem ich rozliczeń finansowych,
  • kalkulację kosztów,
  • dodatkowe ustalenia umawiających się stron związane z prowadzeniem praktycznej nauki zawodu.

Praktyczna nauka zawodu młodocianych organizowana jest przez zakłady pracy, które zawarły z młodocianymi umowę o pracę w celu nauki zawodu. Jeżeli praktyczna nauka zawodu jest prowadzona poza zakładem pracy, podstawą organizowania praktycznej nauki zawodu jest umowa zawarta przez ten zakład z innym zakładem pracy lub szkołą prowadzącą, warsztaty. Przepisy rozporządzenia MENiS z 1.7.2002 r. limitują czas trwania praktycznej nauki zawodu. Stanowią one, że czas trwania praktycznej nauki zawodu uczniów i młodocianych w wieku do 16 lat nie może przekraczać 6 godzin na dobę, a uczniów i młodocianych powyżej 16 lat nie może przekraczać 8 godzin na dobę. W przypadkach szczególnie uzasadnionych organizacją praktycznej nauki zawodu, czas nauki zawodu uczniów powyżej 18 lat może być przedłużony do 12 godzin na dobę. Zachowany powinien być tygodniowy wymiar czasu nauki określony w planie nauczania. Program zajęć praktycznych powinien być realizowany w procesie produkcji, usług lub ćwiczeń, jeżeli wynikają one z programu albo organizacji zajęć praktycznych. W początkowym okresie szkolenia program zajęć praktycznych powinien być realizowany w warsztatach lub w warsztatach szkoleniowych zakładów pracy. Warsztaty te powinny być wydzielonymi pomieszczeniami przystosowanymi do prowadzenia tych zajęć.

Podstawa prawna: Art. 191 Kodeksu pracy

Przemysław Gogojewicz

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.