Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

O ekologii na poważnie

Nie możemy z góry założyć, iż nie mając kopcących kominów czy dziwnych chemikaliów w swojej firmie, to ekologia staje się rzeczą nas nie dotyczącą. Wręcz przeciwnie, każdy z mieszkańców tej planety jest mimowolnie w jej eksploatację wplątany, co bezpośrednio wiąże się z ekologią.

Co znaczy ekologia?

Słowo ekologia powstało z połączenia dwóch słów greckich: oiko – dom i logos – nauka. Tak więc już z genezy tego słowa można próbować zdefiniować ekologię jako dziedzinę nauki zajmującą się naszym domem czyli planetą Ziemią. Ekologia jest to nauka o strukturze i funkcjonowaniu żywej przyrody. Obejmuje całość zjawisk dotyczących wzajemnych zależności pomiędzy organizmami lub zespołami organizmów żywych a martwym środowiskiem. Ekologowie zajmują się także lokalnymi problemami środowiskowymi.

W praktycznym ujęciu ekologią określa się także wszelkie przedsięwzięcia mające na celu zapobieganie i ograniczenie powstawania różnego rodzaju zanieczyszczeń, powtórnego ich wykorzystania (recykling) czy usuwania.

A my nieustannie i czasami bezwiednie niszczymy otaczające nas środowisko, w którym mają wychować się przyszłe pokolenia. Niszczymy je, przygotowując nowe tereny pod uprawy, gospodarstwa, drogi, fabryki. Dewastujemy je, produkując miliony zanieczyszczeń i góry śmieci. Niszczymy je także, kiedy polujemy na dzikie zwierzęta dla rozrywki, nie bacząc na to, czy zabijamy chore i stare, czy też zdrowe i młode okazy.

Oszczędzaj

Jak już powyżej zostało wspomniane ekologia dotyczy nas wszystkich, bowiem nie tylko zanieczyszczamy środowisko używając „cudów” techniki XX i XXI wieku, ale też nadmiernie i z dużo dozą braku oszczędności eksploatując to, co nam dała natura.

Tracimy bardzo wiele energii. 60 % energii uzyskiwanej z paliw kopalnych tracimy w postaci ciepła. Paliwa te uwalniają do atmosfery zanieczyszczenia powodujące powstawanie kwaśnych deszczów i przyczyniają się do powstawania efektu cieplarnianego. Same elektrownie produkują ponad połowę zanieczyszczających atmosferę gazów. Stąd wniosek, że oszczędność energii prowadzi do zmniejszania zanieczyszczeń powietrza.

Jak to zrobić? Energię można zaoszczędzić:

  • izolując dachy i ściany budynków mieszkalnych i firmowych, pojemniki na gorącą wodę, rury;
  • montując szczelne okna;
  • zapobiegając przeciągom przez instalowanie szczelnych okien i drzwi;
  • skręcając regulatory ogrzewania, gdy otwieramy okna;
  • gasząc światła w pomieszczeniach, gdzie nikt nie przebywa;
  • kupując energooszczędne urządzania.
Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.