Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Non Profit – Fundacja

Charakterystyka

Fundacja może być ustanowiona dla realizacji zgodnych z podstawowymi interesami Rzeczypospolitej Polskiej celów społecznie lub gospodarczo użytecznych, w szczególności takich, jak: ochrona zdrowia, rozwój gospodarki i nauki, oświata i wychowanie, kultura i sztuka, opieka i pomoc społeczna, ochrona środowiska oraz opieka nad zabytkami.

Brak jest zakazu pokrywania się przedmiotu działalności gospodarczej fundacji z przedmiotem jej działalności statutowej.

Fundacja nie jest organizacją społeczną, gdyż nie stanowi związku ludzi, lecz odpowiednio, celowo zarządzaną masę majątkową. Fundacja uzyskuje osobowość prawną z chwilą wpisania do KRS.

Jak założyć fundację

Fundacje mogą ustanawiać osoby fizyczne niezależnie od ich obywatelstwa i miejsca zamieszkania bądź osoby prawne mające siedziby w Polsce lub za granicą. Fundacji nie może powołać jednostka organizacyjna nie posiadająca osobowości prawnej, np. spółka cywilna. Siedziba fundacji powinna znajdować się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Fundacja, która ma prowadzić działalność na terenie jednego województwa, powinna mieć siedzibę na terenie województwa objętego działalnością tej fundacji.

Oświadczenie woli o ustanowieniu fundacji powinno być złożone w formie aktu notarialnego. Zachowania tej formy nie wymaga się, jeżeli ustanowienie fundacji następuje w testamencie. W oświadczeniu woli o ustanowieniu fundacji fundator powinien wskazać cel fundacji oraz składniki majątkowe przeznaczone na jego realizację. Mogą to być pieniądze, papiery wartościowe, a także oddane fundacji na własność rzeczy ruchome i nieruchomości.

Organy

To statut określa skład i organizację zarządu, sposób powoływania oraz obowiązki i uprawnienia tego organu i jego członków. Statut może przewidywać tworzenie obok zarządu innych organów fundacji (oraz odpowiednio sposób powoływania, obowiązki i uprawnienia tego organu i jego członków).

Pełną dowolność ma tu ustanawiający fundację. Bez jego decyzji w sprawie zarządu fundacja nie zostanie powołana (wpisana do rejestru) – chyba że fundator uprawni do ustanowienia statutu inną osobę fizyczną lub prawną.

Fundacje rodzinne

Dekret z dnia 7 lutego 1919 r. o fundacjach i o zatwierdzeniu darowizn i zapisów nie zawierał żadnych postanowień ograniczających zakres działania fundacji. Stąd też możliwe było tworzenie fundacji rodzinnych, zarządzających majątkiem szeroko pojmowanej rodziny oraz wspieraniem jej majątkowo oraz ekspercko. Obowiązująca obecnie ustawa z dnia 6 kwietnia 1984 r. o fundacjach wprowadza ograniczenia – fundacja może być ustanowiona dla realizacji zgodnych z podstawowymi interesami Rzeczypospolitej Polskiej celów społecznie lub gospodarczo użytecznych, w szczególności takich, jak: ochrona zdrowia, rozwój gospodarki i nauki, oświata i wychowanie, kultura i sztuka, opieka i pomoc społeczna, ochrona środowiska oraz opieka nad zabytkami. Czy zatem fundacje rodzinne maja racę bytu we współczesnej Polsce?

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.